Прикарпатський «кіборг» Станіслав Стовбан, якому ампутували ногу, мріє знову стрибати з парашутом

 

 

Калушанин Станіслав Стовбан, 23-річний боєць 80-ї аеромобільної бригади до останнього тримав оборону в донецькому аеропорті, аж поки його напівсвідомого не забрали в полон. Через важкі поранення хлопцю ампутували ліву ногу.

 

Нині Стас на реабілітації в Києві. Має бойовий настрій, мріє віднайти чотирьох своїх побратимів і знайти такий протез, аби можна було стрибати з парашутом, пише Репортер.

 

23-річний Станіслав Стовбан завжди мріяв про армію. Каже, то його 23-річний Станіслав Стовбан завжди мріяв про армію. Каже, то його Батьки Станіслава Стовбана – Галина та Володимир – якраз готуються до поїздки в Київ, аби відвідати сина.

 

Він у реабілітаційному центрі у Пущі-Водиці. Кажуть, повезуть йому салат «олів’є», бо дуже любить. «Він нас відмовляє, аби не їхали, мовляв, у нього все добре, все є, – говорить пані Галина. – Він у нас хлопець такий самостійний, бойовий». Станіслав ходив у Калуші в «Пласт», добре вчився і завжди мріяв служити. Сам поступив у Львівську політехніку, як хотіли батьки, вчився на державному, але з третього курсу кинув навчання. Таки пішов до армії.

 

Служив у Старичах, що на Львівщині. «Приїздили з батьком до нього. Такий холодний, голодний, втомлений, але задоволений, – згадує мати. – Казав, що то його. За рік служби в армії мав п’ять стрибків з парашутом. Він у ті війська й хотів заради цього. Має навіть один нічний стрибок, що нині вважається дуже великою рідкістю». Біля сумок, приготованих на Київ, моститься сіра киця Вася.

 

Її Станіслав приніс додому після армії. Батьки кажуть, що в них із сином однаковий характер. Коли Стас телефонував з АТО, то все настановляв, аби добре дивилися за кицькою. А воювати Стас пішов сам, ще й рейвах зчинив у військкоматі, бо повістку не давали. Як батьки не переконували, аби не йшов, бо ж єдиний син, але він казав, що інакше не може – всі хлопці, з якими служив, уже там, а йому соромно з під’їзду вийти. Станіслава призвали 15 серпня.

 

Потрапив у 80-ту аеромобільну бригаду. Після двох місяців навчань відправився в АТО. Був у спецпідрозділі. 12 січня їхня рота приїхала в донецький аеропорт.

 

«20 січня ввечері чоловік відчув якусь тривогу, – розповідає пані Галина. – Подзвонив йому. Ми здивувалися, що син одразу взяв трубку, бо завжди він до нас дзвонив, коли можна було, аби супутники його не вичислили. І таким спокійним голосом сказав, що поранений. Щось таке було в тому голосі, що не можу передати. Потім сказав, що сідає телефон. На зв’язок більше не виходив».

 

Через кілька днів Стовбанам зателефонувала волонтерка з Дніпропетровська Тетяна Ричкова. Сказала, що Стас у полоні, йому надали медичну допомогу.

 

«Будьте раді тому, що він не під завалами, бо там багато хлопців загинуло, – переповідає пані Галина. – Це були найстрашніші дні. І зараз прокидаюся з того жаху. Не можу повірити, що все минулося».

 

У полон Станіслав потрапив якраз на свій день народження – 21 січня. Йому виповнилося 23. А звільнили 5 лютого. Тоді були його іменини. Батьки дивуються з такого збігу. Кажуть, у полоні до сина ставилися нормально, навіть дозволяли телефонувати додому.

 

Вдома свого «кіборга» чекають найрідніші – бабуся, мама та киця Вася Вдома свого «кіборга» чекають найрідніші – бабуся, мама та киця Вася За визволення сина Стовбани дуже вдячні колишньому меру Калуша, а нині нардепу Ігорю Насалику.

 

«Він мав їхати у Донецьк через тиждень, але вислухав нас і за два дні зробив документи та й поїхав, – згадують Стовбани. – Знайшов сина у лікарні. Він їм ліки туди передав, бо нічого не мали, і ще якісь харчі. Казав, що перший раз не пустили. А вдруге вже купив продукти і для охорони, то пропустили».

 

«Ми сказали сину, що за ним приїде Насалик, – говорить батько бійця. – То він як закричав, мовляв, якщо лише за ним одним, то хай не їде! Бо він хлопців не залишить. З ним у палаті лежали ще троє наших. Тоді зі Стасом Насалик забрав Остапа Гавриляка з Львівщини. Двох інших визволили пізніше».

 

Від листопада батьки вперше побачили сина аж 6 лютого, коли його доправили у київський госпіталь. Пані Галина витирає сльози, каже, не змінився. Той же бойовий настрій. Щаслива, що живий, бо багато батьків досі не знають, де їхні діти. До Стовбанів часто дзвонить батько Вадима Демчука. З ним Станіслав пліч-о-пліч до останнього відстрілювався в аеропорту. Вадим із Нововолинська. Його батько не знає, де син. «Він був у Києві у нашого Стаса, про щось довго говорили, – розповідає пані Галина. – Потім син мені каже: «Боже, то що ж я один живий лишився з нашої роти?». Йому то сильно болить. Стас впевнений, що Демчук живий, бо коли його напівсвідомого взяли у полон, то Вадима біля нього вже не було. Його могли забрати швидше. Є надія, що живий. Ще кажуть, троє хлопців з синової роти в полоні». Коли Станіслав дзвонив з передової, то більше говорив з батьком.

 

«Чоловік від телевізора не відходив, усі новини переповідав сину, – пригадує жінка. – Стас усе питав, чи йде до них підмога, чи відправили? Володя говорив: «Дитино, тримайся, вже вислали». І до останнього та допомога не прийшла. Якби раніше, як обіцяли, то хлопці були б живі. У сина ноги були би цілі. Стас казав, що їм багато й не треба було, хоч одного танка, і вони б те відбили».

 

Зараз на Станіслава чекає довгий процес реабілітації – мінімум три місяці, аби все зажило. Щоб зробили протез, аби зажила права нога, бо геть потрощена, вся у штирях. Батьки надіються, що протез для сина держава надасть безкоштовно, як і обіцяли. А якщо ні, то треба буде шукати гроші. Якісний протез вартує 20 тисяч.

 

«Коли в палату приходять різні спеціалісти, розказують про протези, то єдине питання Станіслава: «А стрибати з парашутом у вашому протезі можна?» – говорить пані Галина. – Ми як перший раз приїхали, то він так по нозі долонею: «Ай, що хотів, то й маю». Кажу, сину, не переживай, дзвонили волонтери, що можна у військовому училищі бути інструктором. Ви би бачили, як у нього загорілися очі! Справді, каже. Давай в інтернеті шукати. Щось подібне йому й командир обіцяв. Зараз оця мрія його і тримає». Ще калуський «кіборг» мріє знайти побратимів – Вадима Демчука, Валентина Опанасенка та Андрія Грицана. І звісно, повернутися додому на двох ногах. Не хоче, аби знайомі бачили його іншим. Не хоче жалості.

 

/data/blog/71874/6e33106174dafb2be29c7cee1505e81f.jpg


13.03.2015 585 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

376
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1741
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3243
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1171
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1198
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1253 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

290

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1143

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

977

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

426
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

355
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2514
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1257
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1343
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

572
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15209
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7501
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

361
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

774 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

489
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

404
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

494