Про самобутність брехні

«Всі люди брешуть», - казав герой популярного американського серіалу. Це здається банальністю, якщо не замислитися над тим, що за тисячі років існування людства брехня незмінно супроводжувала дорослішання суспільства та розвиток культури. Можна сказати, що вона є невід’ємною складовою земної цивілізації. Заберіть брехню і цивілізація потоне у хвилях ненависті, розчарувань та демотивацій.

Брехня давно вже перемогла правду. Є підозра, що правда здалась їй іще тоді, коли мутант на ім’я Єва дурив мавп’ячих самців. В іншому варіанті брехні Єву дурила балакуча рептилія, а ще в іншому мутантів було кілька і вони, відволікаючись від правдивого процесу розмноження, дурили одне одного. Якщо тут виникне якійсь наївний правдолюбець і запитає, що ж було насправді, йому можна відповісти, що насправді серед біологічних батьків людства не було правдолюбців. Останні, в кращому випадку, просто залишилися чухати собі хвости на деревах.

Тепер, коли від тих африканських подій минули тисячоліття, брехня з інструменту виживання перетворилася на цілий самобутній світ, в якому численні різновиди брехні змагаються між собою. Є брехня старосвітська, присмеркова і волохата. Їй протистоїть брехня прогресивна, прикрашена образами майбутнього та цікавими просвітницькими побрехеньками. Є брехня жрецька, освячена іменами богів і святих, а є брехня простонародна, для звичайних кухонних йолопів та дуринд.

Прибічники різних видів брехні змагаються між собою за владу та за отримання максимальної кількості відпущеного смертним задоволення. А ще є один специфічний тип брехунів, які називаються правдоборцями. Вони переконані, що шукають правду, але та їхня правда – лише хитро закручена брехня. Навколо нас такі товсті нашарування брехні, що зняття одного шару, або ж, навіть, і двадцяти нічого принципово не змінить. Просто замість драглистої брехні принагідних політиків, чиновників або їхніх найманців, ми докопаємося до пластів брехні засохлої і страшенно твердої.

Особливий різновид брехні продукує мистецтво. Ця брехня мозаїчна, складена з перемішаних шматочків правди, давньої міфології та приправленої стилістичними соусами корисливої брехні. В мистецтві всі брехні поділяються на цікаві і нецікаві. Перші залишаються жити після своїх творців-брехунів та зміцнюють віковічний фундамент Мегабрехні. Другі вмирають разом зі своїми брехунами-невдахами.

Час від часу в мистецтві відбувається маленький збій коду і виникає острівець правди. Вся навколишня брехня миттєво мобілізується і закидує цей острівець гавном. Потім проходять десятиліття і нове покоління брехунів обережно наближається до закиданого гавном острівця та викопує трошки правди для створення нових міксів брехливого мистецтва. Тепер це називається постмодернізмом.

Страшною таємницею вважається те, що сучасні брехуни настільки виродилися, що навіть не годні продукувати свіжі брехні. Вони тепер створюють коментарі до відомої брехні, стилізують і переповідають стару брехню. А найчастіше перепаковують її у коробочки і баночки з новими яскравими етикетками. Для того, щоби споживачам багаторазово перепакованої і пережованої брехні не стало скучно, її подають за веселих обставин. Звідси політика у фестивальних форматах та гібридні трагедії в модному оформленні, які показують в зомбоящику.

Десь в далеких горах медитують люди, які вважають, що можна докопатися до первісної найглибшої брехні, яку вони називають правдивою порожнечею. Є свідки тих, хто бачив того, який знав когось, хто чув про те, як саме до неї докопалися. Як би там не було, але це породжує надію. Себто, ще одну брехню. Якось так.


17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3751 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269