Привокзальна Січ

 

До зупинки під’їхав автобус шістдесятого маршруту. На табличці читаю напис: «Привокзальна Січ». ?. Приглядаюся, тьху: «Площа Привокзальна Січ.Стрільців Пошта…» Хтось економив на крапках. Але нічого не виникає просто так, нізвідки. Значить, десь у таємному місці мешкання знаків виникло нове позначення міста. Так буває, коли місто втрачає первісну назву, а потім живе під Зіркою Каїнітів – будівників міст, які за дивним збігом обставин були ще й мандрівниками.

Про це є в Біблії. Про Каїна, який Божим прокляттям був приречений на вічні скитання й, попри нетривкість зупинок, збудував за життя сімдесят міст. Привокзальна Січ – це щось з того. Назва для якогось мандрованого місця уможливлення, де козаки замість гарцювати на конях, пруть до обрію на дрезинах. Де курені мешкають у спрацьованих вагонах, кошові ходять у смішних темно-синіх строях, а замість степових доріг пропоновано залізні рейки.

Місто з тимчасовою назвою живе навколо вокзалу. Тому що немає альтернативи. Якби працювали великі заводи, воно б жило навколо них. Якби місцевий базар став чимось більшим за базар – як Калинівський ринок або Сьомий Кілометр – місто вдячною пульсуючою змією обвилося б навколо базарного майдану. Але наш базар не виріс до «містоутворюючого явища». Тому місту залишилася доля Привокзальної Січі плюс непевне світло Зірки Каїнітів.

На вокзал прибувають тимчасові мешканці міста, які лише працюють тут, а живуть у селах. З вокзалу вони повертаються до своїх вбогих пенатів. Вокзал дихає натовпами. Він – легені міста. Зранку він вдихає марнотні та злі згущення заробітчан, а ввечері полегшено видихає «рути» з ними ж, стомленими, нетверезими, але незмінно злими. Вони дивляться у брудні шиби вагонів і бачать на небі червону зірку. Можливо хтось із них згадує шкільні знання з астрономії і думає, що бачить Марс.

Насправді ж він бачить Зірку Каїнітів, яка світить над містом, що забуло імена своїх фундаторів та оборонців. Над Привокзальною Січчю.

 

 


09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

523
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

792
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

559
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5481
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1459
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1339

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

395

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1218

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1056

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

972
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

286
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10662
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

366
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

635
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5679
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1451
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

344
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

246
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

597 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1035
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

901