Профспілка вважає проект «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів», яке хоче протягнути ВО Свобода, незаконним (документ)

 

 

Одним із пунктів проекту порядку денного сесії Івано-Франківської міської ради, яка повинна відбутися в п’ятницю, 19 серпня, є й пункт про проект рішення «Про затвердження «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів» Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області», яким пропонується затвердити «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів» та Типову форму контракту з керівником закладу, що належить до комунальної власності міста.

 

Як стверджують освітяни, Івано-Франківський міськвиконком та фракція ВО "Свобода" в міськраді планують "в один день" звільнити всіх керівників закладів освіти міста, щоб в подальшому, як завжди за "політичним" принципом, лояльних до партії влади в місті перепризначити на контрактній основі.

 

Івано-Франківський міський комітет Профспілки працівників освіти та науки України обгрунтовано вважає такі спроби "політизації" закладів освіти міста незаконними.

 

В звязку з цим профспілка звернулася до депутатів Івано-Франківської міськради із зверненням, текст якого "Фіртка" подає нижче:

 

----------------------------------------------------------------

 

ПРОФСПІЛКА ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ КОМІТЕТ

 

76014, м. Івано-Франківськ, вул. С.Бандери, 10а тел. (0342) 52-30-91 розрахунковий рахунок 26007300704608 ЗКПО 02667636 ФІФ ОУ АТ «Ощадбанк» м. Івано-Франківськ МФО 336503

 

 

від 16.08.2016р. №02-3/50                           

Депутату Івано-Франківської

міської ради

 

На затвердження чергової сесії Івано-Франківської міської ради виноситься проект рішення «Про затвердження «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів» Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області», яким пропонується затвердити «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів» та Типову форму контракту з керівником закладу, що належить до комунальної власності міста. Повідомляємо Вам, що це рішення не може бути прийняте, оскільки містить норми, які грубо порушують чинне законодавство України. Зокрема:

 

1. У чинному законодавстві не міститься норм, які б уповноважували органи місцевого самоврядування визначати процедуру призначення керівників дошкільних та позашкільних навчальних закладів, а отже, «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів» на цю категорію керівників не може розповсюджуватися.

 

2. За основу проекту «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів» взятий Порядок призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної форми власності, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.10.2015 р № 827, однак не враховано, що умови призначення керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної форми власності та комунальної форми власності в чинному законодавстві не є однаковими.

 

3. У проекті «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів» зазначено, що призначення керівників здійснюється «за результатами конкурсного відбору», а також виписана процедура проведення конкурсу. Повідомляємо, що призначення керівників загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності регламентується ч. 4 ст. 20 Закону України «Про освіту», ч. 2 ст. 26 Закону України «Про загальну середню освіту», п. 93 Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 р. № 778. Ні одна із зазначених вище норм не дозволяє органам місцевого самоврядування запроваджувати обов’язковий конкурсний відбір (за конкурсом обираються керівники навчальних закладів, що є загальнодержавною власністю, відповідно до ч. 2- 3 ст 20 Закону України «Про освіту», та можуть призначатись на конкурсній основі керівники гімназій (гімназій-інтернатів), ліцеїв (ліцеїв- інтернатів), колегіумів (колегіумів-інтернатів), спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням окремих предметів відповідно до п. 81 Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010р. № 778).

 

Окрім того, окремі норми проекту «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів», на нашу думку, не відповідають основним нормам самого проекту та чинному законодавству, зокрема:

 

---  підставою для проведення так званого конкурсу є рішення уповноваженого органу, що призначає керівника закладу, а склад конкурсної комісії затверджується розпорядженням міського голови;

---  пункт 3.10. передбачає два етапи конкурсу, а у п.4.1. з’являються ще й результати якогось письмового іспиту;

---  розділ 4 має назву «Захист перспективного плану розвитку навчального закладу», однак із семи пунктів цього питання стосується лише два пункти, а інші регламентують роботу комісії;

---  рішення про визнання конкурсу таким, що не відбувся, повинно прийматися не комісією (п. 5.1. проекту), а органом, який прийняв рішення про його проведення.

 

4. Проектом «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів» не виконуються вимоги ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальну середню освіту», згідно з якими «посаду керівника загальноосвітнього навчального закладу незалежно від підпорядкування, типу і форми власності може займати особа, яка є громадянином України, має вищу педагогічну освіту на рівні спеціаліста або магістра, стаж педагогічної роботи не менше трьох років, успішно пройшла атестацію керівних кадрів освіти у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти». У проекті «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів» взагалі не зазначається про необхідність проходження атестації, хоча порядок її проведення виписаний у Типовому положенні про атестацію педагогічних працівників, затвердженому наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 р. № 930.

 

5. У пункті 2 проекту Рішення міська рада зобов’язує департамент освіти і науки вжити заходів щодо запровадження контрактної форми трудового договору з керівниками навчальних закладів, пунктом 4 - має намір затвердити типову форму контракту з керівником закладу, що належить до комунальної власності міста. Окрім того, у п. 2.2. проекту «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів» зазначено, що призначення керівників здійснюється шляхом укладення контракту. Таким чином, міська рада своїм рішення хоче запровадити обов’язковість укладення контрактної форми трудового договору для керівників навчальних закладів міста.

 

Повідомляємо, що ч. З ст.21 КЗпП України визначає контракт як особливу форму трудового договору, «в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України».

 

Окрім того, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 9 липня 1998 року № 12-рп/98 зазначив, що контрактна форма трудового договору не може впроваджуватись нормативними актами центральних і місцевих органів виконавчої влади, актами органів місцевого самоврядування, а також колективними договорами і угодами та іншими локальними нормативними актами. Зважаючи на те, що органи місцевої влади досить часто приймають власні порядки про порядок укладення контрактів з керівниками, на підставі яких змушують працівників укладати контракти, та зважаючи на неоднозначне тлумачення судами норм щодо законності укладення контрактів, Конституційний Суд України видав роз’яснення від 01.08.2013 р. № 22-14-17/1749, де висловив свою позицію з цього приводу. Так, КСУ наголосив, що його рішення від 09.07.1998 р. №12-рп/98 залишається чинним і сьогодні, а позиції висловлені в рішеннях КАСу, носять імперативний характер і обов’язкові для всіх без винятків юридичних та фізичних осіб. У зазначеному рішенні КСУ України вказав, що можливість та обов’язковість укладення органами місцевого самоврядування контрактів із керівниками визначається виключно законами. З огляду на, це контракт можна укладати лише з певними категоріями працівників, які визначені законодавством. Відповідно до ч. З ст. 54 Закону України «Про освіту» педагогічні працівники приймаються на роботу шляхом укладення трудового договору, в тому числі контракту. Дана норма не передбачає обов’язкового укладення контрактів з керівниками та іншими педагогічними працівниками, а отже, міська рада не вправі приймати рішення про обов’язковість контракту з керівниками як трудового договору.

 

Пропозиції міської ради про обов’язкове укладення контракту суперечать як положенням вищезазначеного національного законодавства, так і нормам міжнародного права (Конвенції МОП № 158 про припинення трудових відносин з ініціативи роботодавця, Конвенції МОП №117 про основні цілі та норми соціальної політики, Рекомендації МОП № 166 про припинення трудових відносин з ініціативи роботодавця, Директиві Ради 1999/70/ЄС від 28 червня 1999 року, Директиві Ради 1991/383/ЄЕС від 25 червня 1991 року).

 

На підставі зазначеного вище, вважаємо, що міська рада не має права приймати рішення про обов’язковість контрактної форми трудового договору та, відповідно, затверджувати типову форму контракту.

 

6. Виносячи на затвердження рішення «Про затвердження «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів» Івано- Франківської міської ради Івано-Франківської області» міська рада порушила також вимоги ч. З ст. 21 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», згідно з якими «проекти нормативно- правових актів, які стосуються регулювання трудових, соціальних, економічних відносин, розглядаються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з урахуванням думки відповідних профспілок, об'єднань профспілок». Повідомляємо, що до міської організації Профспілки працівників освіти і науки України, членами якої є майже 97 відсотків працівників освіти міста, з приводу врахування думки при прийнятті цього рішення, представники міської ради не звертались.

Отже, враховуючи вищезазначене, керуючись ч. З ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно з якою органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Івано- Франківська міська організація Профспілки працівників освіти і науки України просить Вас не підтримувати рішення «Про затвердження «Положення про порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів» Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області».

 

Голова Івано-Франківської міської організації

профспілки працівників освіти і науки 

А. Дем’янчук


16.08.2016 1028 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1426 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1723 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2528
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2337 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7573
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15289 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

351

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1064

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1135

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1925
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

308
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

687
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

927
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3138
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

952
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1978
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1031
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35180 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

299
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

513
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

655
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

971