Прикарпатські студенти створюють проєкти по відновленню первісного вигляду старовинних церков

Студенти 4-курсу спеціальності «Архітектура та містобудування» Університету Короля Данила досліджують історію будівництва старовинних церков Прикарпаття та розробляють проєкти по відновленню первісного вигляду храмів.

Як повідомили Фіртку в пресслужбі навчального закладу, ідею щодо тематики проєктних робіт студентам подав викладач Андрій Савчук.

«Я викладаю «Архітектурне проєктування» для студентів 4-курсу і у програмі передбачено проєктування сакральних будівель. Також маю сентименти до питань реставрації і збереження сакральної спадщини в нашому регіоні. У нас багато церков, але їх доволі швидко знищують невдалими ремонтами. Я запропонував студентам із сільської місцевості, якщо у селі є старі дерев’яні церкви, провести певну архітектурну інвентаризацію і зробити пропозицію по реставрації, власне, по відновленню первісного вигляду церкви.

Тобто, як курсовий проект, студенти можуть провести наукове дослідження, як первісно виглядала певна церква та візуалізувати проект», – розповідає Андрій Савчук.

За його словами, найтиповіші випадки нищення церков, це застосування неавтентичних матеріалів, зокрема золотої бляхи, інших блискучих металів, а ще гірше – недотримання технологій, коли по старій блясі набивають нову. Більшості сакральних об’єктів – понад 100 років, у них може бути пошкоджена деревина, тощо.

А коли при ремонті стіни та дах не розкривають, не досліджують, не обробляють антисептиками, а ще більше навантажують, це призводить до значно гірших наслідків. Тобто зовні церква виглядає непогано, а зсередини відбуваються руйнівні процеси.

Один зі справді вражаючих проєктів – дерев’яний макет церкви, який зробила студентка 4-курсу спеціальності «Архітектура та містобудування» Тетяна Ілійчук. Дівчина розповідає, що створювала його майже місяць і їй в такій масштабній роботі допомагав батько.

«Коли ми почали вивчати сакральну архітектуру, то наше завдання полягало в тому, щоб або зробити новий об’єкт, або провести реконструкцію наявного. Я родом з села Устеріки Верховинського району, де є церква Вознесіння Господнього.

Провівши обміри, я зробила свій проєкт. Зараз уся наша церква до другого поверху оббита бляхою, вікна замінені на металопластикові, засклені ґанки.

Тому я створила проєктну пропозицію, аби повернути церкві автентичний вигляд.

У проєкті я замінила вікна та дерев’яні, дослідила, що колись церква була перекрита не гонтою, як зазвичай інші старовинні церкви, а цинком, у макеті другий поверх зробила із дерева, ґанки не засклені, а відкриті», – каже Тетяна. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Викладачі Прикарпатського університету долучилися до міжнародного проєкту «Карпатські лісові школи»

Обдаровані діти Прикарпаття можуть виграти грант на безкоштовне навчання в університеті

Бюджет Прикарпаття 2022: відомо, яка галузь отримає найбільше, а яка – найменше коштів

Нова українська школа: чи задоволені прикарпатці якістю освіти (ОПИТУВАННЯ)


29.12.2021 Ігор Марковський 19332 1
Коментарі (1)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1593
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3751 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269