Принцип недостатності

 

З усіх політиків останніх десятиліть найсильніше враження на мене справив, звичайно, Саакашвілі. Він єдиний зумів відповісти на питання, чи можна будувати цивілізовану державу у всуціль розкладеному корупцією совку. Тобто я читав, звісно, і про інших значних реформаторів з незаперечними здобутками в цій справі, але де ми – і де Сингапур. Та й зрештою, що мені відомо про ментальну схильність сингапурців до корупції? Нічого. А ось про грузинів відомо немало.

 

Ще за совка, коли в Україні кожен міг отримати вовчий квиток за необережний анекдот чи термін за перепродані джинси, в Грузії панувало небачене хабарництво і злодійство. А вже коли совдепія розвалилася, то Сакартвело взагалі перетворилася на територію повного беззаконня африканського зразка. Такою її й успадкував Мішико.

 

- А чому тебе зациклило на корупції? – спитала б мене вдумлива людина. – Це що, головне питання сучасності? Ну, вкрав чиновник стільки-то грошей, мені що до того, якщо я сам добре живу?

 

В тому то й річ, що жодне «добре живу» звичайної людини з системною корупцією не поєднується. Бо справа навіть не в мільйоні, який вкрав чиновник. А в мільярді, який в результаті цієї корупції втратила країна.

 

Для серйозної корупції, як сьогодні в Україні, потрібні специфічні умови. По-перше, щоб зробити її масштабною і системною, треба знищити правоохоронну й судову системи. При цьому, коли ці системи перестають виконувати закон, вони неминуче починають охороняти й множити беззаконня.

 

Крім того, руйнується нормальне управління державою. Ну як, поясніть, можна нормально питати з підлеглого, коли ми з ним пов’язані злодійським промислом. Тим більше, якщо він за своє місце заплатив. Система державного управління перетворюється на приватний бізнес і жодних інших функцій виконувати вже не може. Найяскравішим прикладом цього за моєї пам’яті була команда Черновецького. З певного моменту вони робили тільки речі, безпосередньо пов’язані з наживою або популярністю в бабусь і подібного недорого охлосу.

 

Грузія в цьому сенсі була в сотні разів гіршою. Там було не просто поблажливе ставлення до корупції. Там була корупція, піднесена до рангу національної моралі. Тобто людина, яка відмовила родичу чи сусіду за хабар випустити на свободу злочинця, оголошувалася мерзотником, що готовий пожертвувати родинними чи дружніми стосунками заради кар’єри. І всі до такого починали ставитися як до гнилуватого типа. А зважаючи на розміри країни, родинні і «дзмакацькі»-побратимські зв’язки, там не залишилося жодного держслужбовця, судді, мента чи прокурора, на якого важко було б вийти «через один потиск руки».

 

А ще в країні діяли незаконні озброєні формуванні «Мхедріоні» на чолі з депутатом парламенту, колишнім злодієм у законі Джабою Іоселіані. І не працювали підприємства. І не збиралися податки. І майже не постачалася електрика, навіть у Тбілісі, бо за неї ніхто не платив.

 

І ось таку господарку прийняв Міша. І менше, ніж за декаду, відправивши до в’язниці три набори чиновників, митників і ментів, він створив суспільство з найвищим рівнем довіри до правоохоронців. І практично викорінив корупцію. І задав найвищі темпи розвитку країни. І зробив життя безпечним.

 

І тоді здавалося, що всі порядні політики з постсовка повинні бігти до Міші й не просто вчитися, а пилюку цілувати під його ногами, бо він дав чітку й зрозумілу відповідь: жодної корупції в генах народу не існує. Її можна побороти, якщо керівник чесний, розумний і має політичну волю. І тоді здалося, що Україні й справді достатньо всього лиш вибрати гідний, незлодійкуватий уряд.

 

Але потім настав 2012 рік. І грузини дружно прокинули свого президента, підтримавши російського олігарха, дарма, що за його спиною виразно проглядалася непопулярна лисина кремлівського гебнюка. І стало зрозуміло, що всім дуже подобається, коли довкола порядок і закон, але дуже не подобається платити податки й не мати можливості «рішати питання» й тихцем красти.

 

І тоді виник сумнів, чи справді Україні достатньо вибрати гідних людей до влади, чи ментальні зміни, спричинені тотальним панування клептократів, незворотні. І країну врятує тільки освічений диктатор на зразок Піночета, який просидить у владі кілька десятиліть і віддасть владу парламенту, тільки переконавшись, що вся країна навчилася не сцяти повз унітази.

 

А втім, все це порожні балачки. Бо сьогодні на троні дуже жорсткі й терті клептократи, і нікому владне кермо вони віддавати не планують.

 

Карл ВОЛОХ,

підприємець, блогер,

Галицький кореспондент


05.07.2013 Карл ВОЛОХ 990 1
Коментарі (1)

Сергій Чирва 2013.07.09, 23:08
Так, на троні дуже жорсткі й терті клептократи, і нікому владне кермо вони віддавати не планують. А от чи є достойники, якіб могли перехопити та з розумом утримати оте кермо? Претенденти є, але одні вже себе спаскудили при владі, інші якось не внушають довіри, а самозвана еліта не може повести за собою людей. Таке враження, що отих претендентів і пестують оті клептократи... Одна надія на якісно нову незалежну та незаплямовану політичну силу.
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

778
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

755
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1255
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2624
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1423
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2135 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

753

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

805

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1700

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1694
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

414
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

490
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18403
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7528
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3697
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1092
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10814
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

472
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

358
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

539
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

484
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

724