Приїхали до Польщі або Як не дозволити польським роботодавцям себе ошукати

 

 

Українців в Польщі ошукують агентства з працевлаштування та роботодавці: продають запрошення на роботу, якої не існує, обіцяють допомогти з житлом, але не роблять цього, не виплачують зарплату, не укладають договори та пропонують занадто низькі ставки.

 

І якщо кілька років тому обдурені працівники мовчки терпіли несправедливість, сьогодні ситуація значно змінилася. Кількість офіційних скарг українських заробітчан на роботу агентств та поведінку роботодавців за останній рік збільшилася в два рази, – пише yavp.pl.

 

Сотні тисяч громадян України щорічно їдуть до Польщі на роботу. І без значних складнощів знаходять її в сільському господарстві, сфері обслуговування, в закладах харчування та на будівництві.  Влаштовуються, маючи на руках візи та заяви  від польських роботодавців про намір працевлаштувати іноземця (пол.  oswiadczenia). Але не завжди пошук кращого життя дається легко. Часами на шляху до зірок доводиться продиратися через колючий терен: обман та несправедливість може спіткати на будь-якому етапі від пошуку праці до отримання зарплати. І до цього варто бути готовим.



Непорядні агентства

Найчастіше люди стикаються з ошуканством ще на етапі пошуку роботи. Особливо негативно зарекомендували себе агентства праці, які пропонують кандидатам заплатити за допомогу в отриманні вакансії, а на ділі виявляється, що такого роботодавця не існує в природі або пропонована робота зовсім не та, на яку розраховували.

 

Існують декілька типів посередництва в пошуку праці. В одному випадку платить той, хто шукає роботу, в іншому – послуги рекрутації оплачує роботодавець.

 

Також розповсюдженим варіантом обману є ситуація, коли агентство обіцяє зустріти людину після приїзду до Польщі, провести її до місця проживання, допомогти відкрити рахунок у банку чи зареєструвати локальну сім-карту для мобільного.  Але на практиці виявляється, що займатися новачком ніхто й не збирався. Обіцянки, за які були заплачені справжні гроші, залишаються лише чорнилами на папері. Щоб цього уникнути, фахівці радять заздалегідь перевіряти надійність агентства з працевлаштування і у разі сумнівів відмовлятися від пропонованих послуг.

 

В державних реєстрах можна перевірити, чи дійсно таке  агентство зареєстровано та працює легально. Однак дізнатися, наскільки якісно фірма виконує свої зобов'язання перед клієнтами, на жаль, в подібних реєстрах неможливо. З цією метою варто звернутися до форумів українців у Польщі. Добропорядні агентства завжди матимуть вдячних клієнтів, що залишають відгуки в інтернеті.
Запрошення виявилося фіктивним

 

Приїхали до Польщі та зрозуміли: вас ошукали. Що робити? «По-перше, не панікувати — радить Галина, яка потрапила в подібну халепу, приїхавши до Варшави на запрошення від фіктивної фірми. «Наших у Польщі багато, — розповідає жінка. – Хтось обов'язково допоможе!».

 

Галину на вокзалі ніхто не зустрів, а на дзвінки за вказаним номером не відповідали. Але жінка не розгубилася та вирішила шукати, де переночувати: «У мене був вибір, або залишитися на вулиці, або йти до якогось дешевого хостела.  Другий варіант здався мені правильнішим».

 

Усі автовокзали вночі закриваються

В околицях варшавського автовокзалу Галині поталанило зустріти земляків, які допомогли їй в скрутному становищі. Спочатку відвезли до пристойного хостелу та навчили, як шукати роботу. «У пошуках роботи я обійшла всі великі супермаркети, які тільки потрапляли на очі, – пригадує жінка. – Шукала оголошення в газетах. Приходила на вокзали, розмовляла з українцями та питала чи, може, хтось знає, де мене можуть взяти на роботу.  Згодом навчилася шукати оголошення в інтернеті». Зрештою, жінці все вдалося, і вона вже два роки працює в одного роботодавця на умові про працю (пол. umowa o prace) та отримала карту часового побуту на три роки.

 

Офіційне працевлаштування?

Дуже часто мігрантів ошукують польські роботодавці, не укладаючи з ними жодних письмових угод про працю. Дехто чесно зізнається: «Не хочу клопоту з тобою, тому або працюй без умови, або йди геть!». Перед тим, як погодитись на подібну пропозицію, варто добре подумати над можливими наслідками.

 

Без угоди будь-яка робота в Польщі вважається нелегальною. Працювати без оформлення документів заборонено законом. У разі виникнення проблем з роботодавцем працівник нічого не зможе довести, адже письмового підтвердження будь-яких зобов'язань немає. Якщо контролюючі служби (наприклад, прикордонники або управління праці) затримають мігранта за нелегальною працею, йому загрожує депортація і складності з подальшими в'їздами в ЄС. Чи варто ризикувати, кожен вирішує для себе сам.

 

Якщо в угоду між роботодавцем і працівником внесені невідповідні дані або вона не підписана однією зі сторін, така робота також вважається нелегальною.

 

Право на боці робітника

Навіть за умови легального працевлаштування, працівникам можуть не виплатити зароблені гроші. Або інша ситуація: раптом з'ясувалося, що за мігранта не платили належні податки і виникли проблеми при оформленні чергового дозволу на працю або перебування в Польщі. «Такі випадки були й раніше, – каже Кшиштоф Вишневський, юрист, який спеціалізується на порушеннях трудового права. – Але зараз мігранти з України стали частіше заявляти про подібні проблеми.

 

Іноді досить лише факту звернення до управління праці, щоб роботодавець погодився виплатити заборгованість працівникові». У разі категоричної відмови виплатити борг пан Вишневський радить не боятися і подавати до суду: «Коли робота оформлена належним чином, є шанс не лише повернути свої гроші, але й отримати відшкодування. Польське право завжди на боці працівника».


18.11.2017 2568 0
Коментарі (0)

08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

258
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

526
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5395
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1439
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1316
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2603

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

364

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1204

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1039

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

956
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

269
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10642
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5661
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1435
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

325
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

226
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

580 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883