В Івано-Франківську виставили на продаж будинок, в якому творив Опанас Заливаха (ФОТО/ВІДЕО)

Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради виставив на аукціон приміщення по вул.Незалежності, 69.

Стартова ціна продажу - 1,58 млн. гривень, інформує Фіртка з посиланням на Галичину.

Аукціон запланований на 23 лютого 2021 року на електронному майданчику «Прозорро-Продажі».

Будівлі вже більше 100 років, вона у занедбаному стані. Однак, великий інтерес викликає земельна ділянка у центральній частині міста.

«Всім відомі таємні плани на цей будинок - занапастити його до кінця, знести і встромити там багатоповерхівку. Знаємо, що туди чіпко вгрузли липкі руки деяких функціонерів столичної Спілки художників при підтримці і зацікавленні (матеріальній, звичайно) місцевих арт-керівників. Відома і будівельна фірма, яка вже має проєкт на зведення будівлі. Усіх їх стримують лиш деякі слизькі нюанси, а також небайдужість громадськості, яка уважно слідкує за процесом», - заявив відомий художник Ігор Роп’яник.

Як зазначив художник Богдан Бринський, у цій будівлі була перша майстерня видатного художника Опанаса Заливахи. Він запропонував облаштувати музей видатного майстра.

«Шановний пане Марцінків! У Ваших силах вберегти цей будинок, віддавши перший поверх, який належить місту, під музей Опанаса Заливахи. Якщо ми упустимо такий шанс, то через п'ять років, коли святкуватимемо 100-річчя художника, нам усім буде соромно подивитися в очі його дітям, митцям краю і громадськості. Не будьмо байдужими!», - зазначив І. Роп’яник.


Довідка Фіртки:

Опанас Іванович Заливаха народився в 1925 році на Харківщині, пережив Голодомор. Його родину врятував переїзд на Далекий Схід до родичів. Навчався в Інституті живопису, скульптури та архітектури імені Іллі Рєпіна в Ленінграді, де свого часу був і Тарас Шевченко. Закінчивши навчання, Опанас переїхав до Франківська.

Там він зробив свою першу виставку, яка викликала фурор і через декілька тижнів була закрита за український символізм. У київському університеті до річниці Шевченка він працював над вітражем, на якому зображував Кобзаря-борця. Напередодні відкриття вітраж був розбитий.

Художник створював й ілюстації до самвидаву, які розповсюджував у Франківську. На нього донесли за антирадянську пропаганду та агітацію і в 1965 році прийшли з обшуком.

На п'ять років художника відправили у мордовські табори, заборонивши малювати. Після звільнення деякий час був під адміністративним наглядом, а художній фонд відмовлявся йому давати роботу. Тому Опанас Заливаха працював креслярем на побуткомбінаті.

У 1987 році був одним із ініціаторів створення Української асоціації незалежної творчої інтеліґенції. Працював у галузі станкового живопису та графіки.

Помер у 2007 році в Івано-Франківську. Був похований в урочищі Дем'янів Лаз.


Читайте також:

Плюс одна туристична принада: у Франківську відкрили пам'ятник знаному художнику Опанасу Заливасі (фото+відео)

У Дем'яновому лазу відновили могилу Опанаса Заливахи (фото)


30.01.2021 3435
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

513
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3064
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21179
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2046
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1545 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2418

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

217

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

183

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

796

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2211
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

225
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

507
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1053
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

215
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

828
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

800
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

724
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8281
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти. Про це

340
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1006 4
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2226 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

922