Прикарпатська преса про обличчя з відбитком війни, скандал за участю атовця та керівника патрульної поліції, незаконні мафи та плату за харчування у шкільних їдальнях

 

 

Огляд прикарпатської преси за період 9-14 вересня 2016 року.

 

Репортер

Шість мільйонів на освітлення Ще 5-6 років і франківці зможуть ввечері не підсвічувати собі шлях телефоном. На околиці Івано-Франківська без власного світла краще не йти. Треба бути дуже пильним, бо хтозна, нам що наткнешся в темряві. Та й центральні вулиці теж не можна назвати добре освітленими. До прикладу, Чорновола нормально освітлюється лише від Січових Стрільців до пологового будинку, а далі – відчуй себе кротом. Мало того, що тротуар у вибоїнах, так навіть і не видно куди йдеш.

 

Обличчя з відбитком війни «Нас повели на розстріл. У багатьох солдат були фотографії дружин і дітей, вони дивилися на них і молились», - це лиш один зі спогадів часів Другої світової. Цілу мозаїку таких історій та облич зібрав американський фотограф українського походження Саша Маслов. Нині його виставка «Ветерани» - у Франківську.

 

«Сірки» чекають на домівку Понад 200 собак знову можуть випустити на вулиці Івано-Франківська. Підопічних БО «Дім Сірка» виганяють з домівки, яку ті облаштовували протягом двох років у селі Загвіздя. Селяни проти, бо пси їм заважають. Волонтери розгублені – діватися їм нікуди. Нову обіцяну землю від місцевої влади не дозволяє столична. Отак на волосині волонтери й живуть зі своїми «сірками» з дня на день.

 

Форум видавців. Що варте уваги? У двадцять третє Форум видавців збере у Львові літераторів, видавців і книголюбів із 28 країн. Цього року організатори обіцяють понад 300 учасників, більше 1000 подій і мільйон книг на ярмарку. «Репортер» розпитав франківських видавців і письменників про те, що на книжкових полицях варте уваги цієї осені.

 

Розкопана могила у саду Довгі 72 роки у калуських Підгірках, у звичайнісімкому сільському саду, під старою ренетою, був похований німецький солдат. Господині того обійстя, Ірині Магас, зараз теж 72. Каже, її батько зник безвісти на тій війні, а їм життя «дало на заміну» доглядати могилу німця, і що той навіть приходив у снах дякувати за висаджені на ній білі нарциси.

 

Галицький кореспондент

Квартал «Центральний»: почути думку громади 12 вересня цього року в Івано-Франківську провели громадські слухання стосовно будівництва нового кварталу «Центральний» на вулиці Мельника в Івано-Франківську, яке розпочне будівельна компанія «Спілка забудівників». Під час зібрання обговорили багато актуальних питань: побудову житлових та соціальних об’єктів, облаштування громадського простору, створення багаторівневої паркувальної зани, будівництво підземного паркінгу , щоб двори нового кварталу були безпечними, зеленими та вільними від автомобілів. Більшість із цих ідей та планів інноваційні, сучасні і перспктивні.

 

Коли десять людей моляться за тебе, не страшно йти на фронт Росіяни Олег і Тетяна Бутусіни зараз виховують десятьох дітей: шістьох хлопчиків і чотири дівчинки. Близько двох років тому ця багатодітна сім’я з Підмосков’я переїхала жити на прикарпаття, і вже тут навесні 2015 року нородився їхній наймолодший син.

 

У кожного своя правда… Нещодавно Івано-Франківськ сколихнув скандал за участю атовця Івана Чайковського та керівника патрульної поліції Івано-Франківська Дмитра Міхальця. Ветеран АТО порушив правила дорожнього руху, однак побачив у постанові патрульних помилку і вирішив з’ясувати цей момент з керівником поліції. Між чоловіками виник конфлікт. Чайковський стверджує, що Міхалець кинув його на підлогу, а очільник патрульної поліції каже, що тільки зловив за руку.

 

«Соколам» - волю? У неділю, 11 вересня, відбулися збори співвласників у гаражному кооперативі «Соколи», що на вулиці Вовчинецькій в Івано-Франківську. На зборах розглянули питання, актуальне вже багато років поспіль: визначення статусу земельної ділянки, на якій розміщений кооператив. Присутні очікували побачити міського голову Івано-Франківська Руслана Марцінківа, якого запросили на зустріч, щоб почути його думку з наболілого питання, проте він так і не прибув. Наразі власники гаражів суд намагаються з’ясувати ситуацію і скасувати рішення та документи, які вважають незаконними.

 

Мафи, як і мафія, безсмертні? Після того, як візовий центр переїхав з вулиці Ленкавського на Тролейбусну, мікрорайон Пасічна потонув у морі стихійно припаркованих автівок та автомобільних корках. А сам візовий центр почав обростати незаконними МАФами, що пропонують різноманітні візові послуги.

 

Хто нагодує школяра На початку 2026 року в Івано-Франківську ввели плату за харчування у шкільних їдальнях для учнів 1-4 класів. Нововведення викликало різко негативну реакцію у батьків, але дехто з них погодився платити вказану суму, якщо підвищиться якість готової продукції. Інші не зрозуміли, чому видатки за харчування дітей, які до цього погашалися з міського та державного бюджетів, лягли на їхні плечі. Тоді ж пропонували компроміс, щоб хоча б частину витрат взяла на себе міська влада. Наразі консенсусу в цьому питанні не досягли, і за харчування учнів у новому навчальному році будуть сплачувати батьки. Крім того, з вересня плату за сніданки та обіди школярів підвищили, проте обіцяють, що вона залишиться без змін принаймні до кінця року.

 

Західний курєр

Місто стає доступнішим Для реалізації заходів з перетворення Івано-Франківська у місто, дружнє до маломобільних груп населення, цьогоріч з бюджету виділили понад 1 млн. грн. Про це повідомив директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак. За його словами. Ті чи інші роботи заплановано виконати на 45 об’єктах. Йдеться про пониження тротуарів, влаштування пандусів, а також про те, що всі ремонти об’єктів інфраструктури та роботи з благоустрою у Івано-Франківську виконуватимуться з дотриманням європейських стандартів доступності. Наразі уже виконано 43% від запланованого на цей рік.

 

Оновлюють медицину Цьогоріч на ремонт і закупівлю обладнання для медичних закладів з міського бюджету виділили рекордних за останній час 23,5 млн. грн., а 2017-й планують оголосити «Роком дитинства» і зосередити кошти на ремонт і обладнання дитячих медичних закладів. Про це повідомив головний лікар Центральної міської клінічної лікарні Тарас Масляк. За його словами, загальна площа міських медичних закладів, які розташовані у 21 приміщенні, становить 50 тис. Квадратних метрів, а у лікарнях та поліклініках є до трьох тисяч одиниць різної техніки. Чимало ремонтів медичних закладів виконані у попередні роки, але роботи ще є багато.

 

Щоб зігріти взимку Івано-франківські тепловики завершують підготовку до опалювального сезону 2016-17 років. Як повідомив директор ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» Василь Рущак, 30 котелень підприємства уже повністю готові до роботи і ще у двох – на вул. Військових ветеранів та Медичній – завершується комплексна реконструкція.

 

Автостопом по Європі В Івано-Франківську живе смілива дівчина Анжеліка Підхомна – мандрівниця, яка автостопом за 5 років відвідала понад 25 країн. Сьогодні Анжеліка повернулася в рідне місто з подорожі на Шпіцберген, і журналісти поспішили поспілкуватися з мандрівницею.

 

Галичина

«Знаймо – хто’смо» Понад півтисячі як сольних виконавців, так і учасників вокальних і хореографічних колективів, народних умільців – представників п’яти гуцульських регіонів Прикарпаття – взяли участь у ХХІІІ Міжнародному гуцульському фестивалі, який протягом 3-4 вересня тривав у найбільш високогірному місті України – в Рахові на Закарпатті, а також у ХVІ фестивалі-ярмарку «Гуцульська бриндзя», що відбувся тими днями в його рамках. Передусім наші краяни активно долучилися до створення нового національного рекорду, коли одночасно заграли 56 трембітарів із Закарпатської, Львівської, Чернівецької та Івано-Франківської областей, які оголосили про початок фестивалю. «Найбільша кількість трембіт на одній локації» - під такою назвою й зареєстрували виступ цього зведеного оркестру в Книзі рекордів України…

 

Боднарів – без бондарів Бондарство – один з давніх, але пізніших порівняно з теслярством, деревообробних промислів, який сягає І ст. н. е. Про популярність бондарства на Прикарпатті засвідчує не лише сучасна поширеність прізвищ Боднар, Боднарчук, Боднаренко, Боднарюк чи Бондар, Бондарчук, Бондаренко, Бондарюк та ін., але й назви сіл Боднарів – у Калуському та Коломийському районах (колись – Боднарівка).Але попри поступове відродження давніх бондарських традицій, а точніше – модну стилізацію під минулість, це ремесло ще перебуває у відчутному занепаді, а у прикарпатських селах, свого часу означених бондарством, сьогодні й гадки не мають, як зробити бочку, діжку, гелетку, барило, цебро чи баддю, кадіб, бодню або масничку тощо.


15.09.2016 428 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2498
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1174
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1105
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2286
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3727
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2701 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

964

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

822

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

773

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

733
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10450
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1301
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

332
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5446
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1159
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2952
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

536
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

396 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

835
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

722
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

774