ПРО КОРИСТЬ ВІД ПОДОРОЖЕЙ ДО ДЖЕРЕЛ ЗЛА

 

 

В американських фільмах жахів часто виникає така ситуація, коли головні герої, доведені до відчаю привидом, монстром або ж кримінальною вихователькою дітей (одночасно – мстителькою), починають шукати: звідки ж вилізло те небезпечне «щось», котре так псує їм життя. Головні герої після довгих поневірянь врешті-решт знаходять адресу батьків привида (монстра, виховательки) і відправляються робити «польові дослідження» на малій батьківщині зла. Туди, де зло познайомилось із цим світом.

 

Там стоїть стара будівля. Така собі занедбана «ферма Морганів». Вікна її забиті дошками, а квітник безнадійно заріс бур’янами. Її дах вже не виконує основної функції і небесна волога нищить старі меблі і столярний реманент у прибудові. Ферма продається. Варіант – продана тим горопашним любителям дешевої нерухомості, які на час появи  на фермі головних героїв вже мирно висять на мотузках з висолопленими язиками. Навколо ферми розкинула свої аркадійські галявинки та альтанки сільська ідилія. Гудуть мухи. Буйно квітнуть садові дерева. Співають пташки. Веселі дитиська граються у пісочку на сусідніх фермах.

 

Зло, згідно форматів Голівуду, ніколи не народжується на восьмому (варіанти: десятому, чотирнадцятому) поверсі прибуткового будинку в Манхетені. Впадло йому там народжуватися. Воно народжується на ідилічних галявинках. Тим самим нам нагадують: жодні красоти природи, куплені за кредит (отримані у спадок, виморочені через судову процедуру), не гарантують містичного здоров’я та позитивної психики вашої дитини. Так, так, звичайно: багатиє тоже плачут. Цю «школу намахування» ми вже колись давно проходили разом із хуанами антоніями, ізаурами та хосе гарсіями.

 

Перед тим, як увійти до зловісної ферми Морганів, головні герої обходять її периметр. Знімальна камера повзе за ними, фіксуючи стривожені героїчні мармизи та височезні бур’яни. Звучить  напружуюча голівудська  музичка. Ми вже готові до того, що монстр-привид-мстителька зачаїлися саме тут. Вони ось-ось вистрибнуть з мишачої нори, курника або підвалу з кольтами у кожному із мацаків.

 

Але закони жанру невблаганні. Кіношне зло ніколи не повертається на свою малу батьківщину. А якщо й повертається, то ненадовго й ще до прибуття туди головних героїв. Й виключно задля приколу з повішенням нових власників ферми Морганів. Або ж задля закопування в курнику гав... гов.. горокраксів чи як там їх назвала авторка Гарі Потера. З іншого боку, візит на малу батьківщину зла ніколи не подається голівудменами як даремний. Головні герої знаходять там пояснення природи зла. Це може бути дитячий щоденник серійного вбивці, до сторінок якого приклеєні шкірки замордованих хом’ячків. Або колиска двоголового мутанта відповідної форми. Себто, суха шкаралупа того яйця, у якому Кощій ховав голку.

 

Головні герої на хвилину застигають в задумі. Їхні скупі сльози зволожують шкірки хом’ячків, руки обмацують підголівники, на яких колись відпочивали балбєшники двоголового немовляти. Головним героям в ці моменти трапляються вельми доречні видіння. Шкурка хом’ячка допомагає вирахувати номер мобільного телефону ман’яка, а факт двоголовості наводить на думку про застарілий конфлікт у роздвоєній особистості демона, подібний до описаного Фройдом, Юнгом або принагідним психоаналітиком з Сорок третьої авеню.

 

Потім ці підказки допоможуть знайти двоголового злочинця, що успішно маскується під учасницю конкурсу Міс Універсум, та лиходійного патрача хом’ячків і піплів, який вистежує свої жертви під машкарою видавця дитячої літератури. Ферма Морганів грає тут роль особливої відкритості щодо минулого. Висновок: хочеш бути невловимим монстром, пали нещадно щоденники і колиски!

 

Спалення власного дитинства є обов’язковим актом також для політиків. В демократичних країнах кожного, хто змагається за здобуття влади, чекає «соціальний рентген». Фатальним для кар’єри тут може виявитися що завгодно. Скажімо, знаходять у шкільному щоденнику політика запис: «Сьогодні виявилося, що я вже тиждень хожу в шкарпетках різного кольору». Фатальність цієї фрази зовсім не в тому, що стає відомою звичка політика носити шкарпетки до їхнього повного задубіння. Така звичка може бути зарахована й до позитиву (скромність, ощадливість). Фатальність криється у тому, що різні кольори шкарпеток є знаною ознакою відьмацтва. Середньовічні інквизитори, які розумілися на таких речах, палили відьом за носіння одної панчохи та за панчохи різного кольору. Відсутність симетрії, подейкують містики, є втіхою для ворога роду людського. Ото він певно тішиться сучасною архітектурою, адже вона, як і «ферми Морганів» до симетрії не має жодного стосунку.

 

Симетрія є ознакою малої батьківщини добра. Тому то й добра так мало у цьому світі. 

 

 

 


16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2216
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1459
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3570
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5330
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1614
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1985

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

100

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

380

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

819

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1595
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

387
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

722
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2413 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

386
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

810
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4862
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

679
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

540
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

476
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

348
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

668
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

831 2