Про невідворотність

Кожного року весна упосліджує песимістів. Ті стогнуть «все пропало», а природа показує маловірам, що сили оновлення формують майбутнє поза людськими сумнівами та страхами.

Декому здається, що зміни в нас відбуваються черепашачими темпами. Що провінційна архаїка міцно тримає суспільство за хвіст. З одного боку, так воно і є. Але, поки хвіст потерпає в неволі, головами людей проносяться справжні революційні вихори. Навколишній цинізм згущується у нові форми розуміння. Люди перестають сподіватися на партійну мудрість, месію та закордонних «благоробів». Люди нарешті починають мислити практично.

Ще три роки тому теревенили про всесвітню місію та райські перспективи безвізу. Ще три роки тому збиралися подолати корупцію, розмножуючи правоохоронні контори та розповідали про «очищення через люстрацію» та пильний громадський контроль. Й де тепер той поросячий романтизм? Й в кого тепер на утриманні тодішні романтики?

Нині стрілки уваги поволі (але впевнено) повертаються на раціональні азимути. Люди починають розуміти, що майбутнє треба робити своїми руками. Що глобальні друзі відрізняються від глобальних ворогів лише тим, що не плутають заробітки з переконаннями. Що треба вчитися не в тих, кого призначили академіками, а в тих, хто реально чогось досягнув. Що за все треба платити. Й не стільки, скільки хочеш, а рівно ту суму, яка вискакує в рамці.

Комусь все це огидно. Хтось чекає на чергову психічну епідемію, на рушення посполитих та на повернення того світу, де за слідування правильній лінії давали цукерки. Але цього чекають переважно старші. Молодь знає, що всі лінії неправильні і всі ідеології виникли на тому битому шляху, де пройдисвіт зустрів компанію йолопів.

Деякі намагаються пояснити батькам, що в кожній ідеології основним питанням є: «Хто на ній заробить?» Батьки тоскно дивляться на ті товсті книжки, якими їх дурили в навчальних закладах і вперто намагаються вірити, що не все в цьому світі продається. Але тієї віри вже небагато лишилося. Й з кожною черговою надею савченко її все меншає і меншає…

А весняний потік життя невблаганно змиває в минуле ілюзії та дурні сподівання. Десь в тому потоці пливе папірець з пісенькою про драні штани, а поряд з ним пливуть репутації «вічних активістів», партизанські сподівання босоти, пророцтва гірських пияків, кіна про народних месників та видана за місцеві податки макулатура.

Кажуть, що попереду ще багато цікавого. Адже в благословенній Богом Галичині накопичена ціла гора завернутого в папірці лайна. Весняні потоки вже підбираються до її підніжжя. Й коли підберуться і почнуть розмивати, ото буде справжня революція.

Ще тільки зрушили перші архівні коробки, ще тільки струсили пил з надписаних хімічними олівцями папок, а в декого вже затрусилися ноги й те, до чого вони кріпляться. А процес лише ж почався. Адже ті «свідки правильних ліній», які чверть століття тому перефарбувалися з пролетарського авангарду на будівничих державності, навіть добре не підчистили за собою. Вони сподівалися, що їхні талановиті дітки, добравшись до посад та вбравшись у вишиванки, закриють проблему назавжди.

Але історія не скриня зі зручним набором шкільних міфів та повчальних прикладів. Це мстива темрява, з якої виходять на світ війни великі й маленькі. Її не вийде забути, вмовити чи закадити церковним ладаном. Те, що має прийти – прийде. Бо ж невідворотнє.


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

778
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

775
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1590
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2215
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4194 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3197

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

196

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

425

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

367

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

837
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

606
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

650
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

936
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1046
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

653
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6238
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1730
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31743 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1511
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

740 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

700