"Проституція: нестримний експорт з України"

"Проституція: нестримний експорт з України"Теплим недільним вечором в південному українському порту Одеса зупиняється автомобіль. Навколо, позуючи у світлі фар, рояться близько 30 дівчат. Вікно водія опускається, і звідниця, яку дівчата майже любовно називають «матуся» - нахиляється всередину, щоб обговорити ціну. Через хвилину дві кралі заскакують в машину, а інші повертаються до балачок і цигарок. Бізнес сьогодні живенький, але дівчата виглядають нудно. Для них це фактично простій.

«Справжній бізнес в Еміратах, Дубаї або Анталії», - розповідає Маша, 19-дітня дівчина, похитуючись на підборах. «Ви не думайте», - говорить вона. - «Ніхто не хапає нас за волосся і не тягне на кораблі». Показує рукою на вхід у порт: «Це як ворота свободи для багатьох з нас». «Ага, як Статуя Свободи», - додає інша дівчина, і натовп вибухає сміхом.

Не минуло й десятиріччя після розвалу Радянського Союзу, як Одеса стала центром міжнародної секс-торгівлі. Умови були просто ідеальні. Гучний порт на Чорному морі був зручним шлюзом з найбідніших регіонів України, Румунії та Молдови до Західної Європи і арабські країни. Організована злочинність бушувала, бідна одеська міліція не цуралася хабарів, а 70 років за залізною завісою породили покоління провінційних дівчат, які нічого не знали про зовнішній світ, зате відчайдушно вірили в його можливості.

Але зараз повії, яких переправляють через Одесу, не плекають наївних мрій своїх попередниць з дев'яностих. Тому за останні кілька років секс-торгівля через Одесу перетворилася на щось зашкарубле, буденне, і це значно важче зупинити. «Журналісти завжди приїжджають і вимагають показати їм жертв», - говорить Ольга Костюк, заступник голови благодійної організації «Віра, Надія, Любов», що надає допомогу одеським секс-робітницям. - «Вони хочуть бачити за всім цим чоловіків, сутенерів, маніпуляторів. Однак, зараз не все так просто».

З одного боку, в цьому місті-мільйоннику залишилося не так багато сутенерів, причетних до страшних форм секс-трафіку. Ще в 2006 році їх звичайним методом вербування було посилати агентів в найближчі містечка, які заманювали дівчат у порт брехливими обіцянками роботи за кордоном - танцівницею в Парижі чи офіціанткою в Дубаї, - а далі примушували їх до проституції. Але, в основному, ці сучасні работоргівці вже в минулому: тепер повії, які проходять через Одесу, рідко вербуються в проституцію обманом.

«Тепер типова ситуація така, що досвідчена дівчина сходить з літака з Туреччини вся в золоті, діамантах і хутрах і повертається в своє рідне село», - говорить Світлана Чорнолуцька, психолог, що багато років консультує повій в Одесі. - «Вони знаходять дівчат з проблемами і розповідають їм, скільки можна заробити, якщо добре покрутитися в іншій країні».

Бідність і загальна безнадія в багатьох селах Східної України, Молдови і Румунії зараз такі глибокі (особливо, після фінансової кризи), що обіцянки роботи повією за кордоном досить, щоб більшість жінок добровільно на неї погоджувалися. Вони йдуть за «матусями» до закордонних курортів або великих міст Західної Європи, де повсюдність секс-робітниць з колишнього Радянського Союзу забезпечило їм прізвисько - «Наташі». Дівчата працюють на вулицях або у фойє готелів, поки не заскучають по батьківщині, або їх депортують. Після декількох тижнів відпустки в Одесі чи в іншому місті, їх повертають назад на «робочі місця». Цей цикл продовжується до тих пір, поки вони не зароблять досить грошей, щоб «вийти на пенсію», або, як це найчастіше трапляється, поки не стануть дуже старими для цієї роботи - а в цьому бізнесі це може статися і в 26-річному віці .

Примушування жінок до проституції фізичним тиском або насильством залишається світовою трагедією (хоча статистика відрізняється, спостерігачі з ООН і США погоджуються, що кількість таких жертв сягає сотень тисяч щорічно). Але дюжина працівників допоміжних агентств і повій, з якими «TIME» спілкувався в Одесі, відзначили, що секс-трафік через місто вже не є індустрією, побудованої на страху, він грунтується на вільних, хоча і з відчаю, діях. Багато хто бачить причину в тому, що практика примусу жінок до проституції привертала багато уваги міліції та ЗМІ. Однак, на думку більшості співрозмовників, все зводиться до поширення цинізму. Навіть у найбільш ізольованих кутах Східної Європи небагато дівчат все ще мають ілюзії щодо можливостей на Заході (щодо справжньої Статуї Свободи), «тому вони беруть те, що можуть отримати», за словами Наталії Савицької, радниці «Віри, Надії, Любові».

Які б причини не призвели до цих змін в одеській торгівлі людьми, вони складають нові перешкоди для тих, хто намагається її припинити. Офіційно кількість жінок, яких переправляють щорічно через місто, впало більш ніж на половину в порівнянні з піковим 2006 роком. Але це сталося не тому, що їх дійсно стало менше, каже пан Костюк з «Віри, Надії, Любові»: «Ці дівчата вважають себе жертвами долі, а не обману, тому вони не звертаються по допомогу». А значить, їх практично неможливо відстежити.

У минулому році благодійна організація розробила новий підхід: замість пошуку секс-рабинь, яких викидали з кораблів у порту, змучених і побитих, «Віра, Надія, Любов» тепер намагається дати поради наркозалежним та втікачкам, які ризикують стати повіями. І все ж «тенденція трафіку не припиняється, тому що, чим більш інтенсивніше ми працюємо, щоб зупинити цих людей, тим краще, схоже, вони адаптуються».

Зусилля приборкати секс-торгівлю в Одесі ще більше ускладнюються напівофіційними взаємовідносинами сутенерок з місцевими правоохоронцями. За звичною для Одеси вечерею з варених раків підполковник з управління внутрішніх справ розповідає «TIME», що міліція за щомісячну плату забезпечує «матусям» захист. «Це значний джерело доходів для багатьох офіцерів - все дуже організовано», - говорить він. Ніби підтверджуючи його слова, дві міліцейські машини повільно проїжджають повз групу дівчат, що стоять у порту, але не зупиняються. Здається, поки ця країна не запропонує цим жінкам щось більше, ніж бідність, корупція і розчарування, експорт «Наташ» залишиться одним з видатних одеських промислів.

Журнал "Time", США - 9 жовтня 2010


15.10.2010 4177 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2378
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1513 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3609
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5375
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1645
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2022

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

95

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

151

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

394

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

850
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

433
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

745
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2434 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

434
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

836
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4892
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

705
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

593
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

536
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

374
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

693
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

856 2