Про гірську магію (Повертаючись з Тибету)

 

Світлина від Oleg M. Golovenskyy.

 

Кажуть, що кількість та якість магії не залежать від ландшафту. Що в долинах сильних ворожок не менше, аніж на верховині. Мандруючи глибинами Азії, починаєш у цьому сумніватися. Там традиція каже про гору і озеро, необхідні для мешкання Сили. Якщо їх немає, то будують храмову вежу і риють штучну водойму. Нехай невеличку, але достатню для того, щоби віддзеркалити вежу.

Тут відкривається необмежене поле для символічних спекуляцій. Можна згадати про вежу (гору) як втілення чоловічого, а озеро – жіночого. Можна цитувати літераторів, котрі відшліфували до дзеркального блиску образ сивої скелі, яка довгі епохи медитує на непроглядні глибини гірських озер. Можна поетично протиставити плинність води суворій незмінності каміння. Й ще багато такого ж.

А можна згадати Володимира Вернадського, академіка. Того, котрого в нас поминають, де треба й де не треба (й навіть планують помістити його портрет на купюрі), але не читають самих його праць. Засновник Української академії, нагадаю, послідовно займався вивченням кристалів, будував на основі законів кристалографії свою космічну філософію та, врешті-решт, дійшов висновку про присутність у кристалах особливих форм «спрямованого простору».

Відповідно, саме гори – велетенські кристалічні масиви – формують загадкову енергетичну векторність, яку ми називаємо місцями Сили. Чим масштабніші гори, тим потужнішу енергію вони здатні концентрувати. Найвищі на планеті гірські хребти стягуються у Тибетський вузол, прикрашений піднебесними кристалами вершин-восьмитисячників, вкритими крижаними панцирами та сліпучими снігами, що на них не в силі дивитися незахищеним оком.

Саме там знаходиться найпотужніше на планеті місце Сили. Два високогірних озера – світлий Манасаровар і темний Ракшас-тал лежать на пласкогір’ї між двох священних гірських піків – Кайласи (Тісе) та Гурли Мандхати. Десь поряд незрима брама Шамбали.

Туди вже кілька тисячоліть стягуються каравани паломників, туди за відблиском давньої істини відправляються волхви і правителі. Там час застиг, знайшовши для себе зручні форми незмінності. І мало що зрушилося від тієї доби, коли іранський пророк Шенраб ступив на ці береги рясно всіяні різнокольоровими камінцями.

Там серце індоєвропейського всесвіту, для якого Карпати були колись західним форпостом Сили. Адже в незліченних гірських озерах, включно з нашим крихітним Несамовитим, мешкає відблиск досконалого дзеркала Манасаровару, а скельні кристали вібрують у тому ж ритмі, що й циклопічна піраміда Кайласи. В найдавніших карпатських переданнях зберіглась пам’ять про «білу воду і білу гору», що біля них мешкають рахмани, особливі люди, не підвладні часові і спокусам. Ті краї, за легендами, були далеко на Сході. Так далеко, що треба зо три роки, аби дійти.

Добре, що у ХХІ столітті дістатися до Біловоддя можна й швидше. Лише чотири перельоти і три дні автобусом безкінечними гімалайськими шосе. Ну ще візи і дозволи, але то дрібниці. Особливо, якщо згадати: ще сотню років тому мало хто з мешканців Карпатського краю міг дістатися до священних озер і повернутися звідти живим.

А тепер за тиждень ти вже на березі водойми, над якою, згідно з заповітом, розвіяли попіл Махатми Ганді та ще безлічі достойних людей. Сонце ховається за довгастою хмарою. За спиною монастир Чіу, а над озером наче зависає біле громаддя Гурли Мандхати. Безмежний спокій. Й лише кольорові прапорці, що прикрашають ступи-чортени, тріпочуть на холодних вітряних потоках, що стікають з гір.

Місце абсолютної Сили. Тиша. Безчасся. Шенраб ще не перейшов через перевали Каракоруму. Ще не впали давні імперії, і Будда ще не запалив вогнів милосердя у семистах світах. Ще довгі століття до Різдва. Все-все ще попереду.

 


19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

846 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2235
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4211 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

443

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1067
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6250
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

753 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717