Прикарпатець розповів про жахіття АТО

 

/data/blog/60531/044a7b3b72ed7b45daa255f9dde4b1b3.jpeg

 

Ігор Квас з Івано-Франківська, Роман Баган з Полтави. Хлопці разом служили у армії і разом пішли воювати.
 

Війна у перемир’ї

- Всі питають – а що для тебе АТО? Я скажу так – АТО, це не просто три літери. Це смерть. Це біль. Це сум, - говорить Ігор Квас. – Часто ще запитують – Ігор, ти ж з Івано-Франківська, а чому ти пішов туди на Схід? Невже немає людей зі Сходу, невже вони не можуть захистити свій край? Я відповідаю дуже коротко – я склав присягу, я вдів камуфляж, і це мій обов’язок захищати Україну. Наш обов’язок нелегкий. Це наше життя, ми це вибрали.

Після вторгнення російських військ на територію України 72 окрему механізовану бригаду, де служили хлопці, з Білої Церкви направили на Схід.

- По тривозі нашу бригаду було відправлено в зону АТО, де ми зайняли свою позицію під Маріуполем. Ми знали, куди нас посилають, але не думали, що там буде смерть. Ми не думали, що там загине стільки наших друзів, мирного населення, - розповідає Роман. – Всі бойові завдання ми виконали на відмінно, з мінімальними втратами серед військовослужбовців. Це, наприклад, штурм Савур-Могили, де наші вороги зазнали нищівної поразки. Це бій за переправу, 9 травня, бій у Маріуполі. І також дуже багато боїв, які не показували по телевізору. Переломним моментом для нашого успіху було так зване перемир’я, під час якого бригада була розділена на три підгрупи – пункт пропуску Успенка Луганської області, переправа Савур-Могила і найбільш болюча точка для нас – Амвросіївка, де ми були з моїм бойовим товаришем. За три дні мінометного обстрілу і обстрілу з БМ-21 залповим вогнем «Град» наша бригада зазнала в 5, а може і в 6 раз більше втрат військовослужбовців, ніж за чотири місяці перебування в зоні АТО.

Нічні обстріли

Про те, як було на війні, юнаки говорять неохоче – занадто болючі спогади, занадто мало минуло часу з моменту, як вони покинули зону АТО, занадто складна ситуація на Сході і досі.

- Я не часто до церкви ходив, не дуже, як ми кажемо, українці, побожний. Але в АТО я дуже повірив, що бог має велике значення у житті кожної людини, - зізнається Ігор Квас. – Під час першого обстрілу я був у палатці, відпочивав, мав зміняти товариша, бо ми охороняли полонених деенерівців. Це було вночі, десь п’ятнадцять по першій. Я не можу заснути, кручуся-верчуся… Взяв вже телефон, він розрядився, нічого не можу зробити. І тут чую вибух. Палатку аж підкинуло. І видно, що все навколо горить. Снаряд вдарив 35 метрів від палатки. В палатці висів хрестик, маленький. Я думаю, це й було те джерело захисту…І я вижив після численних обстрілів «Градом».

- З 13 на 14 липня, коли ніхто нічого не передбачав, ніякої біди, всі військовослужбовці лягли відпочивати, лишився тільки патруль, - згадує Роман Баган. – Ми з моїм товаришем сиділи, розмовляли… І тут почався свист, все почало вибухати, горіти… Впав на землю, розгубився, лежав на землі, просто не знав, що робити. Все горіло… Повзком, заліз до бліндажа, де лишалося тільки молитися. Як кажуть, якщо хочеш жити, роби хоч що-небудь. Можна сказати, тільки дякуючи богу, інакше б нас тут вже не було.

З цивільного у військові

Тепер хлопці знову вдягнули форму. Вони навчаються на першому курсі Національної академії Державної прикордонної служби ім.Б.Хмельницького. І якщо Ігор з дитинства мріяв про кар’єру військового, то Роман вирішив служити вже після того, як потрапив на війну.

- Я думав відслужити строкову військову службу, повернутися додому, де була дівчина, до мами, до тата… Довчитися – я там вчився на заочці на економіста, знайти роботу… Але так склалося. Через АТО не вийшло довчитися. Там в мене змінилися погляди на життя. Я вже сам захотів пов’язати своє життя з військовою діяльністю, - каже хлопець. – Там ми познайомилися з генерал-лейтенантом Прикордонної служби Мишаковським, і він запропонував поступити в академію. Йому стало нас шкода. Нас лишилося там… В останню ніч як ночували, то чоловік 60 було. А спочатку – я цифр називати не буду, але було багато. І от, після цього всього, захотілося бути офіцером, щось змінити у цьому житті. Дослужитися до генеральських погонів і навести порядок у цій країні.

Попереду у хлопців роки навчання. У мирному Хмельницькому вони постійно переживають за своїх старших бойових товаришів, які залишилися на війні.

- Зідзвонюємося з хлопцями, багато дуже понівечених доль, каліки на все життя… важко. Це все дуже важко, - говорить vsim.ua Роман. – Я хотів би передати привіт нашому командирбатальйона, а також начальнику штаба бригади підполковнику Гаразу Івану Вікторовичу, який був з нами завжди, підтримував нас в тяжку хвилину. І хотілося б передати хлопцям, які зараз держать третє кільце оборони Маріуполя, щоб вони пошвидше повернулися звідти, щоб швидше закінчився оцей жах, щоб було все добре.


06.10.2014 544 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

473
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4655
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1397
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1284
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2534
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3930

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

327

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1158

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1002

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

930
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

240
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10611
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

313
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

577
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5634
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1390
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

258
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

170
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

557 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

986
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

860