Про щирість

 

 

У суботу в «Мармуляді» відбувся черговий поетичний бій. Двадцять три молоді поети з шести міст Західної України мали кожний (кожна) по дві хвилини, щоби самим відловити екзистенцію й дати щось таке слухачам. Серед них було зо п’ять досить таки пристойних і перспективних. Найсильнішою, на мій смак, виявилася львівська делегація. Переможець, наш земляк Женя Філатов, також виглядав досить пристойно.

 

Взагалі, було прикольно і сигара курилася з доброю тягою. Як член журі, намагався зберегти пристойну дистанцію. Й не зміг. Дістав мене не юний поет, а старий знайомий Денис Овчар. Прийшлося йому нахамити. Хоча, напевне, дарма нахамив. Овчар людина хороша і зробив він для франківського мистецтва більше, аніж деякі лауреати Шевченківської премії.

 

Але ж нащо було йому згадувати оту «щирість у мистецтві»! Скільки мандрую мистецькими тусовками, стільки чую, що «справжнє» мистецтво має бути «щирим». Цей народницький забобон зазвичай «по замовчуванню» вибачають представникам колгоспної самодіяльності. Бездарність невиліковна.

 

У низовій мистецькій традиції «щирість» ставлять вище майстерності. Це такі дешеві понти невправних митців. Мовляв, ми голімі, зате щирі! Гірко мені стало, що такі притомні люди, як Денис, повторюють мантри дрімучих колгозанів.

 

Якщо головним критерієм мистецтва є щирість, тоді найвищим проявом мистецтва є крик з вікна людини, яку дістало життя, родичі, друзі і неякісний алкоголь. Людину дістали, вона щиро (щиріше нема куди) кричить у вікно, кричить всьому світові: «Пішли ви всі на… !» Проте, це ж не мистецтво. Це лише крик. Людина покричить, покричить і повернеться до пляшки і шматка ковбаси. Або поріже собі вени. Жодного перформенсу.

 

Акт мистецтва полягає в тому, щоби розкласти дійсність на елементи, а вже потім з них створити іншу дійсність, яка б була більш справжньою, аніж та, котра за вікном. Мистецтво є «штукою». Воно штучне. Для мистецького «перепризначення дійсності» потрібна майстерність. А відчуття щирості (лише відчуття!) виникає вже на наступному етапі, коли нова штучна (й, повторюся, більш справжня, аніж сама справжність) дійсність вступає у магічну гру з читачем, слухачем, глядачем.

 

Це аксіома. Це настільки відомі речі, що їх навіть незручно пояснювати.

 

А хто прагне щирості, нехай дивиться по ТРК «Україна» програму «Пусть говорят». Там щирі алканавти щиро розповідають про те, як вони щиро вбивали і мучили родичів, друзів і що при цьому відчували. Це – не «штука», це пряма і щира дійсність. Якщо, скажімо, цю дійсність технічно (без обробки) перекинути у формат мистецтва, результатом буде гі…но. Хто не вірить, нехай спробує.

 

Митець не забов’язаний бути щирим. Митцеві бажано бути майстром.


16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2214
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1459
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3570
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5330
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1614
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1985

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

100

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

380

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

819

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1595
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

387
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

722
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2413 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

386
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

810
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4861
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

678
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

540
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

476
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

348
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

668
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

831 2