Про підтримку та сприяння інтеграції в суспільство: в Україні випустили серіал про взаємодію з ветеранами

В освітньому серіалі є 11 епізодів, де розглядають основи коректного, етичного та емпатичного спілкування з українськими ветеранами та ветеранками в різних ситуаціях.

Про це розповіли в Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, пише Фіртка.

Освітній серіал створили за ініціативи Мінцифри у межах комунікаційної кампанії "Ти як?" Всеукраїнської програми ментального здоров’я — ініціативи першої леді Олени Зеленської, за підтримки Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ, ГО "Безбар’єрність" та компанії Visa — учасниці спільноти "Бізнес без бар’єрів", для платформи "Дія.Освіта".

У серіалі порушують важливе питання правильної підтримки ветеранів і ветеранок та сприяння їхній інтеграції в суспільство.


Війна відклала відбиток на кожного. Що таке бойовий досвід та як вирізняти серед інших?


Уже в першій серії серіалу фахівці розповідають про те, що після повернення з фронту військові можуть відчувати дезорієнтацію чи дискомфорт.

"Перше, що мене так торкало: якось багато цивільних взагалі не усвідомлюють що таке війна і який їм внесок треба робити.

Чи то ставати військовими або думати про те, як кожен твій день повинен наближати перемогу — каже Дмитро Кулібаба, військовослужбовець 114 бригади ТРО.

Це зумовлено тим фактом, що на війні немає "майбутнього", на службі потрібно діяти чітко й по статуту — твоя доля тут залежить лише від командира та обставин.

"Близьким захисника варто зрозуміти що таке реадаптація, які потреби виникають в нього та скільки це триває.

Зазвичай це дуже короткий проміжок часу, коли військовий повинен задовольнити свої базові потреби — сон, їжа, спокій, безпека.

У такий період ветерану чи ветеранці потрібно дати спокій: не пропонувати зайвих послуг, не турбувати запитаннями чи надмірною увагою.

У цей час їх можуть дратувати багато зовнішніх факторів — надмірна бюрократія, усміхнені обличчя, черги чи звичайна побутова нечемність, усе це може стати тригером", — каже Оксана Коляда, полковник запасу, ветеранка.


Довідка: тригер — подія, що викликає у людини раптове повторне переживання психологічної травми; сама по собі вона може не бути страшною або травматичною.


Що може зробити родина для військового/військової?


Фахівці вказують, що всіх тригерів, на жаль, уникнути не вдасться.

"Точно, що не можна "рятувати" свого рідного, якщо, до прикладу, вам здається, що він спить більше, ніж є нормальним.

Не потрібно також розпитувати, що з ним трапилось на війні. Але треба розуміти, що вам не уникнути розмов про війну.

Не потрібно намагатися навантажити ветеранів купою всіляких справ — роботою, бізнесом, будь-якою активністю", — застерігає Оксана Коляда.

Рідним ветеранів радять приймати військових такими, якими вони є, з їх поглядами та переконаннями, бо після того, що вони побачили на передовій, вони могли дуже змінитися.

"Мій чоловік дуже любить свою машину, обожнює ремонтувати автомобілі.

Коли він отримав поранення і потрапив додому, то, як тільки зміг ходити, сказав мені: "Не ображайся, але можна я побуду зі своїм автомобілем?"", — розповідає Тетяна Пономарь, дружина ветерана.

Ще один ветеран, Олег Андрієнко, має ампутацію ноги. Йому для реадаптації теж допомогло улюблене заняття:

"Навчився їхати на велосипеді, воджу також машину на механіці. Труднощів нема, поки спокійно їжджу", — каже чоловік.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Неправильно, що боєць, який відвоював, розносить повістки", — воїн, який після поранення служить у ТЦК на Прикарпатті

Мобілізація по-новому: прикарпатцям розповіли про головні зміни, які пропонує влада

"Самі йдіть на фронт": історія бійця Мирослава Перепічки з Івано-Франківська, який служить в ТЦК


07.05.2024 2354
Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5198 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1835 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4043 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3169 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7956 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20291 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

817

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1910

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2390
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

186
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

693
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

474
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

974
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1213 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6098 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23388 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

291
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

988 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1167 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

495