Прикорм або як малюк переходить на “дорослу їжу”: поради педіатрів

У перший рік життя малюка все змінюється доволі динамічно. Здавалося б, тільки недавно матуся спіткала усі тонкощі грудного вигодовування, і ось вже настає новий етап – введення першого прикорм. Це їжа, що суттєво відрізняється від материнського молока та молочних сумішей. З чого почати знайомство дитини з «дорослою» їжею? Як нічого не упустити і ні в чому не помилитися? Ми допоможемо вам розібратися в цій важливій темі.

Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує починати введення прикорму з 6-ти місячного віку. Але прикорм ні в якому разі не відміняє грудне вигодовування. Однак щодо оптимального часу його введення варто проконсультуватись з вашим педіатром або сімейним лікарем. Знаючи особливості розвитку вашого малюка, лікар підбере оптимальний час та індивідуальний графік знайомства малюка з першими продуктами харчування.

6-8 місяців

У якості першого прикорму рекомендується виключно овочеве пюре. Причому варто використовувати такі овочі: кабачок, цвітна капуста, гарбуз, брокколі. Це гіпоалергенні продукти, багаті на клітковину, рослинні білки, вітамінні комплекси та мікроелементи.

За місяць можна давати дитині Фруктові пюре. Вони – чудова альтернатива та доповнення овочам. Перетерте яблуко, банан, груша містять корисні для дитини речовини, вітаміни та мінерали, у тому числі й залізо, яке вкрай потрібно для профілактики анемій.

Каші – другий прикорм, який можна вводити з інтервалом 1-2 місяці після овочевих та фруктових пюре. Проте спочатку варто обирати монокомпонентні безглютенові каші (гречану, рисову, кукурудзяну). Можна готувати як самостійно, або ж обрати готові рішення. Так, у інтернет-магазині Panama ви зекономите як час на готування, так і гроші, оскільки тут – https://panama.ua/categorys/483808/ – тільки ціни, рекомендовані виробниками.

8 місяців

М'ясо – третій етап прикорму. Це багате джерело амінокислот, тваринних білків, вітамінів групи В, мікроелементів (заліза, кальцію, калію, цинку, фосфору). М'ясне пюре містить саме гемове, або легкозасвоюване залізо. А додавання м'яса до овочів суттєво покращує всмоктування та подальше засвоєння заліза дитячим організмом..

Можна додати до раціону спеціальний дитячий сир, починаючи з половини чайної ложки на добу. Також рекомендовано давати спеціальні кисломолочні дитячі суміші.

9 місяців

Можна починати урізноманітнювати раціон дитини складнішими пюре та кашами та менш гомогенізованими, поступово готуючи шлунково-кишковий тракт до "дорослого" харчування. Головні принципи – збільшити різноманітність та кількість прикормів.

10 місяців

Зазвичай двічі на день дитина отримує грудне молоко (якщо у матері зберігається лактація) або адаптовані молочні суміші. У цьому віці вже слушно готувати складніші каші з кількох круп, додаючи до них фрукти або ж овочі.

У цьому віці педіатри дозволяють вводити у раціон пюре з нежирних сортів риби. Вводити новий продукт рекомендується в обідній прийом їжі замість м'ясного пюре, кратність – 1-2 рази на тиждень.

Дитині 1 рік

Дитина набрала вагу, має від 6 до 10 молочних зубів. По суті вона вже готова до переходу на більш “доросле” харчування. Зміна раціону передбачає поступове включення нових продуктів, зміну способу їх приготування та ступеня подрібнення.

Молочні продукти все ще достатньо важливі у харчуванні дитини. Не нехтуйте сиром. Окрім джерела поживних речовин, це також продукт, який розвиває жувальну мускулатуру. А це позитивно впливає на формування нормального прикусу.

Овочевий раціон можна урізноманітнити перетертим буряком, пюре зі свіжого зеленого горошку, моркви, шпинату, помідор. Проте бобові ще варто обмежити.

Починайте знайомити малюка з новими фруктами та ягодами. Це можуть бути сезонні ягоди (полуниця, вишня, черешня, малина, чорниця тощо). У невеликих кількостях дозволяються навіть цитрусові. Але робити це можна поступово, уважно спостерігаючи за реакцією дитини.

Партнерський матеріал


23.06.2020 54159
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

774
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

772
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2213
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3194

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699