Проведеною прокуратурою Івано-Франківської області перевіркою додержання вимог законодавства про охорону здоров’я, спрямованого на захист прав дітей на безпечну продукцію та якісне харчування, виявлено суттєві порушення у діяльності санітарно-епідеміологічної служби області.
Встановлено, що у відділах гігієни харчування, будь-яка інформація про стан санітарно-епідеміологічного нагляду за об’єктами, які здійснюють реалізацію продуктів дитячого харчування через мережу торгівельних та аптечних закладів, відсутня. Перевірки щодо якості дитячого харчування не проводять районні та міські СЕС. В ході перевірки прокуратурою області виявлено факти реалізації продуктів дитячого харчування іноземного виробництва без відповідних на те сертифікатів якості.
Це свідчить про те, що контроль за якістю дитячого харчування, яке реалізовувалось через мережу торгівельних та аптечних закладів області, не здійснювався, аналіз діяльності районних та міських СЕС з даних питань не проводився. А це – не що інше, як пряме невиконання основних завдань відділів, передбачених їх положеннями. Санітарною службою області не вживаються дієві заходи щодо профілактики захворювань серед дітей, що виникають через споживання низькосортної продукції іноземного виробництва.
На жаль, як свідчать факти, така продукція не вилучається з обігу. В той же час, управлінням захисту прав споживачів в області, тільки за минулий рік, з реалізації знято близько 1 т товару, термін придатності якого давно минув, а супровідні документи були відсутні.
В порушення вимог Закону України «Про дитяче харчування» в області не вирішено питання щодо пільгового забезпечення грудних дітей та дітей раннього віку продуктами дитячого харчування. Проте, служби СЕС, не виходять з клопотанням перед органами місцевого самоврядування про забезпечення виконання вимог чинного законодавства щодо належної організації харчування дітей даної категорії.
Особливе занепокоєння викликають порушення щодо організації та якості харчування дітей в загальноосвітніх навчальних закладах, відповідності шкільних парт віковим категоріям учнів.
В порушення вимог ст.6 Закону України «Про охорону дитинства» в більшості районах області не організовано дієтичне харчування учнів перших класів (Галицький, Городенківський, Коломийський, Косівський, Надвірнняський, Рогатинський, Рожнятівський, Снятинський, Тисменицький, Тлумацький райони, м. Яремче). Дотримання норм харчування дітей – лише на 35%-80% від потреби, проте принципового реагування на порушення законодавства з боку органів СЕС немає. В області щорічно збільшується кількість дітей, хворих на сколіоз (3291) та поставу (8473). Однією із причин захворюваності є невідповідність шкільних меблів віковим та ростовим категоріям. Насамперед це стосується Верховинського, Коломийського, Рогатинського, Тисменицького районів, м. Яремче.
З кожним роком зростає число дітей, хворих на онкологічні захворювання, найбільше яких виявлено у Рожнятівському та Калуському районах. Володіючи реальним станом справ, керівництво санітарної служби області, на жаль, лише констатує факти порушень, проте принципових заходів щодо виправлення ситуації не вживає. У зв’язку з цим, на усунення порушень виявлених працівниками прокуратури в ході перевірки, головному державному санітарному лікарю в області, внесено подання.
Заступник прокурора області, старший радник юстиції Ярослав Вітюк вимагає від нього вжити невідкладних заходів на усунення порушень законодавства про охорону здоров’я дітей, причин та умов, що їм сприяють, а винних посадових осіб притягнути до дисциплінарної відповідальності.