Продати чи створити музей: що буде з будинком, де працював Опанас Заливаха (ФОТО/ВІДЕО)

У Франківську планують продати столітній будинок, в якому працював шістдесятник Опанас Заливаха та інші художники. Департамент комунальних ресурсів виставив його на аукціон.

Своєю чергою, спілка художників, яка володіє половиною будівлі, хоче облаштувати там музей, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

Обшарпані стіни, вибиті шибки й похилений паркан - так виглядає будинок Опанаса Заливахи зараз.

Будівля часів Австро-Угорщини. Тут у своїх майстернях протягом десятиліть працювали художники. Серед них - Опанас Заливаха і Михайло Фіголь.

Другим поверхом будинку володіє Національна спілка художників. А перший поверх, частина підвалів і прибудова – у власності міста.

За словами члена правління обласної організації спілки художників Богдана Тимківа, так розподілили право на приміщення у 2008-му році актом розмежування. Чоловік пропонує облаштувати у цій будівлі музей Опанаса Заливахи та виставкові зали для інших митців. Для цього, каже, місто має передати перший поверх спілці художників. А гроші на капітальні ремонти готові шукати у меценатів.

"Річ у тому, що якщо є такий намір продати перший поверх, то може вони думають, що у якийсь спосіб будуть чи викупляти, чи впливати на другий. Правління обласної організації НСХУ категорично проти того, щоб віддавати другий поверх. Я думаю, що міська влада повинна піти назустріч нам", - каже Богдан Тимків.

У 2010-му році будівлю обстежили. Як розповів заступник міського голови Микола Вітенко, її визнали непридатною, а капітальний ремонт робити тут недоцільно. Каже, що будинок ніколи не був пам’яткою архітектури державного чи місцевого значення.

"Зважаючи на пріоритети, все ж таки потрібно насамперед кошти використовувати на відновлення освітніх і медичних закладів. Було прийняте рішення, що реально цю будівлю відновлювати – це є досить дороговартісно, - каже Микола Вітенко. - І доцільно буде отримані гроші з аукціону використати на інші речі. А стосовно облаштування музею, то в принципі я ідею не відкидаю. Але не потрібно цю ідею прив’язувати в контексті конкретно цієї будівлі".

Аби внести цей будинок в офіційний перелік архітектурних пам’яток, необхідні документи подали минулого року. Про це Суспільному розповів архітектор-реставратор Ігор Панчишин. З його слів, ця споруда є цінною, хоч і не надто унікальною, адже з того історичного періоду в місті залишилося досить багато будинків.

"Як будинок, як пам’ятку, як таку архітектурну родзинку – цілком його можна обстежити, зробити висновки. Тим більше там гарна територія. Я особисто знав Заливаху. Я з ним багато провів часу. Ми проводили спільні акції. Я якоюсь мірою трохи дивуюся такій постановці питання. Мовляв, оскільки там був Заливаха, то вже це пам’ятка. Заливаха, чесно кажучи, був у багатьох місцях, його виганяли. Він мав тимчасові майстерні в різних місцях", - розповів Ігор Панчишин.

Приміщення, якими володіє місто, 22-го січня виставили на продаж. Стартова ціна - один мільйон 583 тисячі гривень. Торги заплановані на 23 лютого.


Читайте також:

В Івано-Франківську виставили на продаж будинок, в якому творив Опанас Заливаха (ФОТО/ВІДЕО)

Плюс одна туристична принада: у Франківську відкрили пам'ятник знаному художнику Опанасу Заливасі (фото+відео)

У Дем'яновому лазу відновили могилу Опанаса Заливахи (фото)


04.02.2021 1748
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1613
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1031
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1292 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3763 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33887
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2854

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

367

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

771

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1711

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1081
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

643
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

521
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

898
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1999
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12214
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1507
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1296
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

553
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

263
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

336
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

381
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1273