Проректор з науково-педагогічної роботи ІФНТУНГ Олег Дзьоба: Наша мета - статус дослідницького університету

 

 

Цьогоріч Івано-Франківський національний технічний університет нафти та газу за результатами січневої редакції  міжнародного рейтингу  Webometrics посів 17-ту сходинку серед 24 тисяч вищих навчальних закладів України та світу. Він став першим серед вузів Прикарпаття, тоді як Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника – 20 місце, а Івано-Франківський національний медичний університет посів 50 сходинку.  

 

А за рейтингом 4 International Colleges&Universities, який складає австралійська компанія оцінюючи популярність більше 11 тисяч ВНЗ світу, Івано-Франківський національний технічний університет посів 8-місце, Івано-Франківський національний медичний університет посів  58 сходинку та Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника зайняв 67 позицію.  

 

Про здобутки університету за останні роки, важливість рейтингів Webometrics, 4 International Colleges&Universities, ТОП-200 Україна, SCOPUS, Консолідований рейтинг ВНЗ України розповів кореспонденту «Фіртки» проректор з науково-педагогічної роботи ІФНТУНГ Олег Григорович Дзьоба.

 

Розкажіть про досягнення ІФТУНГу  в рейтингу Webometrics. За якими показниками його складають?

Мені дуже приємно, що наш університет за двома міжнародними рейтингами став першим на Прикарпатті. Ми на 17 місці -  це найвищий результат за всі роки. Такий рейтинг підтверджує правильність політики університету. Я думаю, що наша задача підніматися у цьому рейтингу. Рейтинг Webometrics складає національно-дослідницька рада Іспанії, найбільшу вагу в ній займають показники цитованості ВНЗ в мережі Інтернет та базі даних SCOPUS.  До слова, ця база даних відстежує публікації науковців у наукових журналах чи періодика, а далеко не всі цитуються, тому це   входити до цієї бази даних престижно.  Також чималу роль відіграє рівень впровадження в університеті  політики «відкритого доступу» до результатів досліджень, навчальних матеріалів, нормативної бази та інше.

 

А щодо  4 International Colleges&Universities, які його особливості  складання. Як вашому університету вдалося отримати восьму сходинку?

Це рейтинг університетів за популярністю в Інтернеті. Його готує австралійська компанія із 2005 року і охоплює вона понад 11 тисяч навчальних закладів світу та більше 130-ти найкращих закладів України за популярністю їх веб-ресурсу. Є методика ціла, яка пояснює яким чином розраховують цей рейтинг. Найосновніші два показники – це цитованість та відвідуваності офіційних веб-представництв.

Якщо університет конкурентоспроможний та цікавий споживачу, зрозуміло, що  буде більше звертань до ресурсу,  буде більше посилань та їх використань  із цього сайту. Тому університети України борються за високі позиції в цьому просторі.  

 

Інтернет ресурси дозволяють розміщувати величезну кількість інформації, як ви розвиваєтесь у цьому напрямку, щоб підвищувати свої позиції в українських та міжнародних рейтингах?

В нас є сайт університету і ми дуже відповідально поставились до цього, навіть створили цілий відділ інформації та зв’язків із громадськістю. Також  наш сайт прив’язали до соціальних мереж, вважаю, це позитивний вплив іміджу на університет. Через  Інтернет ми розміщуємо публікації з вільним доступом до авторефератів та текстів дисертацій, науковці із України та закордону можуть з ними знайомитися і вивчати. Далеко не всі університети сповідують відкритість, а у нас на сайті навіть розміщена інформація про державні  закупівлі. Крім того, є постійна група викладачів університету, які  відстежують запити, що поступають на сайт і працюють над ними. Особливу увагу приділяють запитам, які надходять від іноземців.

Це все дуже важливо, адже встановлюється контакт із іноземними науковцями, і незважаючи на проблеми в державі ми можемо на рівних співпрацювати з іншими університетами та боротися за вищі місця у рейтингах.    

 

Івано-Франківський національний технічний університет нафти та газу має сертифікат системи управління якістю у сфері освіти. Які можливості для університету він відкриває?

Будь-яка діяльність у закордонних країнах вимагає наявність такого сертифікату-документу, який засвідчує, що ви можете виконувати чи надавати послуги на рівні існуючих стандартів. Система управління якістю освіти є міжнародна, не так багато університетів в Україні сертифіковано. Ми маємо два сертифікати. Один – на послуги, які надаються нашим науково-дослідним інститутом  в сфері наукових досліджень та стандартизації, другий -  виданий 31 грудня 2015 року. Для отримання останнього ми пройшли дуже велику систему внутрішню та зовнішнього аудиту на відповідність у нашій системі управління якістю існуючим стандартам. Цей сертифікат розширює наші можливості, ми можемо легше укладати договори на наукові дослідження та комерційні договори з зарубіжними партнерами. Вважається, що сертифікат затверджує нашу компетенцію та кваліфікацію.

 

А є рейтинги у яких ви хочете підвищити свої позиції?

У нас є великі резерви для росту, адже поки що маємо слабші позиції в рейтингу SCOPUS. В першу чергу він враховує кількість публікацій науковців університету у визнаних наукових базах даних та кількість цитувань за цими публікаціями. Специфіка нашого технічного університету в тому, що в технічному напрямку складніше публікувати у наукометричних баз даних свої матеріали. Тому ми працюємо в плані, щоб підтягнути цей напрямок діяльності.

Що конкретно робите?

Для того, щоб покращити позиції в рейтингу SCOPUS, ми в університеті впровадили рейтингове оцінювання науково-педагогічних працівників. Є чотири критерії та групи показників за якими оцінюється кваліфікаційний потенціал конкретного викладача: його навчально-методична робота, навчально-інноваційна та організаційно-виховна.

У нас розроблене відповідне положення і визначена система показників і балів, які нараховують за здобутки викладача, до прикладу, за публікацію чи виступ на всеукраїнській чи міжнародній конференції і інше… І раз у рік із 2012 року оцінюємо рейтинг працівників-науковців. Також ми розробили рейтингову систему, тож кожен працівник може зайти у неї за своїм рівнем доступу. Це специфічний інструмент управління і ми його дуже обережно використовуємо. В даному випадку ми підпорядкували нашу методику внутрішньо-рейтингового оцінювання до досягнення мети. Наша мета – статус дослідницького університету.  Для цього нам потрібно серйозно підтягнути наукову діяльність університету.

 

Як вважаєте, є результати від впровадження цієї рейтингової системи оцінювання працівників?

Ми вважаємо, що  таке використання інструментарію рейтингового оцінювання для мотивації та стимулювання є дуже позитивним явищем і більше того, ми ділимося цим досвідом із колегами із інших університетів. Те, що ми впровадили таку систему рейтингового оцінювання викладачів однозначно дало свій результат в тому, що ми піднялися в цих міжнародних рейтингах. Правильне управління та використання трудових ресурсів підвищує наші результати. Кожна людина є особистістю і має свої особливості, таланти і здібності, тому наша задача як управлінців максимально використати наявний потенціал людини, щоб кожен міг дати найвищий результат в тій галузі, яка йому близька. Створити в університеті такі умови, щоб потенціал працівника міг зростати.

 

Чи є вже проекти над якими університет працює, щоб отримати статус дослідницького?

Зараз ми об’єднали зусилля всіх науковців університету і працюємо над однією великою комплексною науково-дослідницькою роботою. Вона полягає у тому, що ми намагаємося науковими методами забезпечити нарощування видобутку вітчизняних вуглеводнів: нафти, газового конденсату, природного газу. Все це робиться задля досягнення енергетичної незалежності України. Наші геологи підтвердили, що ми маємо відповідну кількість вуглеводневих ресурсів, технології, кваліфіковані кадри. Нам потрібно лише їх впроваджувати та видобувати.

 

Вже є напрацювання у цій сфері?

В 2015 році ми зробили два дуже великих та проривних кроки – перше ініціювали слухання у Верховній Раді по проблематиці видобутку вітчизняних вуглеводневих ресурсів. У них брали участь  понад 20 працівників, викладачів університету і за результатами слухань: уряду, відповідних міністерств та відомств було прийнято ряд важливих рішень на які ми дивимось з оптимізмом та надією. Друге, нас відвідав Президент, до якого наш ректор, академік Євстахій Крижанівський в особистому  спілкуванні доніс позиції університету, його потенціал та здобутки. 

 

розмовляла Олександра БАКУН


Коментарі (0)

02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

180
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

659
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1181
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2514
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1365
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2013 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

698

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

759

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1662

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1647
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

348
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

459
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18367
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7484
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3659
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1046
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10781
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

297
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

293
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

487
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

451
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

686