Прикарпатські вчені вкотре б’ють на сполох з приводу руйнації грунтів в Україні

 

 

«Ерозія грунтів та її екологічні наслідки» — такий навчально-практичний посібник для хліборобів та екологів підготували до друку на кафедрі агрохімії і грунтознавства інституту природничих наук Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.

 

Науковці виконали цю працю до Міжнародного дня Землі, який світова спільнота традиційно відзначає 22 квітня, аби ще раз загострити увагу українського суспільства до проблеми деградації ррунтів та катастрофічного зниження родючості земель сільськогосподарського призначення в державі, що загрожує її продовольчій безпеці, пише Галичина.

 

— День Землі — це поняття святе не лише для рільників та природоохоронців, — зазначає завідувач кафедри агрохімії і ррунтознавства ПНУ ім. В. Стефаника, доктор сільськогосподарських наук Мирослав Волощук. — Наша планета — спільний дім усього людства, в якому є всі створені Богом абсолютно унікальні умови, що дозволяють не тільки виживати, а й насолоджуватися життям у всій його красі та розмаїтості. Недарма в ООН, ухвалюючи 2009-го резолюцію про відзначення цього, без перебільшення, найбільш глобального свята, проголосили не просто «День Землі», а «День Матінки Землі». Саме так потрібно називати цю дату в календарях, у періодиці чи в офіційних документах.

 

Але, звісно, головний аспект нашої планети — це родючі площі, на яких ррунтує свою життєдіяльність сучасна хліборобська цивілізація як панівна суспільно-економічна формація. Цим люди мали би найдужче дорожити. Бо, як сказав хтось із видатних, імператори приходять і йдуть геть, а земля, на якій вони панували, зостається, і її ніхто із собою забрати не годен, вона — вічна.

 

Та, на жаль, саме про те, що продуктивні землі не тільки можна використовувати для здобуття засобів для проживання, а й необхідно дбати про їхню родючість, не доводити їх під час експлуатації до виснаження, часто забувають. Особливо терплять од такого безпам’ятства впродовж останніх десятиліть українські чорноземи — рік у рік їхня родючість знижується.

 

Власне, деградують грунти не лише суто через техногенні чинники. Терплять вони і від природних. І одні підсилюють другі. А надто ж вони сукупно шкодять, якщо не вживати заходів на запобігання руйнівним для нашої годувальниці процесам. А в нас, як виглядає, про захист земель якраз найменше турбуються. Отож ми й підготували брошуру про наразі найважчу і найбільш масштабну загрозу для землі від різних видів ерозії. В Україні, приміром, еродована вже майже третина сільськогосподарських угідь. і щороку їхня площа зростає ще на 70–80 тисяч гектарів. Однак констатацією цього ми не лише нагадуємо про назрілу та й уже перестиглу проблему. Ми також розробили комплекс нагальних протиерозійних заходів і подаємо низку технологій для відновлення, де це можливо, еродованих земель.

 

Земля віддає нам себе цілковито. Як любляча мати живить і одягає нетямущих дітей своїх. Чим ми їй віддячимо? Невже й далі подекуди просто-таки блюзнірським ставленням до неї?


02.05.2014 1816 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

123
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1667
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3122
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1120
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1146
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1181 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

216

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1087

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

909

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

405
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

305
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2471
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1226
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1293
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

537
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15166
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7467
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

313
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

481
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

430
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

367
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

458