ПРО КОРИСТЬ ВІД ПОДОРОЖЕЙ ДО ДЖЕРЕЛ ЗЛА

 

 

В американських фільмах жахів часто виникає така ситуація, коли головні герої, доведені до відчаю привидом, монстром або ж кримінальною вихователькою дітей (одночасно – мстителькою), починають шукати: звідки ж вилізло те небезпечне «щось», котре так псує їм життя. Головні герої після довгих поневірянь врешті-решт знаходять адресу батьків привида (монстра, виховательки) і відправляються робити «польові дослідження» на малій батьківщині зла. Туди, де зло познайомилось із цим світом.

 

Там стоїть стара будівля. Така собі занедбана «ферма Морганів». Вікна її забиті дошками, а квітник безнадійно заріс бур’янами. Її дах вже не виконує основної функції і небесна волога нищить старі меблі і столярний реманент у прибудові. Ферма продається. Варіант – продана тим горопашним любителям дешевої нерухомості, які на час появи  на фермі головних героїв вже мирно висять на мотузках з висолопленими язиками. Навколо ферми розкинула свої аркадійські галявинки та альтанки сільська ідилія. Гудуть мухи. Буйно квітнуть садові дерева. Співають пташки. Веселі дитиська граються у пісочку на сусідніх фермах.

 

Зло, згідно форматів Голівуду, ніколи не народжується на восьмому (варіанти: десятому, чотирнадцятому) поверсі прибуткового будинку в Манхетені. Впадло йому там народжуватися. Воно народжується на ідилічних галявинках. Тим самим нам нагадують: жодні красоти природи, куплені за кредит (отримані у спадок, виморочені через судову процедуру), не гарантують містичного здоров’я та позитивної психики вашої дитини. Так, так, звичайно: багатиє тоже плачут. Цю «школу намахування» ми вже колись давно проходили разом із хуанами антоніями, ізаурами та хосе гарсіями.

 

Перед тим, як увійти до зловісної ферми Морганів, головні герої обходять її периметр. Знімальна камера повзе за ними, фіксуючи стривожені героїчні мармизи та височезні бур’яни. Звучить  напружуюча голівудська  музичка. Ми вже готові до того, що монстр-привид-мстителька зачаїлися саме тут. Вони ось-ось вистрибнуть з мишачої нори, курника або підвалу з кольтами у кожному із мацаків.

 

Але закони жанру невблаганні. Кіношне зло ніколи не повертається на свою малу батьківщину. А якщо й повертається, то ненадовго й ще до прибуття туди головних героїв. Й виключно задля приколу з повішенням нових власників ферми Морганів. Або ж задля закопування в курнику гав... гов.. горокраксів чи як там їх назвала авторка Гарі Потера. З іншого боку, візит на малу батьківщину зла ніколи не подається голівудменами як даремний. Головні герої знаходять там пояснення природи зла. Це може бути дитячий щоденник серійного вбивці, до сторінок якого приклеєні шкірки замордованих хом’ячків. Або колиска двоголового мутанта відповідної форми. Себто, суха шкаралупа того яйця, у якому Кощій ховав голку.

 

Головні герої на хвилину застигають в задумі. Їхні скупі сльози зволожують шкірки хом’ячків, руки обмацують підголівники, на яких колись відпочивали балбєшники двоголового немовляти. Головним героям в ці моменти трапляються вельми доречні видіння. Шкурка хом’ячка допомагає вирахувати номер мобільного телефону ман’яка, а факт двоголовості наводить на думку про застарілий конфлікт у роздвоєній особистості демона, подібний до описаного Фройдом, Юнгом або принагідним психоаналітиком з Сорок третьої авеню.

 

Потім ці підказки допоможуть знайти двоголового злочинця, що успішно маскується під учасницю конкурсу Міс Універсум, та лиходійного патрача хом’ячків і піплів, який вистежує свої жертви під машкарою видавця дитячої літератури. Ферма Морганів грає тут роль особливої відкритості щодо минулого. Висновок: хочеш бути невловимим монстром, пали нещадно щоденники і колиски!

 

Спалення власного дитинства є обов’язковим актом також для політиків. В демократичних країнах кожного, хто змагається за здобуття влади, чекає «соціальний рентген». Фатальним для кар’єри тут може виявитися що завгодно. Скажімо, знаходять у шкільному щоденнику політика запис: «Сьогодні виявилося, що я вже тиждень хожу в шкарпетках різного кольору». Фатальність цієї фрази зовсім не в тому, що стає відомою звичка політика носити шкарпетки до їхнього повного задубіння. Така звичка може бути зарахована й до позитиву (скромність, ощадливість). Фатальність криється у тому, що різні кольори шкарпеток є знаною ознакою відьмацтва. Середньовічні інквизитори, які розумілися на таких речах, палили відьом за носіння одної панчохи та за панчохи різного кольору. Відсутність симетрії, подейкують містики, є втіхою для ворога роду людського. Ото він певно тішиться сучасною архітектурою, адже вона, як і «ферми Морганів» до симетрії не має жодного стосунку.

 

Симетрія є ознакою малої батьківщини добра. Тому то й добра так мало у цьому світі. 

 

 

 


17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2448
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19558
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1226 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3877

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

144

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2014

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1314
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

910
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24407
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1645
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8057
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

495
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2059 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740