Прикарпатська знахарка словами рятує від зміїних укусів

 

У Шибеному змії — звичне явище. У Карпатах їх багато, місцеві ходять горами в гумаках, плазунів не бояться. А якщо й станеться якась халепа, вкусить змія, то всі йдуть до баби Васюти — Василини Палійчук. Кажуть, вона вміє заговорювати. Погану твар, погану твар…

 

У карпатських селах потрапити до потрібного обійстя простіше-простого — усі всіх знають. Але Шибене (Верховинський район) розташоване у прикордонній зоні, тому спершу доведеться на перепускному пункті показати прикордоннику паспорт і сказати ціль візиту.

 

Він усе запише в журнал, усно передасть інформацію по рації, а вже потім покаже голубу хатину баби Васюти — десь там на горі. У селі про Василину Палійчук відгукуються дуже добре, поважають. Сонце вже ледь чіпляється за верхівки гір, але надворі досі пече, лише зрідка звідкись завіває прохолодою.

 

На обійсті баби Василини тихо. На мить завзято розгавкався руденький кудлатий песик, потім стих. Може, відчув, що прийшли з добром? Вікна, двері відчинені, а господині нема. «Васюта десь пішла під ту гору, щось їй там треба робити, — каже старенька жінка з сусідньої хати. — Або коло лісництва: там загорода зламалася, може, туди пішла лагодити».

 

Здаля наближається низенька старенька жіночка. Яскраве легке вбрання, масивні срібні сережки у вухах з зеленим каменем, на шиї така ж підвіска. Йде, посміхається. У руках несе великий оберемок скошеної трави. Така собі позитивна бабуся.

 

До хати баба Василина не запрошує — сонце сідає, а на дворі ще багато роботи. Вона складає траву та водночас розповідає. Заговори від зміїних укусів? Дуже просто. Каже, що для найпершого та найвірнішого замовляння-лікування треба мати коло себе зубок часнику, голку, потім вимовляти «спеціальні» слова та проштрикувати голкою часник.

 

«Лойгош чи лойгошка, замнісця, зам­нісця, заклинаю погану голову, погану голову, погані очі, погані очі, погану твар, погану твар, погані зуби, погані зуби, погані губи, погані губи, поганий язик, поганий язик, най корові помагає (чи людині — Авт.), а вона най сі розсідає, — швиденько промовляє баба Васюта та проштрикує уявний часник. — Тепер ту голку з часником треба разом потовкти, скропити чоловічою чи жіночою сечею та змастити рану». Жінка каже, що цього заклинання її навчила мати, а ту — її мати. І взагалі так здавна робили тут у горах. Ще говорить, що змій не треба боятися, бо вони також Божі тварі. От, її змії ніколи не кусали… «Нині люди тих змій самі ловлять, особливо, гадюк, — розповідає баба Василина. — Кладуть у банки та продають за 100 грн . Інші купують, а потім мочать їх у горілці, настоюють і п’ють. Кажуть, від раку».

 

«Укушені» до неї приходять нечасто. Хоч недавно невістку лікувала, а потім ще одного чоловіка. Не встиг той зірвати кілька ягід, як його вкусила змія. От і примовляла. Хоча, за її словами, не кожному то допоможе.

 

«Колись брата на дорозі така маленька вкусила, — пригадує старенька, — то мама примовляли, але нога й далі пухла, аж мусів їхати до іншої знахарки». Від смачного погляду Заодно бабця розказала й заклинання від такого собі зміїного ока. Каже, що інколи людина, навіть нехотячи, може іншу вректи — «бо так смачно на тебе гляне…».

 

«То треба зачерпнути протічної води, взяти сірники та ніж, — примовляє знахарка. — А далі запалювати кожну сірничку та рахувати: не один, не два, не три, не чотири, не п’ять, а далі назад до одного. Потім ту воду перехрестити, вмитися, відсьорбнути й вилити позад себе. Раз так сусідку ратувала, бо та говорила зі своячкою, а потім як підняла ґвалт, що вмирає, аби їхати до лікарні. Зробила таке — їй пройшло».

 

Збирає баба Васюта й цілющі трави. Каже, багато в неї звіробою виросло і де‑не-де можна знайти траву під наз­вою — змієвона. Зелена, з гострими листочками, без квіточок. До змій, окрім назви, змієвона не має жодного стосунку, а от людині, як шлунок болить чи тиск високий, то може допомогти. Але то треба вміти заварювати. Наостанок вирішила запитати, а чи нема якогось спеціального замовляння-оберегу, аби ті змії взагалі не кусали?

 

«Є, — сміється Василина Палійчук. — Взуватися треба добре!». До речі У деяких селах Литви серед інших домашніх тварин тримають вужів. Там існує повір’я, що вони приносять до оселі щастя та відганяють злі сили. Тому для них завжди ставлять блюдечка з молоком. Не рідко у тому молоці вужі й сплять.

 

За словами фахівців обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, великої проблеми зі зміями на Прикарпатті немає — мовляв, звичайне сезонне явище.

 

«Укуси деяких змій взагалі не дають ніякої реакції, окрім добрячого переляку, — говорить головний лікар центру Володимир Похмурський. — Людина може перебувати під спостереженням у лікарні або успішно лікуватися вдома. Крім того, всі районні лікарні повністю забезпечені протизміїними сироватками.

 

До речі, за даними центру, за перше півріччя цього року по області зафіксовано 19 випадків укусів змій. Більшість із них — з «грибних» районів: Богородчанський — п’ять випадків, Рожнятівський — чотири. Минулого року на цей час уже було 25, за цілий рік — 63. Смертельних випадків не було. Якщо вас укусила змія, то лікарі радять пити багато води, аби вивести отруту з організму, знерухомити вкушене місце, аби не набрякало. І обов’язково звернутися до лікаря, пише Репортер.


10.07.2012 2771 0
Коментарі (0)

11.08.2020
Тетяна Дармограй

З 2018 року в державі діє Закон України «Про запобігання і протидію домашньому насильству», однак більшість з положень цього законодавчого акту набули чинності з січня 2019 року. Для України проблема домашнього насильства є вкрай актуальною, адже ситуація в багатьох українських сім’ях просто катастрофічна.

1140
10.08.2020
Люся Грибик

Про те, яким був шлях до батьківства, з якими викликами стикаються люди, які вирішили усиновити дитину — далі у розмові з журналісткою Фіртки.

895
07.08.2020

Минув рік з часу виборів, й очевидно, що в Едуарда Прощука багато чого змінилося – і в житті, й у світогляді.

544
06.08.2020
Марія Лутчин

Для чого потрібні бактеріологічні дослідження, супербактерії як наслідок COVID-19 та чому ми зловживаємо дезінфекторами Фіртка дізнавалася у лікаря-бактеріолога вищої кваліфікаційної категорії  Лариси Ярич.

3750
05.08.2020
Олена Британська

Що таке наркотик та залежність, як він впливає на мозок дитини, чим можуть зарадити батьки та чому інколи вони ж запускають цей процес?  

1221
31.07.2020
Роксолана Остапчук

Пандемія коронавірусу спіткала нас зненацька та внесла свої корективи в життя. Це торкнулося всіх соціальних сфер, в тому числі і освіти.

2323 1

Через масштаби стихії на Західній Україні парламентський екологічний комітет за моєї ініціативи створив робочу групу, яка напрацює стратегію протипаводкових заходів.

164

Під час волонтерства, медики міста неодноразово скаржились мені, зосібна, на несправедливість розподілу надбавок міської влади для медиків лікувальних установ, які знаходяться на передовій боротьби з коронавірусом. Щоб хоч якось підстрахувати медиків ви

3020

Нещодавно на Фіртці започаткував свій блог Олег Саїк, де описав, що місцеві сайти державних установ, які потенційно мали б приваблювати інвесторів, у ганебному стані.

3771

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві. 

6951
02.08.2020

Едуард Канарян - фіналіст шоу “МастерШеф професіонали”. Чоловік запам'ятався глядачам тим, що поєднував непоєднуване і використовував у стравах дари лісу. Нещодавно він відвідав село Старуня Богородчанського району, де на відомому вулкані при

2884
28.07.2020

Літо – час, коли потрібно не тільки відпочити, але і набратися сил, зміцнити імунітет.

1027
13.07.2020

Василь Стефурак акліматизував європейських овець і вивів власну породу для проживання в українських Карпатах. Василь –  Голова ГО «Асоціація вівчарів», переможець бізнесово-розважального реаліті «Громада на мільйон» в&

4240
12.08.2020

У понеділок, 10 серпня, відбулася чергова зустріч членів Секретаріату Всецерковного Патріаршого Собору спільно зі синодальною робочою групою з опрацювання душпастирського плану УГКЦ. Учасники зустрічі ділилися думками, як Церква має жити й діяти в сучасн

70
05.08.2020

Вперше, починаючи з 1897 року, Свідки Єгови відмовилися від проведення своїх масових богослужінь на стадіонах та в  орендованих приміщеннях і  перенесли цю щорічну подію на Інтернет-платформу. Усі Свідки і гості будуть  переглядати програм

449 1
31.07.2020

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

963
24.07.2020

Всеукраїнська проща до Зарваниці, яка минулими роками вирізнялася присутністю величезної кількості паломників як з України, так із-за кордону, цього року відбулася набагато скромніше - онлайн. Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, який просив вірних

1735
05.08.2020

У столиці Мадриді площу, на якій розташоване посольство України в Іспанії, назвали ім'ям Лесі Українки.

372
10.08.2020

Президент Білорусі Олександр Лукашенко 10 серпня поїхав в Пуховицький район Мінської області для ознайомлення з ходом реалізації інвестиційного проєкту у сфері сільського господарства. Про це пише Українська правда з посиланням на державне інформагентс

199
31.07.2020

Депутати Івано-Франківської обласної ради прийняли звернення до Президента України та голови Верховної Ради України щодо зміни назви Івано-Франківського району Галицький. При цьому центром району пропонують залишити Івано-Франківськ, інформує Фіртка. Н

1451 1
30.07.2020

Перший президент України Леонід Кравчук очолив українську делегацію в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі.

678
14.07.2020

Верховна Рада ухвалила законопроєкт про державне регулювання грального бізнесу. Законопроєкт №2285-д "Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор" підтримали 248 народних депутатів, пише Фіртка з посиланням на Економічну

2817