Прикарпатці повірили Президенту

 

/data/blog/62546/05402fb9924d576b5a641b7c0deb8cbc.jpg

 

Чотири із семи мажоритарників від Івано-Франківщини проходять у парламент під брендом партії "Блок Петра Порошенка".

В Україні пройшли позачергові парламентські вибори. На семи Прикарпатських округах участь у виборах взяли майже 100 кандидатів. І тільки на трьох із семи округів перемогу здобули чинні народні депутати. На решті округів виграли нові або призабуті старі.

Позаду невиправдані відсотки соцопитувань напередодні, багатообіцяючі гасла, безрезультатна риторика. Чи в багатьох прикарпатців є надія на те, що щось зміниться? Навряд чи. Принаймні зараз виглядає, що вибори принесли більше невизначеності, ніж конкретики.

Суперники із однієї фракції


В Івано-Франківську передвиборчі перегони фактично звелися до змагання між чинним нардепом, екс-керівником ТЦ "Буковель" Олександром Шевченком та депутатом обласної ради, керівником КП ЄРЦ, пораненим "айдарівцем" Петром Шкутяком. Хто забув, то нагадаємо, що ще чотири року тому вони обидва прийшли до облради під прапором "Нашої України", разом працювали в одній фракції і навіть сиділи поруч під час сесійних засідань.

Але минув час, і в обох з’явилися амбіції рухатися далі. І вони стали не колегами, а конкурентами. Вибори показували, що сили були не зовсім рівні. Шкутяку бракувало часу, грошей і бренду. Якраз того, чого у Шевченка було вдосталь. На окрузі він працює два з половиною роки (і вже п’ять місяців внаслідок довиборів є народним депутатом), грошей має достатньо і навіть про бренд подбав завчасно – цього разу балотувався від "Блоку Петра Порошенка".

Молодому політику Петрові Шкутяку не допомогло навіть те, що на його користь знялися кандидат від "Свободи" Андрій Грималюк та кандидат від Радикальної партії Олега Ляшка Сергій Палійчук. Його підтримали десятки відомих громадських діячів, письменників, музикантів тощо. За два місяці кампанії Шкутяк набрав 34% голосів виборців (наголосимо, що саме з таким результатом у травні цього року Шевченко виграв вибори), однак здобув тільки друге місце. Першим знову став Шевченко, набравши понад 40%.

Зауважимо, що особливо гарячим у передвиборчому Франківську був минулий тиждень, коли кандидати залучили до своєї підтримки національні канали. Канал "1+1" (належить Ігорю Коломойському) у семихвилинному сюжеті натякнув на те, що Петро Шкутяк – проект Кремля. Ймовірно, так штаб Шевченка застрахувався, дізнавшись, що Шкутяк поїхав до столиці, щоб взяти участь у передачі "Криве дзеркало" («Інтер»). Навряд чи участь у цій передачі додала плюсів (радше, мінусів) молодому політику, але все ж показав себе.

Інші дев’ять кандидатів по 83-му виборчому округу могли хіба що спостерігати за виборчими перегонами. "Бронзу" здобув заступник міністра доходів і зборів Михайло Ноняк ("Народний фронт"), отримавши 10% голосів, депутат міської ради Володимир Чорноус ("Громадянська позиція") набрав 6% і став четвертим, а депутат міської ради з "Батьківщини" Руслан Терешко – майже 4% і став п’ятим.

Решта шість кандидатів-самовисуванців набрали 1% і менше. Найменше голосів отримав Михайло Бойчук (Хімік) – майже 500. І це не дивує, адже він не проводив жодної агітації за себе, тому його підтримали, напевне, тільки близькі. А от надто низький результат Віктора Вінтоняка, який витратив на вибори немалу "копійчину", таки здивував. Його підтримали понад 800 людей. Вінтоняк брав участь і в травневих довиборах, тому його відсоток виглядає разюче низьким, він не набагато випередив колишнього комуніста і вічного кандидата Володимира Тітова.

Вона їх не люструє

Напевне, найсмішнішим передвиборчим гаслом 2014 року на Прикарпатті стала фраза: "Я їх люструю". Вона прозвучала з уст кандидата по 84-му виборчому округу від партії "Воля" Ольги Галабали. Ймовірно, така обіцянка, за задумом, мала провести паралелі між нею та її однопартійцем, головою Громадського люстраційного комітету Єгором Соболєвм. Але, як бачимо, це не спрацювало. Хтозна, може, тому, що термін "люстрація" уже став заїждженою плівкою. Люстрація ще не почала працювати, а вже давно має неприємний присмак передвиборчого популізму.

Нагадаємо, що напередодні виборів на одному з франківських сайтів надрукували дивні результати начебто соцопитувань. Відповідно до них, Ольга Галабала перемагала на 84-му окрузі з результатом у 30%. Її опонент, кандидат від "Блоку Петра Порошенка" Михайло Довбенко, відповідно до тих соцопитувань, мав значно нижчий рейтинг – 17%... Проте Галабала програла Довбенку з величезним відставанням. І не тільки йому…

Довбенку не зашкодило навіть звернення від Ольги Галабали та Миколи Зелінського до Президента з проханням скасувати його реєстрацію. Мовляв, колишній комуніст суперечить закону "Про очищення влади", духу Майдану та Революції гідності. Але Довбенко, отримавши 18% голосів, став першим. Лише 400 голосів програв йому кандидат від "Народного фронту" Роман Вірастюк.

А Ольга Галабала стала четвертою, отримавши 11% голосів. Поступилася вона навіть кандидату від "Самопомочі" Василю Кіндію, який набрав 16%.

Нагадаємо, що міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус напередодні виборів публічно підтримав Кіндія. І вже дуже скоро пошкодував про те. А сталося це після того, як лідер "Самопомочі" Андрій Садовий, приїхавши до Івано-Франківська, сказав карколомну фразу: "Як жаль, що бандити тут захопили владу і грабують місто". Кого саме він мав на увазі, журналістам уточнити не вдалося, але Анушкевичус прийняв це на свою адресу. І через два дні дав дуже різку відповідь Садовому.

Приблизно 10% набрав кандидат від "Батьківщини" Микола Зелінський. Директор ОТБ "Галичина" Ольга Бабій стала тільки шостою, здобувши 7% голосів. Нагадаємо, що чинний кандидат від цього округу, відомий прикарпатський "тушка" Володимир Купчак взагалі не балотувався.

Інші несподіванки

Вибори на 85-му виборчому окрузі стали очікуваними і зовсім не сенсаційними. Понад 50% голосів набрав мер Калуша, кандидат від "Блоку Петра Порошенка" Ігор Насалик. З величезним відривом і не дотягнувши навіть до 20%, "срібло" взяв Андрій Тірон від "Народного фронту". Чинний нардеп від "Батьківщини", одіозна і скандальна Ольга Сікора здобула тільки третє місце, набравши 11%.

Надзвичайно цікаво розгорталися вибори на 86-му виборчому окрузі. Попри те, що на окрузі був 21 кандидат, тут вималювалося три лідери, які і розділили між собою більшість голосів. Це чинний нардеп, висуванець "Народного фронту" Анатолій Дирів, підприємець-самовисуванець Василь Бартків та представник "Волі" Володимир Грабовецький. Дирів виграв з відривом від двох інших опонентів у 2%, отримавши 22% голосів.

На 87-му окрузі своє лідерство більш ніж переконливо підтвердив чинний народний депутат і меценат, один із засновників партії нового типу "Воля" Юрій Дерев’янко. Отримавши понад 70% голосів на окрузі, він немов показав опонентам, що і на наступних виборах теж без зайвих зусиль зможе перемогти.

Нагадаємо, на виборах 2012 року тільки на 87-му та 88-му округах перемогли кандидати, не підтримані "Об’єднаною опозицією". Дерев’янко тоді пішов самовисуванцем, бо побив горщики з "Фронтом змін", але це йому не зашкодило стати нардепом. Не зашкодила відсутність підтримки і киянину Олесю Донію, який балотувався на Коломийщині. У складній боротьбі з провладним Богданом Гдичинським та "об’єднаним опозиціонером" Олександром Левицьким Доній тоді таки переміг.

Але цього разу перемога йому не судилася. Хтозна, може, йому "допомогло" голосування за скандальний бюджет-2014? Доній тоді пояснив, що його пропозиції на 30 млн. грн. для округу включені в бюджет, тому й підтримав. Але тепер він майже вдвічі програв представнику від "Народного фронту" Юрію Тимошенку.

Ну, і 89-й округ теж став несподіванкою. Депутат Івано-Франківської міської ради і екс-кандидат на посаду міського голови Івано-Франківська у 2010 році Юрій Соловей досить непередбачувано опинився кандидатом у цьому окрузі від "Блоку Петра Порошенка". Особливо, якщо згадати, що ще навесні він зі скандалом вийшов з "УДАРу", звинувативши партію Кличка в тому, що вона немов стала приватним підприємством Віталія Ковальчука, який займає посаду голови виконкому партії і є ставлеником групи Фірташа-Льовочкіна.

З пристойним відривом у 7% Соловей виграв вибори у свого попередника, кандидата від "Батьківщини" Василя Гладія. Наразі важко говорити, що подіяло на виборців, але точно не його рутинна робота, бо страшно далеко вона від Снятинщини, Косівщини й Верховинщини. Може, недопрацювання Гладія, а швидше за все, бренд партії "Блок Петра Порошенка" приніс Солов’ю перемогу.

Хоча слід зазначити, що і сам він трохи попрацював. Наприклад, відкрив на території округу соціальні магазини, де ціни на продукти були значно нижчі за ціни у звичайних магазинах. На минулому тижні "ОПОРА" закинула політику факт непрямого підкупу виборців, міліція взялася перевіряти інформацію, і, як наслідок, у ЗМІ з’явилися повідомлення про те, що міліція відкрила кримінальне провадження проти двох порушень Солов’я. Але вже через годину з’ясувалося, що криміналу міліція не знайшла, а працівника, який подав неправдиву інформацію журналістам, …понизили в посаді. Чи не під тиском майбутнього нардепа?

Друзям – нищівної поразки

Отже, нині маємо новий парламент, а в ньому нових народних депутатів від Прикарпаття. Наскільки вони будуть дієвими, а їхні дії – результативними, покаже час. Тим більше, що вигравати вибори у такий складний період не є великим щастям. "Своїм друзям, які балотуються на цих виборах, всім, кого поважаю і на кого сподіваюся, бажаю нищівної поразки", – написав напередодні виборів блогер Дмитро Різниченко у "Фейсбуці".

У коментарях до посту він пояснив: "Через півроку народ забуде, хто там у нас герой АТО, а хто герой Майдану. Через півроку, коли стане ясно, що з новим парламентом старі проблеми не зникли, ті, хто проліз у депутати, будуть цапами-відбувайлами за всі біди країни. І я не хочу, щоб серед цих цапів були мої друзі".

Мовляв, старі проблеми не зникнуть після обрання нового парламенту, як вони не зникли й після обрання нового Президента. Бо парламент може прийняти хоч мільйон прекрасних законів, але жоден з них не працюватиме, поки весь державний та силовий апарат – це люди Януковича...

Нам залишається сподіватися тільки на те, що Різниченко та ті, хто поділяє його позицію, помиляються.

 

Тетяна СОБОЛИК, Галицький кореспондент


04.11.2014 Тетяна СОБОЛИК 1118 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2846
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20987
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1933
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1316 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2337
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

4010

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

643

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2111

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

791

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1384
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

84
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

442
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

978
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

93
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

720
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

717
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

661
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8156
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

734 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

853
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2134 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

798