Про порятунок світу

 

«Остогидла та пропаганда американської гегемонії, – каже французький режисер Люк Бессон, – Чому лише вони спасають світ?». Найближча відповідь на це питання гордо плаває на поверхні. Американці рятують світ лише тому, що до того французам (а також персонажам творів графа Толстого та Герберта Уеллса) його рятувати не сильно виходило. Якось так.

А були ж часи, коли про порятунок світу взагалі не йшлося. Всі знали пророцтва. І різні віровчення у підсумку погоджувалися: гаплик неминучий. Тобто задовго до написання роману Стівена Кінґа і появи в прокаті блокбастера Ніка Арселя люди знали про майбутнє падіння Темної вежі. Її малювали вже в арканах Таро, створених, кажуть, за доби фараонів.

В принциповій неспасенності нашого світу предки не сумнівалися. Сперечалися лише про час та обставини. Дехто з просвітлених навіть стверджував, що вся історія людства – тільки золотий сон між падіннями двох веж – Вавилонської і Темної. Інші їх виправляли: мовляв, це одна вежа під двома назвами і падати вона буде шість тисяч шістсот шістдесят шість років. І не роком менше.

Але за пізніших часів хитруни наплодили оптимістичних історій, де Темна вежа уникає падіння. Рятівники в тих історіях щоразу інші. Колись це були просвітителі. Пізніше на рятівників світу призначали геніальних вчених, героїв, пролетаріат, арійську расу, громадянське суспільство та навіть поняття типу «краси» та «вселюдської совісті».

Час йшов, пропозиції примножувались. І от ми дожили до популярних статей, в яких спасителями світу названо… Правильно, ви вгадали. Українську спільноту. Зрештою, коли купа освіченого люду шукає чогось дуже хитрого під назвою «національна ідея», то рано чи пізно хтось дійде думки: якщо треба написати на прапорі гасло, то варто писати не дрібну хрєнь, а щось таке величне і небуденне, аби дух перехопило. Щось месіанське.

І начхати на те, що воно шурхотітиме шифером і не дружитиме з канарєйкою. Зате нашим стопудово сподобається. Адже французам колись подобалося і німцям також. Пам’ятаємо. Якщо ж згадати «савєцкій народ», то він, сарака, лише тим величним призначенням і дихав. Рятував світ у всіх можливих в’єтнамах, лише б наливали і медалі вішали. А ми що, пальцем роблені?

Отже, проголошено: віднині приймаємо естафету рятування світу. Від кого рятуватимемо? Ну це вже дитяче питання, скажуть нам автори популярних статей. Звісно, що від того колективного сусіднього злидня, котрого братчики з Могилянської академії свого часу навчили – на свою і наші голови – грамоті та пояснили, що лізти в галантну політику з непідтертою дупою не комільфо.

Себто маємо відчути не просту звичайну месіанську сверблячку, а цілу екзистенційну провину за те, що саме зусиллями наших немудрих прадідів злидень набрався європейської вченості, а нині оборзєл і лаяй. Посипаємо голови попелом. А відтак кладемо на кін все, що маємо (плюс те, що позичать, подарують або ж кинуть нам просунуті), й на всі ближчі століття поринаймо у непримиренну борню з Гогом і Магогом. Ну, добре, з одним лише Гогом. А Магога, так вже тому й бути, нехай поборюють заокеанські побратими.

Як на мене, розвиток цієї теми неминуче набуває форми паротяга без гальм, що на повній швидкості в’їжджає до приймального покою дурдому «Веселка». Тому кажу: зав’язуйте, брати і сестри. Темну вежу не врятувати. Крапка.


22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

379
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

520
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2331
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1720
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2014
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5619 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1129

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1141

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1653

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1127
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

885
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

739
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14559
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

551
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10400
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6074
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

622
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7543
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2781
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

529
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

625
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

461