Прикарпатець розповів про жахіття АТО

 

/data/blog/60531/044a7b3b72ed7b45daa255f9dde4b1b3.jpeg

 

Ігор Квас з Івано-Франківська, Роман Баган з Полтави. Хлопці разом служили у армії і разом пішли воювати.
 

Війна у перемир’ї

- Всі питають – а що для тебе АТО? Я скажу так – АТО, це не просто три літери. Це смерть. Це біль. Це сум, - говорить Ігор Квас. – Часто ще запитують – Ігор, ти ж з Івано-Франківська, а чому ти пішов туди на Схід? Невже немає людей зі Сходу, невже вони не можуть захистити свій край? Я відповідаю дуже коротко – я склав присягу, я вдів камуфляж, і це мій обов’язок захищати Україну. Наш обов’язок нелегкий. Це наше життя, ми це вибрали.

Після вторгнення російських військ на територію України 72 окрему механізовану бригаду, де служили хлопці, з Білої Церкви направили на Схід.

- По тривозі нашу бригаду було відправлено в зону АТО, де ми зайняли свою позицію під Маріуполем. Ми знали, куди нас посилають, але не думали, що там буде смерть. Ми не думали, що там загине стільки наших друзів, мирного населення, - розповідає Роман. – Всі бойові завдання ми виконали на відмінно, з мінімальними втратами серед військовослужбовців. Це, наприклад, штурм Савур-Могили, де наші вороги зазнали нищівної поразки. Це бій за переправу, 9 травня, бій у Маріуполі. І також дуже багато боїв, які не показували по телевізору. Переломним моментом для нашого успіху було так зване перемир’я, під час якого бригада була розділена на три підгрупи – пункт пропуску Успенка Луганської області, переправа Савур-Могила і найбільш болюча точка для нас – Амвросіївка, де ми були з моїм бойовим товаришем. За три дні мінометного обстрілу і обстрілу з БМ-21 залповим вогнем «Град» наша бригада зазнала в 5, а може і в 6 раз більше втрат військовослужбовців, ніж за чотири місяці перебування в зоні АТО.

Нічні обстріли

Про те, як було на війні, юнаки говорять неохоче – занадто болючі спогади, занадто мало минуло часу з моменту, як вони покинули зону АТО, занадто складна ситуація на Сході і досі.

- Я не часто до церкви ходив, не дуже, як ми кажемо, українці, побожний. Але в АТО я дуже повірив, що бог має велике значення у житті кожної людини, - зізнається Ігор Квас. – Під час першого обстрілу я був у палатці, відпочивав, мав зміняти товариша, бо ми охороняли полонених деенерівців. Це було вночі, десь п’ятнадцять по першій. Я не можу заснути, кручуся-верчуся… Взяв вже телефон, він розрядився, нічого не можу зробити. І тут чую вибух. Палатку аж підкинуло. І видно, що все навколо горить. Снаряд вдарив 35 метрів від палатки. В палатці висів хрестик, маленький. Я думаю, це й було те джерело захисту…І я вижив після численних обстрілів «Градом».

- З 13 на 14 липня, коли ніхто нічого не передбачав, ніякої біди, всі військовослужбовці лягли відпочивати, лишився тільки патруль, - згадує Роман Баган. – Ми з моїм товаришем сиділи, розмовляли… І тут почався свист, все почало вибухати, горіти… Впав на землю, розгубився, лежав на землі, просто не знав, що робити. Все горіло… Повзком, заліз до бліндажа, де лишалося тільки молитися. Як кажуть, якщо хочеш жити, роби хоч що-небудь. Можна сказати, тільки дякуючи богу, інакше б нас тут вже не було.

З цивільного у військові

Тепер хлопці знову вдягнули форму. Вони навчаються на першому курсі Національної академії Державної прикордонної служби ім.Б.Хмельницького. І якщо Ігор з дитинства мріяв про кар’єру військового, то Роман вирішив служити вже після того, як потрапив на війну.

- Я думав відслужити строкову військову службу, повернутися додому, де була дівчина, до мами, до тата… Довчитися – я там вчився на заочці на економіста, знайти роботу… Але так склалося. Через АТО не вийшло довчитися. Там в мене змінилися погляди на життя. Я вже сам захотів пов’язати своє життя з військовою діяльністю, - каже хлопець. – Там ми познайомилися з генерал-лейтенантом Прикордонної служби Мишаковським, і він запропонував поступити в академію. Йому стало нас шкода. Нас лишилося там… В останню ніч як ночували, то чоловік 60 було. А спочатку – я цифр називати не буду, але було багато. І от, після цього всього, захотілося бути офіцером, щось змінити у цьому житті. Дослужитися до генеральських погонів і навести порядок у цій країні.

Попереду у хлопців роки навчання. У мирному Хмельницькому вони постійно переживають за своїх старших бойових товаришів, які залишилися на війні.

- Зідзвонюємося з хлопцями, багато дуже понівечених доль, каліки на все життя… важко. Це все дуже важко, - говорить vsim.ua Роман. – Я хотів би передати привіт нашому командирбатальйона, а також начальнику штаба бригади підполковнику Гаразу Івану Вікторовичу, який був з нами завжди, підтримував нас в тяжку хвилину. І хотілося б передати хлопцям, які зараз держать третє кільце оборони Маріуполя, щоб вони пошвидше повернулися звідти, щоб швидше закінчився оцей жах, щоб було все добре.


06.10.2014 559 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1166
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2877
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1012
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1071
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1076 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3178 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

932

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

803

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1105
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

176
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2372
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1166
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

469
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15088
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7399
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

833
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

396
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

308
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

391
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

678
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1127