Прикарпатські лісгоспи передають праліси до природоохоронних зон (ВІДЕО)

Збереглися вони тому, що ростуть високо в горах, куди не може доїхати техніка, аби вивезти зрубані дерева.

Серед лісу лежать повалені від стихії та старості дерева. Звідти їх ніхто не забирає. Призначення цих дерев – зігнити й дати життя молодняку, розповідає головний природознавець Карпатського національного природного парку Ігор Купчик. За його словами, вік найстаріших дерев тут - понад 300 років. Територія цього пралісу охороняється законом, інформує Фіртка з посиланням на Суспільне.

Тут також росте смерековий ліс. Його ще називають "хрущовським", бо його висадили у 1960-х роках. Ігор Купчик каже, що зараз цей ліс гине – деревам залишилося жити не більше 60 років. Потім цю територію забере сусідній природний ліс.

"Ліс насаджується з насінини, ця деревина є стійкою. Вона тут народжена і має генетичний код. А там насіння завезли невідомо звідки, можливо, навіть із Сибіру. По-друге, ми бачимо різноплановий ліс, бо насичений різними породами. Одна порода, наприклад, забирає кальцій, інша - калій. Третя бере інші елементи, а в той самий час відбувається балансування шару ґрунту. Вони всі живі, здорові та стійкі до хвороб", - сказав головний природознавець КНПП Ігор Купчик.

Далі - буковий праліс. Деревам тут по 200-300 років. Ростуть вони на площі 80 гектарів поблизу Яремче. За словами Ігоря Купчика, зберігся він через те, що був важкодоступним для лісорубів через скелі. Через цю частину лісу проходить екологічна стежка. Працівники природного парку вибрали для туристів найстаріше дерево.

"Ми працюємо над тим, щоб розширити територію парку. Основним підходом до цього є басейновий підхід. Природоохоронні об’єкти мають бути на території в басейні річки Прут. Тобто наша межа має бути від русла річки до верхньої межі лісу. Тільки з тієї сторони може уже бути інший землекористувач", - пояснив Ігор Купчик.

В урочищі Плай, яке розташоване поблизу села Микуличин, росте ялівцевий праліс. Тут екологічної стежки немає, тому ходити по ньому складно. Вся земля - у моху і ялівцевих голках. Працівник природного парку Роман Кубарич розповідає, що кожного дня стежить за тим, щоб ніхто не зашкодив природі та не рубав дерева.

"Ми спостерігаємо за тваринами та рослинами. Дивимося, щоб ніхто не нашкодив лісу. Також ми боремося із браконьєрами та рубками лісу. Поруч є село без газу, люди хочуть мати дрова, бо мають чимось опалювати. Ми з ними трохи воюємо", - зазначив інспектор з охорони природи Роман Кубарич.

Територія Карпатського природного парку становить 50 тисяч гектарів. З них 2 500 гектарів - праліси. Такі ж старі ліси є і у лісгоспах. Там праліси розташовані на висоті 1 400-1 500 метрів над рівнем моря. Речниця обласного управління лісового та мисливського господарства Ірина Бабій повідомила, що лісові господарства готові передати ці ділянки природоохоронним зонам.

"Вони не зникають, бо знаходяться у високогір’ї. Туди не може доїхати техніка. В принципі, у нас немає і такої потужної техніки, яка б заїхала на таку висоту. Здається 10 % територій зараз віднесено до пралісів. Частина ще передається", - сказала Ірина Бабій.


07.09.2020 925
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

774
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1745
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3322
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2251 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4451
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6202

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

610

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

546

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

535

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

574
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10168
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1003
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

953
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

790
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2598
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1011
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1321
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34260 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

457
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

526
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

867 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1084