Про інтелігенцію

 

Завжди дивувався реакції на слово «інтелігент». Начебто й немає у ньому нічого образливого або принизливого, та й «зомбоящик» наводить на нього компліментарний ґлянц. Мовляв, є в нас «трудові інтелігенти», вічно голодні, але й полум’яно віддані якійсь там корисній справі. Давайте всі разом їм зааплодуємо.

Проте інтелігентом бути не хочеться. Ані трудовим, ані творчим, ніяким. Певне тому, що під компліментарним ґлянцем ховається давня місцева хитрість – не платити тим, хто не може вибити з тебе гроші. Себто, шахтарям платити треба, бо вони застрайкують, а то й прийдуть під адмінбудівлю морди бити. Краще дати грошима. Тобто, не краще – дешевше.

Інтелігенція, звісно, також може прийти під ту будівлю. Але морди бити не буде. Постоїть, побурчить, поплаче, отримає якусь «обіцяцянку» та й вернеться до своїх корисних справ. З точки зору влади: вернеться в призначене та освячене жлобською традицією стійло.

Чиновницько-заробітчанське суспільство (тобто теперішнє українське) живе примітивно і мислить цинічно. Воно лише на рівні святкових привітань та передвиборних зустрічей піклується про спільне майбутнє. Насправді, далі похмільного «завтра» воно не передбачає. В нього немає спільного завтра. В нього є лише теперішня спільна метушня, з якої має вирости особиста доларова капуста. Бажано, щоб виросла вже сьогодні. Бо потім біс його знає, що станеться, та яка зараза примчить.

Тому це суспільство не цікавиться інвестиціями у майбутнє. Ані інтелектуальними, ані грошовими. Воно лише зберігає старі декорації з гаслами «наука», «освіта», «культура». Але з кожним роком фарба на них вигорає все більше, а щури прогризають в них здоровенні діри. Ще трохи і декорації впадуть.

Інтелігенція ж продовжує жити між світами. Між світом реальним, де її «опускають по жізні» та світом фантазій, де вона отримує повагу та визнання. З точки зору базару та адмінбудівлі (двох головних майданчиків тутешнього «прогресу») інтелігенція здається суцільним анахронізмом.

А ще нинішні циніки цитують Леніна. Ні, зрозуміло, творів пролетарського вождя вони не читали. Але знайшли у Вікіпедії уривок з його листа Горькому від 15.09.1919: «Інтелектуальні сили робітників і селян ростуть і міцніють у боротьбі за скинення буржуазії та її пособників, інтелігентиків, лакеїв капіталу, що вважають себе мозком нації. А насправді це не мозок, а гавно».

Інфляція інтелігентності починається там, де суспільство втрачає відчуття часу. Комуністи часів Леніна відчували себе монопольними володарями майбутнього. Теперішня українська «еліта» живе виключно сьогоденням, віддаючи майбутнє далекогляднішим корпораціям. В обох випадках мислячі складові громади стають зайвими, адже своїми сумнівами та рефлексіями заважають фестивалю тілесних потреб.

Та й сам соціальний кластер інтелігенції нині руйнується. Вона втратила вузький, але позиційно лідерський, прошарок творчих інтелектуалів, котрий тепер визначають як креативну складову бізнес-еліти. Одночасно ті, кого за радянських часів називали «напівінтелігенцією», здається, остаточно влилися в кочові лави ординарних найманих робітників.

Глобальне переформатування ринку праці взагалі залишає мало місця інтелігентам. Але там, де думають про майбутнє, вони потрібні. Адже не дають встановити монополію на мислення, і, відповідно, не дозволяють власникам засобів масової комунікації та хазяям «зомбоящика» опустити суспільні дискусії до рівня битви за ковбасу. Ті, хто дивиться далі, ніж «завтра», знають, що після битви за ковбасу життя немає. Принаймні того життя, котре варте звання «розумного».

 

report.if.ua


20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

303
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2222
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1625
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1926
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5540 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4066

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1040

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1052

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1565

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1056
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

802
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

668
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14475
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10327
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5978
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

547
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5226 6
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28385 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

416
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

549
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

387
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

577