Приїхали до Польщі або Як не дозволити польським роботодавцям себе ошукати

 

 

Українців в Польщі ошукують агентства з працевлаштування та роботодавці: продають запрошення на роботу, якої не існує, обіцяють допомогти з житлом, але не роблять цього, не виплачують зарплату, не укладають договори та пропонують занадто низькі ставки.

 

І якщо кілька років тому обдурені працівники мовчки терпіли несправедливість, сьогодні ситуація значно змінилася. Кількість офіційних скарг українських заробітчан на роботу агентств та поведінку роботодавців за останній рік збільшилася в два рази, – пише yavp.pl.

 

Сотні тисяч громадян України щорічно їдуть до Польщі на роботу. І без значних складнощів знаходять її в сільському господарстві, сфері обслуговування, в закладах харчування та на будівництві.  Влаштовуються, маючи на руках візи та заяви  від польських роботодавців про намір працевлаштувати іноземця (пол.  oswiadczenia). Але не завжди пошук кращого життя дається легко. Часами на шляху до зірок доводиться продиратися через колючий терен: обман та несправедливість може спіткати на будь-якому етапі від пошуку праці до отримання зарплати. І до цього варто бути готовим.



Непорядні агентства

Найчастіше люди стикаються з ошуканством ще на етапі пошуку роботи. Особливо негативно зарекомендували себе агентства праці, які пропонують кандидатам заплатити за допомогу в отриманні вакансії, а на ділі виявляється, що такого роботодавця не існує в природі або пропонована робота зовсім не та, на яку розраховували.

 

Існують декілька типів посередництва в пошуку праці. В одному випадку платить той, хто шукає роботу, в іншому – послуги рекрутації оплачує роботодавець.

 

Також розповсюдженим варіантом обману є ситуація, коли агентство обіцяє зустріти людину після приїзду до Польщі, провести її до місця проживання, допомогти відкрити рахунок у банку чи зареєструвати локальну сім-карту для мобільного.  Але на практиці виявляється, що займатися новачком ніхто й не збирався. Обіцянки, за які були заплачені справжні гроші, залишаються лише чорнилами на папері. Щоб цього уникнути, фахівці радять заздалегідь перевіряти надійність агентства з працевлаштування і у разі сумнівів відмовлятися від пропонованих послуг.

 

В державних реєстрах можна перевірити, чи дійсно таке  агентство зареєстровано та працює легально. Однак дізнатися, наскільки якісно фірма виконує свої зобов'язання перед клієнтами, на жаль, в подібних реєстрах неможливо. З цією метою варто звернутися до форумів українців у Польщі. Добропорядні агентства завжди матимуть вдячних клієнтів, що залишають відгуки в інтернеті.
Запрошення виявилося фіктивним

 

Приїхали до Польщі та зрозуміли: вас ошукали. Що робити? «По-перше, не панікувати — радить Галина, яка потрапила в подібну халепу, приїхавши до Варшави на запрошення від фіктивної фірми. «Наших у Польщі багато, — розповідає жінка. – Хтось обов'язково допоможе!».

 

Галину на вокзалі ніхто не зустрів, а на дзвінки за вказаним номером не відповідали. Але жінка не розгубилася та вирішила шукати, де переночувати: «У мене був вибір, або залишитися на вулиці, або йти до якогось дешевого хостела.  Другий варіант здався мені правильнішим».

 

Усі автовокзали вночі закриваються

В околицях варшавського автовокзалу Галині поталанило зустріти земляків, які допомогли їй в скрутному становищі. Спочатку відвезли до пристойного хостелу та навчили, як шукати роботу. «У пошуках роботи я обійшла всі великі супермаркети, які тільки потрапляли на очі, – пригадує жінка. – Шукала оголошення в газетах. Приходила на вокзали, розмовляла з українцями та питала чи, може, хтось знає, де мене можуть взяти на роботу.  Згодом навчилася шукати оголошення в інтернеті». Зрештою, жінці все вдалося, і вона вже два роки працює в одного роботодавця на умові про працю (пол. umowa o prace) та отримала карту часового побуту на три роки.

 

Офіційне працевлаштування?

Дуже часто мігрантів ошукують польські роботодавці, не укладаючи з ними жодних письмових угод про працю. Дехто чесно зізнається: «Не хочу клопоту з тобою, тому або працюй без умови, або йди геть!». Перед тим, як погодитись на подібну пропозицію, варто добре подумати над можливими наслідками.

 

Без угоди будь-яка робота в Польщі вважається нелегальною. Працювати без оформлення документів заборонено законом. У разі виникнення проблем з роботодавцем працівник нічого не зможе довести, адже письмового підтвердження будь-яких зобов'язань немає. Якщо контролюючі служби (наприклад, прикордонники або управління праці) затримають мігранта за нелегальною працею, йому загрожує депортація і складності з подальшими в'їздами в ЄС. Чи варто ризикувати, кожен вирішує для себе сам.

 

Якщо в угоду між роботодавцем і працівником внесені невідповідні дані або вона не підписана однією зі сторін, така робота також вважається нелегальною.

 

Право на боці робітника

Навіть за умови легального працевлаштування, працівникам можуть не виплатити зароблені гроші. Або інша ситуація: раптом з'ясувалося, що за мігранта не платили належні податки і виникли проблеми при оформленні чергового дозволу на працю або перебування в Польщі. «Такі випадки були й раніше, – каже Кшиштоф Вишневський, юрист, який спеціалізується на порушеннях трудового права. – Але зараз мігранти з України стали частіше заявляти про подібні проблеми.

 

Іноді досить лише факту звернення до управління праці, щоб роботодавець погодився виплатити заборгованість працівникові». У разі категоричної відмови виплатити борг пан Вишневський радить не боятися і подавати до суду: «Коли робота оформлена належним чином, є шанс не лише повернути свої гроші, але й отримати відшкодування. Польське право завжди на боці працівника».


18.11.2017 2489 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

344
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1405
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2568 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3638
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3002
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2152

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

622

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

472

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1641

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1804
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

295
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

511
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

813
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4993
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

363
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

886
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10133
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

516
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

270
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

378
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

405
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

725