Проректор з науково-педагогічної роботи ІФНТУНГ Олег Дзьоба: Наша мета - статус дослідницького університету

 

 

Цьогоріч Івано-Франківський національний технічний університет нафти та газу за результатами січневої редакції  міжнародного рейтингу  Webometrics посів 17-ту сходинку серед 24 тисяч вищих навчальних закладів України та світу. Він став першим серед вузів Прикарпаття, тоді як Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника – 20 місце, а Івано-Франківський національний медичний університет посів 50 сходинку.  

 

А за рейтингом 4 International Colleges&Universities, який складає австралійська компанія оцінюючи популярність більше 11 тисяч ВНЗ світу, Івано-Франківський національний технічний університет посів 8-місце, Івано-Франківський національний медичний університет посів  58 сходинку та Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника зайняв 67 позицію.  

 

Про здобутки університету за останні роки, важливість рейтингів Webometrics, 4 International Colleges&Universities, ТОП-200 Україна, SCOPUS, Консолідований рейтинг ВНЗ України розповів кореспонденту «Фіртки» проректор з науково-педагогічної роботи ІФНТУНГ Олег Григорович Дзьоба.

 

Розкажіть про досягнення ІФТУНГу  в рейтингу Webometrics. За якими показниками його складають?

Мені дуже приємно, що наш університет за двома міжнародними рейтингами став першим на Прикарпатті. Ми на 17 місці -  це найвищий результат за всі роки. Такий рейтинг підтверджує правильність політики університету. Я думаю, що наша задача підніматися у цьому рейтингу. Рейтинг Webometrics складає національно-дослідницька рада Іспанії, найбільшу вагу в ній займають показники цитованості ВНЗ в мережі Інтернет та базі даних SCOPUS.  До слова, ця база даних відстежує публікації науковців у наукових журналах чи періодика, а далеко не всі цитуються, тому це   входити до цієї бази даних престижно.  Також чималу роль відіграє рівень впровадження в університеті  політики «відкритого доступу» до результатів досліджень, навчальних матеріалів, нормативної бази та інше.

 

А щодо  4 International Colleges&Universities, які його особливості  складання. Як вашому університету вдалося отримати восьму сходинку?

Це рейтинг університетів за популярністю в Інтернеті. Його готує австралійська компанія із 2005 року і охоплює вона понад 11 тисяч навчальних закладів світу та більше 130-ти найкращих закладів України за популярністю їх веб-ресурсу. Є методика ціла, яка пояснює яким чином розраховують цей рейтинг. Найосновніші два показники – це цитованість та відвідуваності офіційних веб-представництв.

Якщо університет конкурентоспроможний та цікавий споживачу, зрозуміло, що  буде більше звертань до ресурсу,  буде більше посилань та їх використань  із цього сайту. Тому університети України борються за високі позиції в цьому просторі.  

 

Інтернет ресурси дозволяють розміщувати величезну кількість інформації, як ви розвиваєтесь у цьому напрямку, щоб підвищувати свої позиції в українських та міжнародних рейтингах?

В нас є сайт університету і ми дуже відповідально поставились до цього, навіть створили цілий відділ інформації та зв’язків із громадськістю. Також  наш сайт прив’язали до соціальних мереж, вважаю, це позитивний вплив іміджу на університет. Через  Інтернет ми розміщуємо публікації з вільним доступом до авторефератів та текстів дисертацій, науковці із України та закордону можуть з ними знайомитися і вивчати. Далеко не всі університети сповідують відкритість, а у нас на сайті навіть розміщена інформація про державні  закупівлі. Крім того, є постійна група викладачів університету, які  відстежують запити, що поступають на сайт і працюють над ними. Особливу увагу приділяють запитам, які надходять від іноземців.

Це все дуже важливо, адже встановлюється контакт із іноземними науковцями, і незважаючи на проблеми в державі ми можемо на рівних співпрацювати з іншими університетами та боротися за вищі місця у рейтингах.    

 

Івано-Франківський національний технічний університет нафти та газу має сертифікат системи управління якістю у сфері освіти. Які можливості для університету він відкриває?

Будь-яка діяльність у закордонних країнах вимагає наявність такого сертифікату-документу, який засвідчує, що ви можете виконувати чи надавати послуги на рівні існуючих стандартів. Система управління якістю освіти є міжнародна, не так багато університетів в Україні сертифіковано. Ми маємо два сертифікати. Один – на послуги, які надаються нашим науково-дослідним інститутом  в сфері наукових досліджень та стандартизації, другий -  виданий 31 грудня 2015 року. Для отримання останнього ми пройшли дуже велику систему внутрішню та зовнішнього аудиту на відповідність у нашій системі управління якістю існуючим стандартам. Цей сертифікат розширює наші можливості, ми можемо легше укладати договори на наукові дослідження та комерційні договори з зарубіжними партнерами. Вважається, що сертифікат затверджує нашу компетенцію та кваліфікацію.

 

А є рейтинги у яких ви хочете підвищити свої позиції?

У нас є великі резерви для росту, адже поки що маємо слабші позиції в рейтингу SCOPUS. В першу чергу він враховує кількість публікацій науковців університету у визнаних наукових базах даних та кількість цитувань за цими публікаціями. Специфіка нашого технічного університету в тому, що в технічному напрямку складніше публікувати у наукометричних баз даних свої матеріали. Тому ми працюємо в плані, щоб підтягнути цей напрямок діяльності.

Що конкретно робите?

Для того, щоб покращити позиції в рейтингу SCOPUS, ми в університеті впровадили рейтингове оцінювання науково-педагогічних працівників. Є чотири критерії та групи показників за якими оцінюється кваліфікаційний потенціал конкретного викладача: його навчально-методична робота, навчально-інноваційна та організаційно-виховна.

У нас розроблене відповідне положення і визначена система показників і балів, які нараховують за здобутки викладача, до прикладу, за публікацію чи виступ на всеукраїнській чи міжнародній конференції і інше… І раз у рік із 2012 року оцінюємо рейтинг працівників-науковців. Також ми розробили рейтингову систему, тож кожен працівник може зайти у неї за своїм рівнем доступу. Це специфічний інструмент управління і ми його дуже обережно використовуємо. В даному випадку ми підпорядкували нашу методику внутрішньо-рейтингового оцінювання до досягнення мети. Наша мета – статус дослідницького університету.  Для цього нам потрібно серйозно підтягнути наукову діяльність університету.

 

Як вважаєте, є результати від впровадження цієї рейтингової системи оцінювання працівників?

Ми вважаємо, що  таке використання інструментарію рейтингового оцінювання для мотивації та стимулювання є дуже позитивним явищем і більше того, ми ділимося цим досвідом із колегами із інших університетів. Те, що ми впровадили таку систему рейтингового оцінювання викладачів однозначно дало свій результат в тому, що ми піднялися в цих міжнародних рейтингах. Правильне управління та використання трудових ресурсів підвищує наші результати. Кожна людина є особистістю і має свої особливості, таланти і здібності, тому наша задача як управлінців максимально використати наявний потенціал людини, щоб кожен міг дати найвищий результат в тій галузі, яка йому близька. Створити в університеті такі умови, щоб потенціал працівника міг зростати.

 

Чи є вже проекти над якими університет працює, щоб отримати статус дослідницького?

Зараз ми об’єднали зусилля всіх науковців університету і працюємо над однією великою комплексною науково-дослідницькою роботою. Вона полягає у тому, що ми намагаємося науковими методами забезпечити нарощування видобутку вітчизняних вуглеводнів: нафти, газового конденсату, природного газу. Все це робиться задля досягнення енергетичної незалежності України. Наші геологи підтвердили, що ми маємо відповідну кількість вуглеводневих ресурсів, технології, кваліфіковані кадри. Нам потрібно лише їх впроваджувати та видобувати.

 

Вже є напрацювання у цій сфері?

В 2015 році ми зробили два дуже великих та проривних кроки – перше ініціювали слухання у Верховній Раді по проблематиці видобутку вітчизняних вуглеводневих ресурсів. У них брали участь  понад 20 працівників, викладачів університету і за результатами слухань: уряду, відповідних міністерств та відомств було прийнято ряд важливих рішень на які ми дивимось з оптимізмом та надією. Друге, нас відвідав Президент, до якого наш ректор, академік Євстахій Крижанівський в особистому  спілкуванні доніс позиції університету, його потенціал та здобутки. 

 

розмовляла Олександра БАКУН


Коментарі (0)

23.02.2025
Олег Головенський

Самопроголошений «лідер опозиції» Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

39
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1009 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

842
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1660
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2285
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4272 2

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

252

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

487

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

433

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

895
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8013
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

672
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

712
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1127
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

712
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6298
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1785
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

236
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

271
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1602
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

799 1