Про самобутність брехні

«Всі люди брешуть», - казав герой популярного американського серіалу. Це здається банальністю, якщо не замислитися над тим, що за тисячі років існування людства брехня незмінно супроводжувала дорослішання суспільства та розвиток культури. Можна сказати, що вона є невід’ємною складовою земної цивілізації. Заберіть брехню і цивілізація потоне у хвилях ненависті, розчарувань та демотивацій.

Брехня давно вже перемогла правду. Є підозра, що правда здалась їй іще тоді, коли мутант на ім’я Єва дурив мавп’ячих самців. В іншому варіанті брехні Єву дурила балакуча рептилія, а ще в іншому мутантів було кілька і вони, відволікаючись від правдивого процесу розмноження, дурили одне одного. Якщо тут виникне якійсь наївний правдолюбець і запитає, що ж було насправді, йому можна відповісти, що насправді серед біологічних батьків людства не було правдолюбців. Останні, в кращому випадку, просто залишилися чухати собі хвости на деревах.

Тепер, коли від тих африканських подій минули тисячоліття, брехня з інструменту виживання перетворилася на цілий самобутній світ, в якому численні різновиди брехні змагаються між собою. Є брехня старосвітська, присмеркова і волохата. Їй протистоїть брехня прогресивна, прикрашена образами майбутнього та цікавими просвітницькими побрехеньками. Є брехня жрецька, освячена іменами богів і святих, а є брехня простонародна, для звичайних кухонних йолопів та дуринд.

Прибічники різних видів брехні змагаються між собою за владу та за отримання максимальної кількості відпущеного смертним задоволення. А ще є один специфічний тип брехунів, які називаються правдоборцями. Вони переконані, що шукають правду, але та їхня правда – лише хитро закручена брехня. Навколо нас такі товсті нашарування брехні, що зняття одного шару, або ж, навіть, і двадцяти нічого принципово не змінить. Просто замість драглистої брехні принагідних політиків, чиновників або їхніх найманців, ми докопаємося до пластів брехні засохлої і страшенно твердої.

Особливий різновид брехні продукує мистецтво. Ця брехня мозаїчна, складена з перемішаних шматочків правди, давньої міфології та приправленої стилістичними соусами корисливої брехні. В мистецтві всі брехні поділяються на цікаві і нецікаві. Перші залишаються жити після своїх творців-брехунів та зміцнюють віковічний фундамент Мегабрехні. Другі вмирають разом зі своїми брехунами-невдахами.

Час від часу в мистецтві відбувається маленький збій коду і виникає острівець правди. Вся навколишня брехня миттєво мобілізується і закидує цей острівець гавном. Потім проходять десятиліття і нове покоління брехунів обережно наближається до закиданого гавном острівця та викопує трошки правди для створення нових міксів брехливого мистецтва. Тепер це називається постмодернізмом.

Страшною таємницею вважається те, що сучасні брехуни настільки виродилися, що навіть не годні продукувати свіжі брехні. Вони тепер створюють коментарі до відомої брехні, стилізують і переповідають стару брехню. А найчастіше перепаковують її у коробочки і баночки з новими яскравими етикетками. Для того, щоби споживачам багаторазово перепакованої і пережованої брехні не стало скучно, її подають за веселих обставин. Звідси політика у фестивальних форматах та гібридні трагедії в модному оформленні, які показують в зомбоящику.

Десь в далеких горах медитують люди, які вважають, що можна докопатися до первісної найглибшої брехні, яку вони називають правдивою порожнечею. Є свідки тих, хто бачив того, який знав когось, хто чув про те, як саме до неї докопалися. Як би там не було, але це породжує надію. Себто, ще одну брехню. Якось так.


20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

291
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2214
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1620
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1924
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5537 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4064

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1036

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1048

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1561

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1053
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

800
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

665
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14468
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10320
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5974
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

545
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5214 6
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28381 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

413
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

545
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

384
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

574