Проста історія про зникаючу Порожнечу

 

Кожен з нас є простою історією, як би ми не намагались іі ускладнювати з певних причин - вона всеодно залишається простою. Є певні стандартні моменти початку історіі, іі розвінчування, кульмінацій та парабул, прихованих змістів та таємниць - час, як вода, все пропустить крізь друшляк антагоній. Можна було б, варто, вже задекларувати щось бодай остаточне чи вичерпне, всеодно відбудуться Умови за яких буде спростування чи тотальна градація на незліченність. Мені пригадується Мераб Мамардашвілі. Це, можливо, найглибиніший метафізик в нашій з вами історіі. Саму метафізику не вийде простою методою звести до чогось непозитивно неліченого; метафізика є суттю, і як би ми не намагались іі притінити чи уникнути - ми всеодно мусимо до неі звертатись. 


Метафізика є природньою сигнальною біполярною методою опредмечування речей в явища й явища в окремі речі. Можна сперечатись, але логіка є демонічною наукою, бо прагне вона негайноі конкретики й остаточності. Логіка є детонатором безвиходу, як і всі дисциплінарні й міждисциплінарні дискурси із присмаками мутагенезів й різних гібридів. Метафізика, як і логіка, теж ж гібридами відносно чогось сталого-константного, але часи міняються, як і сфери пристрасного міркування та Розуміння чи усвідомлення. Можна заперечити і свідомість, і підсвідомість, це теж гібриди міждисциплінарні: світ все сприймає й перетравить, головне, щоб не було прихованого колапсу, бо , коли він явний та реальний , є ймовірність Останнього слова. А що може бути вагомішим за Останнє слово, можливо сукупність Внутрішніх слів - так , це особлива таємниця кожного суб' єкта-субстрата- монадного модуса, назвіть це як хочете, але без цих категорій проста історія може стати найпростішою, інфузорною; а цього вдосталь: мало ми знаємо людей, що втратили будь-який зв'язок із реальністю. Хабермас пише : найстрашніше в житті це розгублення та втрата елементарного змісту... Фолькнер також на тому наголошує. Життя без мети- найстрашніше із покарань- як пекло із безконечними тортурами..де ти помираєш і знову народжуючись, знову помираєш.


Мамардашвілі саме тематиці змісту життя-буття ( хоча не варто, а можливо й варто, поєднювати категоріі прихованих змістів) приділяє окремі метатексти й виступи та розвінчує сенс життя в розкодовуванні Свого Особистого Коду. Свій особистий код дешифрував свого часу Марсель Пруст ( саме Прусту найбільше приділив Мераб) в циклах романів. Чудове текстотворення , глибоке, надметафізичне, ілюзорно багатошарове плетиво простих історій із надзвичайно глибинним сенсом. 


Гадаю, кожен може розкодувати власну матрицю саме в мандрах в дитинство, в пошуках образів й ситуаціях та встановлення логосів єднання. Саме в тому періоді до формування ідивідуальності та особистості, саме коли є Власний Епос, епос зростання. Сам термін Епос чи внутрішній епос був присвоєний Прусту Томасом Манном. Томас був в житті ідеалізованим прообразом Гьоте, тому в усіляких моментах ідентифікаціі власноі та чиєісь користався саме гьотівськими категоріями. Взагалі Манн був дуже ревнивим до свого генія, був арбітром свого часу, схожим було відношення Рассела до Вінгенштейна, настільки ревнивим, що назвав Шпенглера мавпою з книгою. Ось так,хоча сам Шпенглер згодом напише, що це один із найкращих компліментів/ чи то з огляду саме дарвінистських таблиць, як варіант/ що йому було присвоєно...


Пошуки власного коду варто робити в своєму дитинстві, до процесу формування індивідуальності й певних особистісних принципів та іхньоі градаціі. Про це неодноразово говорив Сократ. Не дивним є зв'язок між Сократом та Прустом : обидва народились з відкритими очима. Мені пригадується моя Власна проста історія, яка розпочалась давно й мала стільки підформ й гібридних мрдифікацій, що працюючи саме в мистецькій сфері я завжди опинявся в категоріі " пошуків власного стилю". Зараз можу впевнено сказати , що пошук триває до відходження на Небо, за життя його просто не просто вхопити. Не факт , що Прусту вдалося. Скоріше замудрому Мераду. Мені пощастило почути від метрів: ось це суто твоє, а яке моє і що з тим робити не знав, а коли хотів дізнатись, мені просто казали повернутись в дитинство і пригадати, як ловив жуків. Перший про це мені сказав Єшкілєв.


Чи варто віднайшовши суто своє -розказувати іншим. Кожен вирішує наодинці. Бо Внутрішнє Слово після проговорення стає неістинним та нелогічним відповідно.Проговорене й константне не є істинним, бо суть істини в постійному видозміненні й мутаціі. Це є парадокс ковзаючоі істини. Парадокс ковзаючого горизонту та горизонту явищ. Це головний постулат Мамарлашвілі, що філософія чи гра в філософію є пошуком ковзаючоі порожнечі. Скоріше, зникаючоі. Тобто пошуки Зникаючоі Порожнечі. Й на пошуки варто спрямуватись всім хоробрим й сміливим серцем. Піти в Ейдос й блукати там десятки тисяч років й повернутись знову на землю. Про героізм пошуків напишу в наступному есеі. Всім гарного дня.


14.03.2016 Роман Бончук 2224 0
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2427
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19539
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24404
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

748
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1643
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

492
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739