Проект "Містична Івано-Франківщна": Фортифікаційна церква Вознесіння ХІVст. в селі Чесники (ФОТО)

 

 

 

Село Чесники розташоване в горбистій місцевості недалеко від сакрального об’єкту дохристиянської доби – місця Сили -- «Чортова гора». Офіційна дата виникнення села (за першою згадкою) – 1368 рік. За іншими джерелами Чесники - село ще княжої доби.

 

Адміністративно село належало до Бережанського циркулу Рогатинського повіту. Дідичами села були суддя Микола Петриловський, шляхтичі з родин Казановських (Хшановських) і Мальчевських. Історики знаходять згадки про замок, побудований поряд з Чесниками Адамом Казановським.

 

На горі, яка ландшафтно домінує над територією села, стоїть древня церква Святого Миколая (назва, яка побутує серед мешканців Чесників – «Вознесіння»). Це давнє і шановане місце Сили з виразною позитивною (захисною) енергетикою. Навіть при першому знайомстві з пам’ятником архітектури, який тепер стоїть на цьому місці, впадає в очі, що він нагадує церкви, що будувалися у перші століття після монгольської навали ХІІІ ст. Потужні контрфорси, складені з грубого каміння підтримують масивний приземкуватий куб, стіни якого збудовані з урахуванням оборонної функції. Є джерела, які твердять, що церква в Чесниках є ще старшою - називається ХІІ - ХІІІ століття. Археологи також припускають, що християнський храм Вознесіння був побудований, як часто бувало в ті часи, на фундаметі прадавнього язичницького святилища. 

 

Церква спирається на круглу у плані платформу, обкладену камінням, яке, щонайпевніше, було основою для захисного муру. Все вказує на те, що цей храм був свідком найтемніших часів у чотирнадцятому і п’ятнадцятому століттях, коли українські села кожної миті очікували нападу кримських і нагайських кінних чамбулів.  Коли кожна церква, у разі потреби, перетворювалась на фортецю, чиї міцні стіни і благодатна енергія давали захист не лише родинам селян, але й худобі, яку ховали від татар і розбійників за оборонним периметром. Мури церкви Вознесіння були додатково обведені ровом і валом, що робило її «міцним горішком». Місцева легенда розповідає про лицаря Яна Чесновського, який з церковної дзвіниці храму Вознесіння вчасно побачив розбійницький загін татар і з допомогою селян відбив їхній напад. На честь лицаря гора, біля якої відбулася збройна сутичка, названа Яновою.

 

Є не спростовані свідчення про те, що культове призначення цього місця сягає дуже давніх часів, ще до хрещення галицької землі. Зокрема, платформа, на якій стоїть храм, нагадує вівтарні платформи, присвячені Хорсу та іншим солярним божествам дослов’янського пантеону. Люди жили в цій місцевості ще у І тисячолітті до н.е. Залишки древніх поселень вперше відкрила повінь, яку спричинила річка Гнила Липа у 1853 році.

 

Солярні мотиви присутні в оздобленні кам’яних хрестів, встановлених біля храму. Містична восьмикутна троянда (розетка, зірка) у центрі хреста може трактуватися ще й  як священний знак сонця.

 

Безперечно, що символізм квітки в центрі хреста є універсальним та дохритсиянським. Хрест тут є пересіченням матеріального світу (горизонталь хреста) з Духовною вертикаллю. Відмова від земних пристрастей і віднайдення внутрішньої гармонії дозволяє віднийти Земний Рай - Духовну вертикаль, стати на Духовний шлях.

 

Квітка (лотос) в центрі хреста – це янтра для медитації в буддистів.

 

Роза в центрі хреста є також символом ісламських містиків – суфіїв. Від суфіїв цей символ перейняли і зробили його головним в своєму вченні середньовічні європейські містики-цілителі – розенкрейцери.

 

Окрім того восьмипелюсткова квітка ще в кельтів означала своєрідний календар.

 

В кельтів рік ділився на 8 періодів, які символізували циклічний час – від Різдва і зростання до періоду мудрості, згасання і далі – Смерті-Воскресіння-Відродження.

 

А коло навкруг квітки є символом циклічного часу. (Згадаймо кельтський хрест з колом-календарем).

 

 

 Церква-фортеця Вознесіння на Яновому пагорбі (післямонгольський період, ХІV століття), с. Чесники. Деякі джерела твердять, що церква в Чесниках є ще старшою -  називається ХІІ -ХІІІ століття. Не виключено, що християнський храм Вознесіння був побудований, як часто бувало в ті часи, на фундаметі прадавнього язичницького святилища

 

 

 

 

 

 

 

Бійниці церкви-фртеці. Цікаве розміщення Хреста на півмісяці - символ Творіння Світів з первинного Жіночого начала  

 

 

 

Потужні контрфорси - для міцності споруди

 

 

 

 

 

 Восьмипелюсткова квітка в центрі хреста - містичний дохристиянський символ земного Раю та циклічного часу від Різдва і до Смерті-Воскресіння-Відродження

 

 

 

Полуустав - церковнослов'янський текст (орієнтовно ХVІІІ століття)

 

 

 

 

 

Легенда про монаха-розенкрейцера

Існує древня легенда про те, що десь в районі Чортової гори є таємне поховання члена ордену лицарів Троянди і Хреста, який прийшов на Галицькі землі в кінці сімнадцятого століття, збирав тутешні унікальні лікувальні трави й дбав про здоров’я місцевих жителів.

Можливо, він переховувався від переслідувань, можливо приїхав за запрошенням однодумців – достеменно не відомо. З цією легендою перегукується згадка про таємничого монаха, який під час епідемії нібито радив селянам їсти часник, а також готував спеціальні цілющі часникові настоянки, що буцімто і породило топонім «Чесники».

Те, що місце Сили позначено хрестами з трояндами, характерними для поховань членів ордену мандрівних лікарів, ніби підтверджує цю легенду.

 

Пошукова експедиція БГКФ "Цинамоновий Хрущ"


10.09.2011 4830 6
Коментарі (6)

Цікаво 2011.09.10, 09:42
НЕЙМОВІРНО!!! ЦЕ Є В НАС???
***** 2011.09.10, 10:23
На Галичині багато памятників забутих місцевими. В народа дирява память, лише горілку цундлять. Чортова гора - унікальне місце, там Шептицький заснував ботанічний заказник. Хто про це памятає? Холопи при владі - земля без господаря.
1 2011.09.11, 10:22
Вчора був в Києві у друзів - розказав історію про церкву і неймовірні хрести в с.Чесники -ніхто не повірив. Їдуть сюди переконатися на власні очі. Тепер думаю де їх ночувати і як годувати. А як попруть з усієї України? Буду зичити гроші у " Цинамонового Хруща".
Юрій Романюк 2011.09.12, 21:57
Дуже цікаве і дивне духовне явище на Прикарпатті. Потрібно, як мінімум продовжувати зверігати і оберігати. А ще, запросити з Києва або Львова фахівців, істориків, для вивчення і пояснення цього духовної скарбу українського раннього християнства.
ВАСИЛЬ 2011.09.20, 23:44
У Вересні 2011р був у цій церкві. Зовні виглядає чарівно, правда покриття даху за витрачені більше ніж 300 тис. гривень на реставраційні роботи, мало би бути зроблено з ґонти, а не з руберойду. А у нутрі храму ЖАХ!СТРАХІТТЯ! Розграбований вівтар(зі слів жителів села Чесники, найбільш цінні ікони та навіть старовинний замок з дверей вкрали реставратори).Декілька ікон селяни перенесли у нову церкву. Символічно, але риштовання для реставраційних робіт було встановлено у 1991р.яке й досі стоїть як символ бездуховності "нашої" 20-ти літній владі.Були тут і бувши Президенти України і великі вчені і крупні можновладці (кажуть селяни:"Гірко плакали та обурювалися")та віз і нині там.
222 2014.01.05, 02:06
А у нутрі храму ЖАХ!СТРАХІТТЯ! - Вибачайте, але ніхто не заважає селянам які так гірко плачуть та обурюються поприбирати всередині ценркви - винести все сміття і підтримувати чистоту. Знаю про що говорю, оскільки був в цій церкві і бачив що там твориться.
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

781
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1953
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3187 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4003
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3445
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2385

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

264

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

846

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

685

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1815
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

486
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

687
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

1012
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1050 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5243
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

554
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

1113
23.12.2024

В Івано-Франківську у період з 26 по 29 грудня у храмі Царя Христа оо. Василіян по вул. Незалежності, 181, триватиме щорічний XVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях».  

522
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

251
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

478
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

474 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

560