Проректор з науково-педагогічної роботи ІФНТУНГ Олег Дзьоба: Наша мета - статус дослідницького університету

 

 

Цьогоріч Івано-Франківський національний технічний університет нафти та газу за результатами січневої редакції  міжнародного рейтингу  Webometrics посів 17-ту сходинку серед 24 тисяч вищих навчальних закладів України та світу. Він став першим серед вузів Прикарпаття, тоді як Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника – 20 місце, а Івано-Франківський національний медичний університет посів 50 сходинку.  

 

А за рейтингом 4 International Colleges&Universities, який складає австралійська компанія оцінюючи популярність більше 11 тисяч ВНЗ світу, Івано-Франківський національний технічний університет посів 8-місце, Івано-Франківський національний медичний університет посів  58 сходинку та Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника зайняв 67 позицію.  

 

Про здобутки університету за останні роки, важливість рейтингів Webometrics, 4 International Colleges&Universities, ТОП-200 Україна, SCOPUS, Консолідований рейтинг ВНЗ України розповів кореспонденту «Фіртки» проректор з науково-педагогічної роботи ІФНТУНГ Олег Григорович Дзьоба.

 

Розкажіть про досягнення ІФТУНГу  в рейтингу Webometrics. За якими показниками його складають?

Мені дуже приємно, що наш університет за двома міжнародними рейтингами став першим на Прикарпатті. Ми на 17 місці -  це найвищий результат за всі роки. Такий рейтинг підтверджує правильність політики університету. Я думаю, що наша задача підніматися у цьому рейтингу. Рейтинг Webometrics складає національно-дослідницька рада Іспанії, найбільшу вагу в ній займають показники цитованості ВНЗ в мережі Інтернет та базі даних SCOPUS.  До слова, ця база даних відстежує публікації науковців у наукових журналах чи періодика, а далеко не всі цитуються, тому це   входити до цієї бази даних престижно.  Також чималу роль відіграє рівень впровадження в університеті  політики «відкритого доступу» до результатів досліджень, навчальних матеріалів, нормативної бази та інше.

 

А щодо  4 International Colleges&Universities, які його особливості  складання. Як вашому університету вдалося отримати восьму сходинку?

Це рейтинг університетів за популярністю в Інтернеті. Його готує австралійська компанія із 2005 року і охоплює вона понад 11 тисяч навчальних закладів світу та більше 130-ти найкращих закладів України за популярністю їх веб-ресурсу. Є методика ціла, яка пояснює яким чином розраховують цей рейтинг. Найосновніші два показники – це цитованість та відвідуваності офіційних веб-представництв.

Якщо університет конкурентоспроможний та цікавий споживачу, зрозуміло, що  буде більше звертань до ресурсу,  буде більше посилань та їх використань  із цього сайту. Тому університети України борються за високі позиції в цьому просторі.  

 

Інтернет ресурси дозволяють розміщувати величезну кількість інформації, як ви розвиваєтесь у цьому напрямку, щоб підвищувати свої позиції в українських та міжнародних рейтингах?

В нас є сайт університету і ми дуже відповідально поставились до цього, навіть створили цілий відділ інформації та зв’язків із громадськістю. Також  наш сайт прив’язали до соціальних мереж, вважаю, це позитивний вплив іміджу на університет. Через  Інтернет ми розміщуємо публікації з вільним доступом до авторефератів та текстів дисертацій, науковці із України та закордону можуть з ними знайомитися і вивчати. Далеко не всі університети сповідують відкритість, а у нас на сайті навіть розміщена інформація про державні  закупівлі. Крім того, є постійна група викладачів університету, які  відстежують запити, що поступають на сайт і працюють над ними. Особливу увагу приділяють запитам, які надходять від іноземців.

Це все дуже важливо, адже встановлюється контакт із іноземними науковцями, і незважаючи на проблеми в державі ми можемо на рівних співпрацювати з іншими університетами та боротися за вищі місця у рейтингах.    

 

Івано-Франківський національний технічний університет нафти та газу має сертифікат системи управління якістю у сфері освіти. Які можливості для університету він відкриває?

Будь-яка діяльність у закордонних країнах вимагає наявність такого сертифікату-документу, який засвідчує, що ви можете виконувати чи надавати послуги на рівні існуючих стандартів. Система управління якістю освіти є міжнародна, не так багато університетів в Україні сертифіковано. Ми маємо два сертифікати. Один – на послуги, які надаються нашим науково-дослідним інститутом  в сфері наукових досліджень та стандартизації, другий -  виданий 31 грудня 2015 року. Для отримання останнього ми пройшли дуже велику систему внутрішню та зовнішнього аудиту на відповідність у нашій системі управління якістю існуючим стандартам. Цей сертифікат розширює наші можливості, ми можемо легше укладати договори на наукові дослідження та комерційні договори з зарубіжними партнерами. Вважається, що сертифікат затверджує нашу компетенцію та кваліфікацію.

 

А є рейтинги у яких ви хочете підвищити свої позиції?

У нас є великі резерви для росту, адже поки що маємо слабші позиції в рейтингу SCOPUS. В першу чергу він враховує кількість публікацій науковців університету у визнаних наукових базах даних та кількість цитувань за цими публікаціями. Специфіка нашого технічного університету в тому, що в технічному напрямку складніше публікувати у наукометричних баз даних свої матеріали. Тому ми працюємо в плані, щоб підтягнути цей напрямок діяльності.

Що конкретно робите?

Для того, щоб покращити позиції в рейтингу SCOPUS, ми в університеті впровадили рейтингове оцінювання науково-педагогічних працівників. Є чотири критерії та групи показників за якими оцінюється кваліфікаційний потенціал конкретного викладача: його навчально-методична робота, навчально-інноваційна та організаційно-виховна.

У нас розроблене відповідне положення і визначена система показників і балів, які нараховують за здобутки викладача, до прикладу, за публікацію чи виступ на всеукраїнській чи міжнародній конференції і інше… І раз у рік із 2012 року оцінюємо рейтинг працівників-науковців. Також ми розробили рейтингову систему, тож кожен працівник може зайти у неї за своїм рівнем доступу. Це специфічний інструмент управління і ми його дуже обережно використовуємо. В даному випадку ми підпорядкували нашу методику внутрішньо-рейтингового оцінювання до досягнення мети. Наша мета – статус дослідницького університету.  Для цього нам потрібно серйозно підтягнути наукову діяльність університету.

 

Як вважаєте, є результати від впровадження цієї рейтингової системи оцінювання працівників?

Ми вважаємо, що  таке використання інструментарію рейтингового оцінювання для мотивації та стимулювання є дуже позитивним явищем і більше того, ми ділимося цим досвідом із колегами із інших університетів. Те, що ми впровадили таку систему рейтингового оцінювання викладачів однозначно дало свій результат в тому, що ми піднялися в цих міжнародних рейтингах. Правильне управління та використання трудових ресурсів підвищує наші результати. Кожна людина є особистістю і має свої особливості, таланти і здібності, тому наша задача як управлінців максимально використати наявний потенціал людини, щоб кожен міг дати найвищий результат в тій галузі, яка йому близька. Створити в університеті такі умови, щоб потенціал працівника міг зростати.

 

Чи є вже проекти над якими університет працює, щоб отримати статус дослідницького?

Зараз ми об’єднали зусилля всіх науковців університету і працюємо над однією великою комплексною науково-дослідницькою роботою. Вона полягає у тому, що ми намагаємося науковими методами забезпечити нарощування видобутку вітчизняних вуглеводнів: нафти, газового конденсату, природного газу. Все це робиться задля досягнення енергетичної незалежності України. Наші геологи підтвердили, що ми маємо відповідну кількість вуглеводневих ресурсів, технології, кваліфіковані кадри. Нам потрібно лише їх впроваджувати та видобувати.

 

Вже є напрацювання у цій сфері?

В 2015 році ми зробили два дуже великих та проривних кроки – перше ініціювали слухання у Верховній Раді по проблематиці видобутку вітчизняних вуглеводневих ресурсів. У них брали участь  понад 20 працівників, викладачів університету і за результатами слухань: уряду, відповідних міністерств та відомств було прийнято ряд важливих рішень на які ми дивимось з оптимізмом та надією. Друге, нас відвідав Президент, до якого наш ректор, академік Євстахій Крижанівський в особистому  спілкуванні доніс позиції університету, його потенціал та здобутки. 

 

розмовляла Олександра БАКУН


Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

773
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1541 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2292
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2148 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7494
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15215 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

260

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

992

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1062

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1849
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

245
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

620
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

867
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3096
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

879
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1918
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

962
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35108 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

204
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

448
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

591
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

916