Превелика двіжуха

 

 

 

Структурно революція нагадує молоду зірку: розжарене світило у центрі і пиловий диск навколо нього. З цього пилового диску в майбутньому сформуються планети, астероїди, комети.

 

 

В політиці, як і в астрономії, уся увага прикута до центру. Там рушення і світло, там фонтанують плазма любові і протуберанці ненависті, формуються згромадження і біографії, спалахують і гаснуть харизми. Набагато менше уваги приділяють «пиловому диску». А, тим не менш, там відбуваються цікаві речі. Дуже цікаві речі.

 

 

Там царює превелика двіжуха проектів, ідей, грошей та приватизацій. Там також повно спалахів і згасань. Не таких яскравих, як у центрі, мало помітних широкій публіці, зате не менш доленосних. Мудрі люди вважають, що майбутнє країни на дев’ять десятих формується саме у «пиловому диску».

 

Це твердження можна оспорити, але факти говорять за себе. У 1991 році, поки революційні романтики завзято демонтували СРСР та мріяли на кухнях про майбутнє царство свободи, непомітні добродії почали скуповувати заводи та інші об’єкти інфраструктури. Їх прізвища не прикрашали газетних шпальт, а невиразні обличчя не попадали у зомбоящик. В ті буремні роки вони були незримими та безіменними героями «пилового диску».

 

 

Через п’ять років більшість революціонерів-романтиків опинилась у дупі, а непомітні «пилові» добродії перетворились на істинних хазяїв України. Деякі з них стали олігархами. Маю переконання, що ця ситуація є архетипною, себто вона повторювалась (у 2004 році) і буде повторюватись ще. Майдани, як революційні центри, можуть проіснувати ще тижні і місяці, але рано чи пізно вони розійдуться.

 

 

Судячи з усього, системних (антисистемних) наслідків революції ми ніколи не дочекаємось. Навіть популярне в масах (й доволі безневинне, як для наслідків революційного процесу) гасло люстрації вже викликає бурхливу алергічну реакцію в тих, хто – за прогнозами – може зайняти владні крісла в «пострегіональній» Україні (або, не дай Боже, в кількох «українах»). Що вже й казати про можливість глибших змін. Отже, коли розсіється дим від запалених шин, а комунальні служби розберуть барикади, ми побачимо не нову реальність, а лише нову конфігурацію «пилового диску».

 

Спробуємо її спрогнозувати.

 

В іноземних експертних колах окреслюють наступні тенденції, що окреслились за кулісами революційної сцени:

 

1) «Проблемність» України набула нової геополітичної ваги. Україна може стати каталізатором (щоби не сказати «детонатором») низки мало прогнозованих і погано контрольованих процесів у Європі, Чорноморському регіоні і Росії;

 

2) Міжнародна позиція України, яка вже півтора десятиліття виглядала стабільною, перетворюється на дрейфуючу. Україна входить у довгу смугу «перманентного керованого хаосу», який у найближчі роки проявиться у низці системних, кластерних та галузевих революцій, контрреволюцій, квазіреволюцій та фейк-революцій. В принципі, барикади можна й не розбирати. Дрейф в бік Європи стає «підсумковим вектором», що не виключає формування у «пиловому диску» різноманітних проміжних векторів;

 

3) Український олігархат, який останні 20 років був справжнім правителем нашої держави, тепер повністю дискредитований в очах світової економічної спільноти (не кажучи вже про спільноти політичні та інтелектуальні). Дискредитований настільки, що в дуже серйозних колах сформована думка про те, що люди, які довели Україну до катастрофи, не достойні своїх (сумнівно зароблених) бізнес-імперій. Зроблені навіть натяки на те, що світовий імператив недоторканості приватної власності не стосується майна та активів деяких яскравих представників вітчизняного великого бізнесу. Ця радикальна думка поки що не превалює і не акцентується (використовується здебільшого у конференційному обігу), але матиме надзвичайно велике значення для середньострокової перспективи;

 

4) «Розпродажа» України вступила у завершальну стадію. На днях Фонд держмайна анонсував продаж пакетів акцій Одеського припортового заводу, «Турбоатому», «Азовмашу», «Сумхімпрому». Всього у 2014 році плановано приватизувати об’єктів на суму у 2,2 млрд. доларів. Ще грандіознішими можуть стати продажі приватних українських компаній та банків. Ходять чутки, що в руки іноземців може потрапити навіть такий стрижневий елемент фінансової системи України як «ПриватБанк». Плануються до продажу також мільйони гектарів землі та низка інвестиційних «тем», вартість яких обраховується десятками мільярдів доларів;

 

5) Вітчизняні політичні актори перетворились на трансляторів рішень, які приймаються за межами держави. Це означає практичне зникнення «внутрішньодержавного порядку денного» і повне панування в українських справах проблем і тем порядку денного глобального. Це, в свою чергу, приводить до зростання антиглобалістичної реакції та виходу на сцену низки архаїчних соціально-політичних проектів;

 

6) «Прозорість» України для транснаціональних корпорацій, фінансових акторів, спецслужб, приватних армій створить принципово нову ситуацію у державі, яку політологи називають «ліванським сценарієм». Цей сценарій передбачає збереження єдиного адміністративного  і фіскального простору на території, де проживають представники більш або менш антагоністичних світоглядних систем. Вже тепер в координатах «пилового диску» відбувається «м’яка сепарація» окремих частин держави не лише у територіальному аспекті, але й в інституціональному, інтелектуальному та багатьох інших.

 

7) Транзитна роль країни не лише залишається актуальним трендом, а поступово перетворюється на тренд системоутворюючий. Тепер як ніколи прискорився процес кристалізації в нашій державі космополітичних «транзитних середовищ», найпомітнішим з яких стають мігранти зі Сходу. Вже готуються інвестиційні проекти, що передбачають будівництва нових транспортних коридорів, які пройдуть Україною. Можливо, ці коридори стануть такими собі «державами в державі», відокремленими від територій, де пануватиме керований хаос.

 

«Пиловий диск» поступово стабілізується, звикаючи до спалахів і магнітних бур на центральній зірці. Далеко не для всього ділового сектору революційна лихоманка є руйнівною. В цій ситуації можна заробляти, в ній можна успішно жити. На маргінесах революції виникають нові смисли і нові розклади, які можуть співіснувати з революцією роками.

 

З часом може з’явитись ціла індустрія обслуговування революції. І виробляти вона буде не лише прапорці, шарфики і бандани. В навколореволюційному середовищі виникнуть спеціалізовані групи, заточені на посередництво поміж звичайним побутом і паралельно існуючим революційним. Таке посередництво буде формуватись не лише як «військовий обоз революції», але й як «екскурсійна» галузь, яка буде маніфестувати революцію як щось достатньо цікаве для дослідження, відвідування, креативного обслуговування тощо.

 

Навколо революцій час прискорюється та мутує. І це налаштовує на очікування нового.

 

 Володимир Єшкілєв


Коментарі (10)

Петро 2014.01.31, 16:53
Скажу так: Володимир Льовович був класним викладачом, його лекції слухали з цікавістю, вмів подати матеріал... проте завжди від нього відчувалась всяка не любов до українського(згадується про п'яного Шевченка любив розповідати)..завжди вмів грати на почуттях студентів...на філософії так вмів прихвалити Євреїв, міг кількома лекціям посвятити... хоча в нього і були не погані теми...завжди проводить виборчі компанії на чиюсь користь, хто платить бабки з тим працюєм, - казав ЄВЛ..свого часу на Чорнописького, на Садового і інших..зараз це йому рраз плюнути давати оцінку..тим більше випусник він МГУ, схильність має до російського всього...любить хизуватись своїми подорожами..ну, він вміє заробляти гроші, це я знаю..я звертаюсь до нього працюйте на Україну, прославляйте культуру...Ваш Студент..хороший
Дрон 2014.01.31, 18:20
Класна стаття.
Тромбон 2014.01.31, 19:58
У 1991 році, поки революційні романтики завзято демонтували СРСР та мріяли на кухнях про майбутнє царство свободи, непомітні добродії почали скуповувати заводи та інші об’єкти інфраструктури...... ВСЕ В ТОЧКУ. Так і на цей раз буде. Революція закінчиться. Романтики вернуться в сім'ї. І випірнуть негідники - міськрадах, облрадах, кріслах кабміну.... Час йде по спіралі))))))))))))))
Іван 2014.01.31, 21:28
Реєструвати "Правий сектор" як політичну партію і брати активну участь у політичному житті України. Впевнений, що вони б знайшли своїх прихильників. Була б альтернатива всім цим ОПОзиціонерам.
НИК 2014.01.31, 21:56
МИ ДЛЯ НЕГО ЧУЖІ. І НА ТІМ ЗАСПОКОЇМСІ, БО ВІН НЕ АСИМІЛЬОВАНИЙ. АЛЕ І НЕ ВОРОГИ. ЦІКАВИЙ ЯК ЕКСПЕРТ. ЇГО ФІРТКА НА БОЦІ МАЙДАНУ І НЕ ВИТИРАЄ НАШІ КОМЕНТИ. ШО ЩЕ ХТІТИ З ЧУЖОГО?? І ВЗАГАЛІ ЮДЕЇ У СІ ВОЙНІ НАМ ПОМАГАЮТ, АБИ УКР. НЕ РОЗКОЛОЛАСІ. ЗАРАЗ ВОНИ НАШІ СПІЛЬНИКИ, ТОВАРІЩІ.
читач 2014.01.31, 22:00
А також фетиш-революцій, лобі-революцій, ерзац-революцій і т. д. може бути багато.
штефко 2014.02.01, 11:26
політики 90-их теж свою долю отримали в державних посадах-званнях- пенсіях і т д- діти їхні також вдало входять в державні органи або мають префернції в створенні чогось власного- так що я думаю там був зговір - кожному своє-
анатом 2014.02.01, 17:53
Це двіжуха сперматозоїдів до яйцеклітини. Яйцеклітиною є Україна. Обіграйте ще такий варіант. Революція це позаматкова вагітність.
хе.. 2014.02.02, 21:10
красиво стелеш.. фраєрок.
дорогий 2014.02.04, 12:42
Такого сина як Володимир Львович бажала б мати кожна матір України. Як він добре і довго доглядав свою хвору лежачу матір, розриваючись на трьох роботах, знають лише найближчі друзі.
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

474
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

590
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2354
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1745
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2037
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5641 16

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

161

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1152

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1173

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1676
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

915
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

760
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14583
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

599
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10418
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6109
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

643
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7585
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2836
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

568
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

652
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

487