Приїхали до Польщі або Як не дозволити польським роботодавцям себе ошукати

 

 

Українців в Польщі ошукують агентства з працевлаштування та роботодавці: продають запрошення на роботу, якої не існує, обіцяють допомогти з житлом, але не роблять цього, не виплачують зарплату, не укладають договори та пропонують занадто низькі ставки.

 

І якщо кілька років тому обдурені працівники мовчки терпіли несправедливість, сьогодні ситуація значно змінилася. Кількість офіційних скарг українських заробітчан на роботу агентств та поведінку роботодавців за останній рік збільшилася в два рази, – пише yavp.pl.

 

Сотні тисяч громадян України щорічно їдуть до Польщі на роботу. І без значних складнощів знаходять її в сільському господарстві, сфері обслуговування, в закладах харчування та на будівництві.  Влаштовуються, маючи на руках візи та заяви  від польських роботодавців про намір працевлаштувати іноземця (пол.  oswiadczenia). Але не завжди пошук кращого життя дається легко. Часами на шляху до зірок доводиться продиратися через колючий терен: обман та несправедливість може спіткати на будь-якому етапі від пошуку праці до отримання зарплати. І до цього варто бути готовим.



Непорядні агентства

Найчастіше люди стикаються з ошуканством ще на етапі пошуку роботи. Особливо негативно зарекомендували себе агентства праці, які пропонують кандидатам заплатити за допомогу в отриманні вакансії, а на ділі виявляється, що такого роботодавця не існує в природі або пропонована робота зовсім не та, на яку розраховували.

 

Існують декілька типів посередництва в пошуку праці. В одному випадку платить той, хто шукає роботу, в іншому – послуги рекрутації оплачує роботодавець.

 

Також розповсюдженим варіантом обману є ситуація, коли агентство обіцяє зустріти людину після приїзду до Польщі, провести її до місця проживання, допомогти відкрити рахунок у банку чи зареєструвати локальну сім-карту для мобільного.  Але на практиці виявляється, що займатися новачком ніхто й не збирався. Обіцянки, за які були заплачені справжні гроші, залишаються лише чорнилами на папері. Щоб цього уникнути, фахівці радять заздалегідь перевіряти надійність агентства з працевлаштування і у разі сумнівів відмовлятися від пропонованих послуг.

 

В державних реєстрах можна перевірити, чи дійсно таке  агентство зареєстровано та працює легально. Однак дізнатися, наскільки якісно фірма виконує свої зобов'язання перед клієнтами, на жаль, в подібних реєстрах неможливо. З цією метою варто звернутися до форумів українців у Польщі. Добропорядні агентства завжди матимуть вдячних клієнтів, що залишають відгуки в інтернеті.
Запрошення виявилося фіктивним

 

Приїхали до Польщі та зрозуміли: вас ошукали. Що робити? «По-перше, не панікувати — радить Галина, яка потрапила в подібну халепу, приїхавши до Варшави на запрошення від фіктивної фірми. «Наших у Польщі багато, — розповідає жінка. – Хтось обов'язково допоможе!».

 

Галину на вокзалі ніхто не зустрів, а на дзвінки за вказаним номером не відповідали. Але жінка не розгубилася та вирішила шукати, де переночувати: «У мене був вибір, або залишитися на вулиці, або йти до якогось дешевого хостела.  Другий варіант здався мені правильнішим».

 

Усі автовокзали вночі закриваються

В околицях варшавського автовокзалу Галині поталанило зустріти земляків, які допомогли їй в скрутному становищі. Спочатку відвезли до пристойного хостелу та навчили, як шукати роботу. «У пошуках роботи я обійшла всі великі супермаркети, які тільки потрапляли на очі, – пригадує жінка. – Шукала оголошення в газетах. Приходила на вокзали, розмовляла з українцями та питала чи, може, хтось знає, де мене можуть взяти на роботу.  Згодом навчилася шукати оголошення в інтернеті». Зрештою, жінці все вдалося, і вона вже два роки працює в одного роботодавця на умові про працю (пол. umowa o prace) та отримала карту часового побуту на три роки.

 

Офіційне працевлаштування?

Дуже часто мігрантів ошукують польські роботодавці, не укладаючи з ними жодних письмових угод про працю. Дехто чесно зізнається: «Не хочу клопоту з тобою, тому або працюй без умови, або йди геть!». Перед тим, як погодитись на подібну пропозицію, варто добре подумати над можливими наслідками.

 

Без угоди будь-яка робота в Польщі вважається нелегальною. Працювати без оформлення документів заборонено законом. У разі виникнення проблем з роботодавцем працівник нічого не зможе довести, адже письмового підтвердження будь-яких зобов'язань немає. Якщо контролюючі служби (наприклад, прикордонники або управління праці) затримають мігранта за нелегальною працею, йому загрожує депортація і складності з подальшими в'їздами в ЄС. Чи варто ризикувати, кожен вирішує для себе сам.

 

Якщо в угоду між роботодавцем і працівником внесені невідповідні дані або вона не підписана однією зі сторін, така робота також вважається нелегальною.

 

Право на боці робітника

Навіть за умови легального працевлаштування, працівникам можуть не виплатити зароблені гроші. Або інша ситуація: раптом з'ясувалося, що за мігранта не платили належні податки і виникли проблеми при оформленні чергового дозволу на працю або перебування в Польщі. «Такі випадки були й раніше, – каже Кшиштоф Вишневський, юрист, який спеціалізується на порушеннях трудового права. – Але зараз мігранти з України стали частіше заявляти про подібні проблеми.

 

Іноді досить лише факту звернення до управління праці, щоб роботодавець погодився виплатити заборгованість працівникові». У разі категоричної відмови виплатити борг пан Вишневський радить не боятися і подавати до суду: «Коли робота оформлена належним чином, є шанс не лише повернути свої гроші, але й отримати відшкодування. Польське право завжди на боці працівника».


18.11.2017 2508 0
Коментарі (0)

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1045
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2644 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2209
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3067
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2664
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2389 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

509

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

519

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1004

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2248
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20479
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

704
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1973
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

254
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

857
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5556
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7425
03.02.2025

Колективи Івано-Франківського театру драми та комедії та Івано-Франківський драмтеатр підтримали протест у "Молодому театрі".  

963
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

715
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1088 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1589 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1451