Прикарпатці розповіли, як підкорювали Еверест

 

/data/blog/42998/ad3eda3e7a8c094ec42e221cf9d3920a.jpg

 

Запустивши громадську кампанію з розробки візуального стилю Івано-Франківська, співвласник компанії "23 ресторани" Юрко Филюк практично на наступний день поїхав підкорювати Айленд Пік (проміжну вершину на підступах до Евересту) разом з давнім другом, художником та дизайнером Яремою Стециком. Юрко зізнається: він був єдиний у групі, хто ніколи не бував у високих горах. Заради чого такий ризик?

 

 - Кожен іде в гори зі своєю мотивацією. Що тебе покликало на підкорення Евересту?

Мабуть, бажання випробувати себе і розширити власні рамки. Хочеться бути жителем планети. Коли ти бачиш, як дивовижно і по-різному творить Бог у різних куточках Землі,  як інші люди живуть по-іншому, власний погляд на світ стає ширшим, багатшим і цікавішим. Як не дивно, чим більше мандрую по світу, тим більше ціную людей, з якими живу і працюю тут, більше люблю Франківськ.

Варто пояснити, що ми не піднімалися на сам Еверест. Щоб зійти на найвищу точку світу, люди тренуються ціле життя. Це дуже виснажливо і дуже дорого. Потрібні спеціальні дозволи, високогірні шерпи (провідники - авт.), дороге спорядження і багаторічна підготовка. До цього треба підкорити хоча б кілька семитисячників і восьмитисячників. Від "Paganel Studio" йшло три групи трьома маршрутами різної складності. Наша група йшла найвище - на Айленд Пік висотою 6189 метрів.

 

/data/blog/42998/92ad94711e815817462f1cbe087f8b93.jpg

 

- Всім вдалося дійти до вершини?

З 11 людей із нашої групи туди дійшло шестеро, Ярема також зійшов. Я зупинився на висоті 5820 метрів. У мене в останню ніч загострилась застуда. Імунітет дуже часто не витримує на таких висотах. Застудився через виснаження. Ми піднялися до штурмового табору на висоту 5400. Вночі у наметі -25 градусів. Вдень можна ходити на сонці без футболки, а десь хмаринка зайде і відразу мінус, так що треба закутуватись. Дуже цікавий контраст на таких висотах. Мав температуру, день відлежався і думав, що зможу йти далі, та в горах організм працює по-інакшому. Радий, що все ж зміг набрати ще 400 метрів висоти. Останні дні сходження - це повноцінний альпінізм. Треба підніматися на "перилах": це коли гора майже відкісна, хтось прокладає маршрут і вішає канат, а ти по ньому підтягуєшся по вертикалі. На ногах спеціальні черевики з "кішками" - металевими зубцями. Карабіни, льодоруби, самостраховки. Ми йшли зв’язаними по п’ятеро. В одного дядька одразу почався набряк легенів, тож йому довелось повернутись вже на початку штурму. Двоє дівчат покинули групу ще кілька днів перед тим.

 

 Ти відчув на собі гірську хворобу?

При наборі висоти кількість кисню зменшується, що впливає на роботу організму: починає боліти голова, часом не вистачає повітря для дихання і т.д. Відбувається зміна складу крові, тому організму потрібна певна адаптація. Тому при наборі висоти зазвичай зупиняються, влаштовуючи так звані «адаптаційні табори». Фіксується висота, проводиться ніч на ній, потім нова і т.д. Якщо організм не витримує заданого темпу, доводиться скидати висоту. Так ми поступово і рухалися, набираючи висоту по 500-700 метрів за підйом. У мене, як і у всіх, періодично боліла голова, часом погано спав. Але загалом нормально переніс «горняшку».

Коли ми йшли на бейс-кемп (5400 м), я ще не розумів, як організм працює у горах, в мене була купа енергії, я стрибав, як гірський баран по гребенях. А на другий ранок, коли почалося сходження на Калапатар (5600 м), несподівано виявив, що сили кудись зникли - думав, що серце з грудей вискочить. Дійшов лише на морально-вольових. Я одразу не розумів, що сталося. Потім пояснили, що в горах працює накопичувальний принцип. Там не можна витрачати енергію даремно, робити зайві рухи. Енергію треба зберігати. Не бажано їсти м’ясо, бо на висоті жири погано розщеплюються. Алкоголь та куріння також протипоказані.

 

/data/blog/42998/5a912b37fb870e2244dcb1c9cc180efe.jpg

 

- Дивно, що ти ризикнув підніматися так високо без підготовки. Це ж доволі небезпечна мандрівка.

Найкращою підготовкою для сходження є біг. До поїздки три-чотири рази на тиждень грав в баскетбол. А ще ми з Яремою перед Гімалаями досить екстремально зійшли на засніжений Петрос. Тож загальна підготовка все ж була.

А от до гірської хвороби підготуватися неможливо. Щоправда, тим, хто вже колись був у високих горах, легше. Спрацьовує психологічний фактор. Загострення гірської хвороби відбувається передовсім тому, що організм не розуміє, що з ним відбувається, не може адаптуватися, і на це ніяк неможливо вплинути. Але після одного-двох походів організм ніби звикає і нормально реагує на висоту. Яремі було легше, бо він в юнацтві займався альпінізмом та колись був на Кавказі.

Що стосується небезпеки, то в таких горах вона справді існує. Спершу ми збиралися йти альтернативним маршрутом до озера Гокіо і вже звідти до Калапатару. Там дуже гарні краєвиди. Але до озера ми так і не пішли, бо як тільки приїхали, почалися аномальні в цю пору року дощі (в цей час у Гімалаях завжди  сухо). Сходити на гору під час дощу дуже важко, окрім того, там, де внизу дощ, нагорі вже сніг. Це лавинонебезпечна ситуація. Була ймовірність, що ми взагалі нікуди не підемо. Сімох шерпів на зворотній дорозі з озера накрила лавина, і вони всі загинули. Іншу групу портерів із яками також засипало снігом, людям вдалося вибратись, тваринам - ні.

 

/data/blog/42998/39701371a2da58c0b25374889e494ea5.jpg

 

 Що тебе найбільше торкнуло у таких високих горах?

Ти ніби ходиш по гранях. Пізнаєш якісь свої межі, і в цей момент відсікається усе зайве, надумане. Чим більше часу проводиш на висоті, тим більше наносного відпадає від тебе. Менше слів, більше мовчиш. Я колись говорив про "повернення до себе" та інші високі матерії, але зараз навіть такі фрази здаються складними і трохи пафосними. Просто відчуваєш життя таким, як воно є, яким його Бог придумав. Простіше, реальніше. Хочеш їсти - треба поїсти. Змерз - треба зігрітися. Біля тебе хтось також замерз - розумієш, що хоч тобі й холодно, але треба і про нього подбати. Питання, а чому я маю про нього дбати, там чомусь не виникає. Крім того, для мене це дуже класна суто чоловіча розвага. В цьому світі властиво чоловічого не вистачає, а в горах ти не можеш не бути чоловіком.

 

/data/blog/42998/667b7230645a60de3c5d5a957ed13444.jpg

 

- Висоцький співає про те, що аби перевірити друга, треба потягнути його у гори. Ця мандрівка якось вплинула на вашу дружбу з Яремою?

Насправді про це у горах жодного разу не думав, бо ми з Яремою вже давно один одного випробували. Але були моменти, коли я вкотре відзначав його мудрість. Зрозуміло, що в таких умовах все дуже загострюється, але у нас таких ситуацій не виникало. З Яремою було все дуже органічно, бо він дуже мудрий і вміє любити людей.

 

- В коментарях у Фейсбуці вам дехто дорікав, що за натхненням чи пошуками себе не треба далеко йти, бо все поруч.

Люди, які включаються у якийсь рух, в якесь творення, просто не мають на таке часу. Я не звертаю уваги на це все.

Коли я написав, що ми йдемо на Еверест, хтось відповів, що для цього ж треба купу грошей мати. Люди! Бажання треба мати, загорітись чимось по-справжньому нестримно. Для мене все вимірюється силою бажання. Якщо хтось чогось дуже сильно хоче, воно приходить! Купити айфон за 800 баксів люди можуть, а на ці гроші на місяць в Індію можна з’їздити. Хто що вибирає.

 

/data/blog/42998/414b3fccf03791ae03f0ebe9e89686c3.jpg

 

- З якими відчуттями, емоціями чи змінами ти повернувся?

Повернувся з розумінням, що я знайшов ще одну дуже класну розвагу у житті. Хочу ходити в гори далі. Мене попер альпінізм. Влітку йду на Монблан - найвищу точку Альп, потім, скоріше за все, на семитисячник на Памір, пізніше - на Кіліманджаро і Аконкагуа, якщо Бог дасть, звичайно. Такі мандри допомагають насправді і в роботі - стаю сконцентрованішим. І ефективнішим. Колись прочитав таку штуку, що більшу частину роботи ми робимо і більшого результату досягаємо в останній період перед дедлайном, в ніч перед екзаменом, іншими словами. Так от, у мене поїздки автоматично виставляють оці дедлайни, і я далі планую запуски нових проектів чи якісь важливі етапи в роботі вже з прив’язкою до цих поїздок. Хочу не хочу, а стаю більш дисциплінованим. Зараз дві-три поїздки на рік - це невід’ємна частина мого життя. Мандри дають натхнення і нові ідеї. Є можливість заспокоїти розум і подивитись на ситуацію збоку. Це дає змогу все впорядкувати, пише Галицький кореспондент.

 

/data/blog/42998/b91a7c7bd72f814398fa4b887580fcf7.jpg

 


07.11.2013 889 4
Коментарі (4)

Сергій Чирва 2013.11.07, 14:59
Я студентом пройшов з ледорубом Кавказ... Це було масове явище і не дроге, щось дотувала держава, щось профспілка інституту... А тепер навідь не питаю ціну отого сходження... як то мабудь тяжко треба працювати, аби собі таке дозволити... От і дожилися... колись тисячами, а тепер одиницями рахуються альпіністи... щось тут неправильно!
шерп 2013.11.07, 18:41
А що вони, пробачте, там підкорили? На Айленд -пік організовується купа туристичних турів - погугліть в неті. А назва статті взагалі непорозуміння - до чого тут Еверест?
Юзьо 2013.11.08, 08:25
Сходження? ))) там середня висота треку така, що навіть йдучи по стежці можна непомітно для себе раптово здійснити "якесь" сходження ))))))))))))))
Гном 2013.11.08, 09:50
Хлопці просто молодці,при наймі ліпше так проводити час та витрачати кошті,ніж скиглити в місті про погане життя та займатися критиканством.Доїхати до Гималаїв-це вже особистий подвиг.А хто не піднімався за 4000метрів,той взагалі не повинен був би трендіти...
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

80
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2872
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21028
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1949
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1332 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2344

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

658

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2124

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

803

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1393
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

109
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

453
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

983
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

114
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

736
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

727
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

670
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8190
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

779 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

863
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2146 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

805