Про парасемантичну комахоподібність карпатської поезії кінця ХХ – початку ХХІ століть

 

 

Сучасна гірська карпатська поезія зноково пролітає поміж двох друїдичних elm’s , проштрикує негусту куртину і з гудінням приквітчується до блакитного дзвоника Campanula patula, застромлює до рослинного лона хоботисько і... мислі – пастки на бджіл що по ночах не вміють літати / їм би майже сльозу їм би тільки маленький ковток...  А комарі курварять над водою  і вся подібність між ними і бджолами у метамерії  та кутикулі . Так і вірші карпатських поетів метамеричні та кутикульні. Не граматологічний хребет, захований у криївці семантичних м’язів, не жаска невма лексичної повені  утримують такі ось неперебутні рядки:

 

що назавтра погоничу маки в губатих петлицях
тятива голубів побіліла до горла і вглиб
кусень хліба у торбі чепелик чужа молодиця
бородатого джуру на світ запрягають воли

 

Їх утримує зовнішня щільна і спроможна до безкінечного розтягування у наративну далечінь паратекстова кутикула, складена з відсутності великих літер і розділових знаків – від’ємна апофатична кутикула сучасної карпатської поезії. Згадуючи Муху Девіда Кроненберґа (в кожній людині живе непроявлена Arthropoda), ми спробуємо витягнути з вірша Тараса Григорчука «Похід на Білу Кобилу з ночівлею»  сховану там комаху.
Парасемантична «комаха ПНБКЗН» складається, якщо рахувати від назви, з чотирьох сегментів або ж лобосів. Назва, що відсилає реципієнта до туристично-географічного топосу, нетривка як антеннули і мандибули головного сегменту артроподій. За нею — нічні ватри пластунів та інше заповідальне упослідження компутерної доби. Дві перші строфи складають семантичні щелепи, зміцнені фонетичним чергуванням «м» та «н»:

 

1.минають дні минають ночі
все нереститься люд робочий
минається усе сповна
лиш блуд минатися не хоче

аби не збитись з пантелику
затопиш сам собі у пику
над кождов праведнов душев
стоїть як хрест брехня велика.

 

У другому катрені щелепні «м»—«н» (зовнішя пара) змінюються на менш тверді біляротові кінцівки «п»—«к». І, нарешті, круглясте «ов»--«ев» довершує архитектуру комашиної голови. Грудний сегмент семантичної кутикули, до якого кріпляться несучі кінцівки комахи, змонтований на фонетичній парі «м»—«у»:

 

2.на лекціях сьогодні сухо
стара мура минає вуха
і щоб ти там не помишляв
так мусить бути бляха-муха

плетуся межи павуками
і доплітаюся до брами
за брамою я – понський бог
два президенти з роскалями.

 

Перша пара семантичних несучих кінцівок – «сухі лекції», друга – «муха» з «павуком» (тут парасемантична «комашина» сутність вірша нарешті виходить на поверхню), третя – «два президенти з роскалями». «Президентські роскалі» тут символізують найпотужнішу і найтовстішу останню пару кінцівок артроподи, зазубрену для розгрібання грунту (наприклад у жуків). Можна номінувати «ПНБКЗН» як ожучений наратив. Черевний сегмент, наповнений фонемами (для нас також – таксонами) «х», «ч», «ш» нагадує про шарудіння комашиного черевця трав’яними стежками. Четветий сегмент – запліднююче штрикало -- закінчується грізним змістовим зударом:

 

бо то не вірші чічьо моя
то йде SS-ГАЛИЧИНА.

 

Так кода вірша  виконує функцію відтворюючого сеґменту артроподи. Одночасно автор дистанціюється від звичайного призначення наративу, накидуючи на нього певну танатичність:

 

кажи за вмерлих отченаш
й за тих котрі умерти мають.

 

Якщо згадати про сакральну причетність комах (жуків-скарабеїв – Scarabaeus sacer) до некроцентричних ритуалів, то введення Григорчуком свого вірша до подібного топосу відповідальності також конотується з «комашиним» криптоконцептом.


Подібна компаративна деконструкція випроявлює приховані інтенції у вірші без назви Івана Андрусяка:

 

і самоти береговизна
і ніч докришена в укіс
душа привиділась і висне
як закривавлений поріз.

 

Вже цей перший таксон вірша-комахи вщерть наповнений прихованою щелепною образністю. «Докришена в укіс» – мабуть підсвідоме відсилання до укісного руху зовнішньої пари щелеп артроподи. «Закривавлений поріз» довершує знакову підкладку. Початок наступної строфи: і крихти котяться зпівока  продовжують вибудову парасемантичного головного таксону «текстової комахи». Особливу роль парасемантичної трахейно-дихальної системи вірша грає приховане у текстовому тілі вірша перегукування голосних фонем «о» та «у»: пересувна мораль пророка / устань і йди в уста води. «Трахейний» метазв’язок «о—у» надає внутрішньому просторові текста значиму вільність – «повітря», необхідне для життя образних таксонів.


Компаративістський аналіз джерел парасемантичної комахоподібності найновішої карпатської поетики виходить за межі завдань даної розвідки, але не виключено, що метамеричність текстів Григорчука і Андрусяка є наслідком семантичної аплікації неомодерного способу роблення поетики і певної традиційної «симетрії» лексично-образного мислення.


Приємного прочитання!

 

----------------------------------------------------------

  Андрусяк Іван  Повернення... – «Кальміюс», № 1—2 ‘2001, с.15.

 


10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1950
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1854
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1848
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5466 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2145 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1503

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

735

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

790

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

990

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

999
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1762
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3672
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10250
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26133
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10175 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7704
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

892
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

190
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

257
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

374
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1270
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

876