Про що писали станиславівські газети у грудні майже сто років тому

 

 

До цього часу ми читали газету «Станиславівські вісти», а сьогодні ми переглянемо іншу станиславівську газету, тижневик «Кур’єр Станиславовський», який виходив польською мовою і видавася з 1886 року – найдовше в дорадянський період. Наприклад, від 1 грудня 1935 року.

 

На 2 сторінці знаходимо дуже цікаву статтю - «План інвестиції міста Станиславова». Це – звіт президента міста д-ра Стронського про те, які проекти втілювала міська влада в життя у 1935 році, пише ГК.

 

120 тис. зл. кредиту, отриманого від Фундації праці, яке можемо вважати міністерством праці, пішли на завершення побудови каналізації на ділянці вул. Бельведерської.  А з весни наступного року було заплановане будівництво каналізаційної гілки, яка об’єднає центр міста з окраїнами.

 

На інші інвестиції були побудовані два торгові зали на площі Тринітарській: в одному буде продаватися м’ясо, а у другому – печиво та галантерея. Вони почнуть працювати з середини грудня. Метою такої будови є усунення безладу в міській торгівлі. Власникам тимчасових палаток нададуться місця у нових торгових залах, а до того часу ніхто їх зносити не буде. Планується побудова третього ряду торгових залів.

 

Третя інвестиція була спрямована на роботи дорожні та ландшафтні.

 

Завершується будівництво і впорядкування дороги до «летовища» - тогочасного аеродрому, частини вул. Голуховського ( тепер – вул. Чорновола), покриття каменем кута вул. Зосиної Волі та Собєського (Коновальця та Січових Стрільців).

 

З ландшафтних робіт – закінчується впорядкування другого міського парку на місці старої торговиці (тепер – по вул. Галицькій парк воїнів-інтернаціоналістів). Уже посаджені дерева, квітники. На цей парк уряд «вибив» беззворотну субвенцію 8000 зл., також гроші дала німецька община. Важливо, що в цьому парку було передбачено майданчики для дітей.

 

Також виділялися гроші на упорядкування головної вулиці міста – Сапіжинської (Незалежності). Частину вулиці покрито асфальтом, висаджені тополі, укладені газони та квітники. З весни почнеться акція прикрашення балконів та вікон квітковими вазонами.

 

Також гроші витрачалися на побудову цеху електровні. На будову водопроводу потрібно 4 млн. зл., які обіцяють надати у Фундації праці.

 

Завершується побудова пошти і укладається центральний міський сквер біля неї.

 

Також були виділені гроші на допомогу безробітним.

 

І при цьому міський президент бідкається, що у міста немає грошей!

 

На с. 4  - стаття «Театр, як чинник виховання» молоді – про кризу театру, який поступився популярністю кінофільмам, цирку, шоу і про необхідність молодіжних вистав.

 

У першій декаді грудня міжвоєнного періоду польськомовна газета «Кур’єр Станіславовський» зосереджувала свою увагу на організації та проведенні свята Св. Миколая, який у католицькій традиції приходив до дітей 6 грудня.

 

Так як у цей час тривав піст і у католицькій, і у східнообрядовій традиції, то у тогочасній пресі, особливо жіночих журналах, можна було знайти багато рецептів страв на піст.

 

  В останню декаду грудня у міжвоєнний період станиславівська польськомовна преса основну увагу присвячувала підготовці та проведенню католицького Різдва.

 

Україномовна преса кінця грудня якось дуже скромно повідомила про прихід св. Миколая до українських дітей 19 грудня.


31.12.2014 464 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1006
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

812
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1929
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3286
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2576
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2565

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

272

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

753

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

713

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1642
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

392
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

749
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

637
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

375
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

406
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27065
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

863
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19701
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

455
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

416
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

750
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1399 4