Превелика двіжуха

 

 

 

Структурно революція нагадує молоду зірку: розжарене світило у центрі і пиловий диск навколо нього. З цього пилового диску в майбутньому сформуються планети, астероїди, комети.

 

 

В політиці, як і в астрономії, уся увага прикута до центру. Там рушення і світло, там фонтанують плазма любові і протуберанці ненависті, формуються згромадження і біографії, спалахують і гаснуть харизми. Набагато менше уваги приділяють «пиловому диску». А, тим не менш, там відбуваються цікаві речі. Дуже цікаві речі.

 

 

Там царює превелика двіжуха проектів, ідей, грошей та приватизацій. Там також повно спалахів і згасань. Не таких яскравих, як у центрі, мало помітних широкій публіці, зате не менш доленосних. Мудрі люди вважають, що майбутнє країни на дев’ять десятих формується саме у «пиловому диску».

 

Це твердження можна оспорити, але факти говорять за себе. У 1991 році, поки революційні романтики завзято демонтували СРСР та мріяли на кухнях про майбутнє царство свободи, непомітні добродії почали скуповувати заводи та інші об’єкти інфраструктури. Їх прізвища не прикрашали газетних шпальт, а невиразні обличчя не попадали у зомбоящик. В ті буремні роки вони були незримими та безіменними героями «пилового диску».

 

 

Через п’ять років більшість революціонерів-романтиків опинилась у дупі, а непомітні «пилові» добродії перетворились на істинних хазяїв України. Деякі з них стали олігархами. Маю переконання, що ця ситуація є архетипною, себто вона повторювалась (у 2004 році) і буде повторюватись ще. Майдани, як революційні центри, можуть проіснувати ще тижні і місяці, але рано чи пізно вони розійдуться.

 

 

Судячи з усього, системних (антисистемних) наслідків революції ми ніколи не дочекаємось. Навіть популярне в масах (й доволі безневинне, як для наслідків революційного процесу) гасло люстрації вже викликає бурхливу алергічну реакцію в тих, хто – за прогнозами – може зайняти владні крісла в «пострегіональній» Україні (або, не дай Боже, в кількох «українах»). Що вже й казати про можливість глибших змін. Отже, коли розсіється дим від запалених шин, а комунальні служби розберуть барикади, ми побачимо не нову реальність, а лише нову конфігурацію «пилового диску».

 

Спробуємо її спрогнозувати.

 

В іноземних експертних колах окреслюють наступні тенденції, що окреслились за кулісами революційної сцени:

 

1) «Проблемність» України набула нової геополітичної ваги. Україна може стати каталізатором (щоби не сказати «детонатором») низки мало прогнозованих і погано контрольованих процесів у Європі, Чорноморському регіоні і Росії;

 

2) Міжнародна позиція України, яка вже півтора десятиліття виглядала стабільною, перетворюється на дрейфуючу. Україна входить у довгу смугу «перманентного керованого хаосу», який у найближчі роки проявиться у низці системних, кластерних та галузевих революцій, контрреволюцій, квазіреволюцій та фейк-революцій. В принципі, барикади можна й не розбирати. Дрейф в бік Європи стає «підсумковим вектором», що не виключає формування у «пиловому диску» різноманітних проміжних векторів;

 

3) Український олігархат, який останні 20 років був справжнім правителем нашої держави, тепер повністю дискредитований в очах світової економічної спільноти (не кажучи вже про спільноти політичні та інтелектуальні). Дискредитований настільки, що в дуже серйозних колах сформована думка про те, що люди, які довели Україну до катастрофи, не достойні своїх (сумнівно зароблених) бізнес-імперій. Зроблені навіть натяки на те, що світовий імператив недоторканості приватної власності не стосується майна та активів деяких яскравих представників вітчизняного великого бізнесу. Ця радикальна думка поки що не превалює і не акцентується (використовується здебільшого у конференційному обігу), але матиме надзвичайно велике значення для середньострокової перспективи;

 

4) «Розпродажа» України вступила у завершальну стадію. На днях Фонд держмайна анонсував продаж пакетів акцій Одеського припортового заводу, «Турбоатому», «Азовмашу», «Сумхімпрому». Всього у 2014 році плановано приватизувати об’єктів на суму у 2,2 млрд. доларів. Ще грандіознішими можуть стати продажі приватних українських компаній та банків. Ходять чутки, що в руки іноземців може потрапити навіть такий стрижневий елемент фінансової системи України як «ПриватБанк». Плануються до продажу також мільйони гектарів землі та низка інвестиційних «тем», вартість яких обраховується десятками мільярдів доларів;

 

5) Вітчизняні політичні актори перетворились на трансляторів рішень, які приймаються за межами держави. Це означає практичне зникнення «внутрішньодержавного порядку денного» і повне панування в українських справах проблем і тем порядку денного глобального. Це, в свою чергу, приводить до зростання антиглобалістичної реакції та виходу на сцену низки архаїчних соціально-політичних проектів;

 

6) «Прозорість» України для транснаціональних корпорацій, фінансових акторів, спецслужб, приватних армій створить принципово нову ситуацію у державі, яку політологи називають «ліванським сценарієм». Цей сценарій передбачає збереження єдиного адміністративного  і фіскального простору на території, де проживають представники більш або менш антагоністичних світоглядних систем. Вже тепер в координатах «пилового диску» відбувається «м’яка сепарація» окремих частин держави не лише у територіальному аспекті, але й в інституціональному, інтелектуальному та багатьох інших.

 

7) Транзитна роль країни не лише залишається актуальним трендом, а поступово перетворюється на тренд системоутворюючий. Тепер як ніколи прискорився процес кристалізації в нашій державі космополітичних «транзитних середовищ», найпомітнішим з яких стають мігранти зі Сходу. Вже готуються інвестиційні проекти, що передбачають будівництва нових транспортних коридорів, які пройдуть Україною. Можливо, ці коридори стануть такими собі «державами в державі», відокремленими від територій, де пануватиме керований хаос.

 

«Пиловий диск» поступово стабілізується, звикаючи до спалахів і магнітних бур на центральній зірці. Далеко не для всього ділового сектору революційна лихоманка є руйнівною. В цій ситуації можна заробляти, в ній можна успішно жити. На маргінесах революції виникають нові смисли і нові розклади, які можуть співіснувати з революцією роками.

 

З часом може з’явитись ціла індустрія обслуговування революції. І виробляти вона буде не лише прапорці, шарфики і бандани. В навколореволюційному середовищі виникнуть спеціалізовані групи, заточені на посередництво поміж звичайним побутом і паралельно існуючим революційним. Таке посередництво буде формуватись не лише як «військовий обоз революції», але й як «екскурсійна» галузь, яка буде маніфестувати революцію як щось достатньо цікаве для дослідження, відвідування, креативного обслуговування тощо.

 

Навколо революцій час прискорюється та мутує. І це налаштовує на очікування нового.

 

 Володимир Єшкілєв


Коментарі (10)

Петро 2014.01.31, 16:53
Скажу так: Володимир Льовович був класним викладачом, його лекції слухали з цікавістю, вмів подати матеріал... проте завжди від нього відчувалась всяка не любов до українського(згадується про п'яного Шевченка любив розповідати)..завжди вмів грати на почуттях студентів...на філософії так вмів прихвалити Євреїв, міг кількома лекціям посвятити... хоча в нього і були не погані теми...завжди проводить виборчі компанії на чиюсь користь, хто платить бабки з тим працюєм, - казав ЄВЛ..свого часу на Чорнописького, на Садового і інших..зараз це йому рраз плюнути давати оцінку..тим більше випусник він МГУ, схильність має до російського всього...любить хизуватись своїми подорожами..ну, він вміє заробляти гроші, це я знаю..я звертаюсь до нього працюйте на Україну, прославляйте культуру...Ваш Студент..хороший
Дрон 2014.01.31, 18:20
Класна стаття.
Тромбон 2014.01.31, 19:58
У 1991 році, поки революційні романтики завзято демонтували СРСР та мріяли на кухнях про майбутнє царство свободи, непомітні добродії почали скуповувати заводи та інші об’єкти інфраструктури...... ВСЕ В ТОЧКУ. Так і на цей раз буде. Революція закінчиться. Романтики вернуться в сім'ї. І випірнуть негідники - міськрадах, облрадах, кріслах кабміну.... Час йде по спіралі))))))))))))))
Іван 2014.01.31, 21:28
Реєструвати "Правий сектор" як політичну партію і брати активну участь у політичному житті України. Впевнений, що вони б знайшли своїх прихильників. Була б альтернатива всім цим ОПОзиціонерам.
НИК 2014.01.31, 21:56
МИ ДЛЯ НЕГО ЧУЖІ. І НА ТІМ ЗАСПОКОЇМСІ, БО ВІН НЕ АСИМІЛЬОВАНИЙ. АЛЕ І НЕ ВОРОГИ. ЦІКАВИЙ ЯК ЕКСПЕРТ. ЇГО ФІРТКА НА БОЦІ МАЙДАНУ І НЕ ВИТИРАЄ НАШІ КОМЕНТИ. ШО ЩЕ ХТІТИ З ЧУЖОГО?? І ВЗАГАЛІ ЮДЕЇ У СІ ВОЙНІ НАМ ПОМАГАЮТ, АБИ УКР. НЕ РОЗКОЛОЛАСІ. ЗАРАЗ ВОНИ НАШІ СПІЛЬНИКИ, ТОВАРІЩІ.
читач 2014.01.31, 22:00
А також фетиш-революцій, лобі-революцій, ерзац-революцій і т. д. може бути багато.
штефко 2014.02.01, 11:26
політики 90-их теж свою долю отримали в державних посадах-званнях- пенсіях і т д- діти їхні також вдало входять в державні органи або мають префернції в створенні чогось власного- так що я думаю там був зговір - кожному своє-
анатом 2014.02.01, 17:53
Це двіжуха сперматозоїдів до яйцеклітини. Яйцеклітиною є Україна. Обіграйте ще такий варіант. Революція це позаматкова вагітність.
хе.. 2014.02.02, 21:10
красиво стелеш.. фраєрок.
дорогий 2014.02.04, 12:42
Такого сина як Володимир Львович бажала б мати кожна матір України. Як він добре і довго доглядав свою хвору лежачу матір, розриваючись на трьох роботах, знають лише найближчі друзі.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2511
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1598 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3672
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5445
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1695
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2091

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

895
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

488
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

781
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2477 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

520
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

887
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4929
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

747
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

668
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

601
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

409
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

740
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

899 2