Повний зрив Мінських угод та початок публічного божевілля Путіна

 

Розмови та прогнози щодо ескалації конфлікту після 9 травня, точилися давно. Факт того, що атака на Мар’їнку стала найбільшим загостренням ситуації на Донбасі після так званого перемир’я, вже визнаний. І ще один безумовний доказ того, що Росія не виконує "Мінські домовленості".

Загострення ситуації на Донбасі остаточно підтвердило, що Мінські домовленності не виконуються ані Росією, ані бойовиками. Водночас, самопроголошені ватажки так званих "республік" ще раз нагадали, що умови Мінську-2 їх не влаштовують і почали "працювати" з перспективою на третій раунд переговорів. 

Мар’їнка, як початок "третього Мінську"

На думку політичного експерта Євгена Магди, першочерговим було створення інформаційного приводу для адептів паніки в українських соціальних мережах. Друге завдання – провокування Збройних Сил на застосування артилерії, яка мала бути відведена у відповідності з Мінськими домовленостями.

Однак, при цьому, угода ґатунку Мінськ-2 не влаштовує Путіна і бойовиків, які хочуть замороження конфлікту на умовах автономії Донбасу. Але автономно цей регіон існувати не може – він залежний з усіх сторін і сам себе не забезпечує.

Варто згадати і про ухвалений Верховною Радою закон про статус Донбасу, де ці території визнаються окупованими і який у Кремлі сприйняли, як особисту образу.

"Тобто, ніде, ані в других Мінських угодах, ані в українських документах, немає жодних згадок про так звані ЛНР і ДНР. Певно, що бойовикам і Путіну потрібен перегляд цих угод і "Мінськ-3" в цьму контексті - це цілком можливий сценарій", - припускає політолог Олеся Яхно.

Фото: Reuters

Однак, очікувати на швидку та консолідовану реакцію Заходу не доводиться, вважають експерти.

"Путін у такий спосіб вчергове йде на загострення ситуації з Заходом, насамперед зі Штатами, які заявили, що виконання Мінських домовленостей недостатньо для скасування санкцій проти Росії", - вважає Євген Магда.

"Підвішений" стан

За попередньою інформацією, наступні зустрічі контактної групи по Україні мають відбутись у Мінську 16 і 23 червня. Не зважаючи на відставку спецпредставника ОБСЄ у Тристоронній контактній групі Гайді Тальявіні, в організації припускають, що остання "відпрацює два тижні" і братиме у них участь.

Фото: AP

Проте сам факт її небажання продовжувати переговори з Росією та Україною щодо деескалації конфлікту вже говорить про перспективи того, що можливий не лише "третій Мінськ", а й четвертий і п’ятий. Вона, до слова, так і сказала, мовляв "переговори важкі, кінця і краю їм не видно".

В українському МЗС вже зазначили, що зміна представника на певному етапі ймовірно призведе до певного уповільнення діалогу.

Щоправда, експерти вважають, що "тягнути вже немає куди". 

"Відставка Тальявіні, скоріш за все, дійсно не мала під собою прямого тиску. Це її рішення, ухвалене на підставі відчуття тиску, який тільки наближається. Адже в ЄС вже не раз висловлювали претензії до ОБСЄ, а Тальявіні ще з часів війни у Грузії вважається прихильною до Кремля", - вважає Яхно.

Дійсно, тоді в доповіді міжнародної комісії під керівництвом Тальявіні, провину за початок війни в Грузії 2008 року поклали на Тбілісі.

За словами Яхно, заміна Тальявіні, ймовірніше піде на користь Україні, а сам процес у тих умовах, що склалися, вочевидь пришвидшать. Адже підстав затягувати цю "пісню", враховуючи те, що Україна і ЄС вбачають у виконанні Мінських угод єдиний реальний спосіб врегулювання конфлікту на Донбасі, немає.

Тим більше, відсутність Росії на саміті, який рік тому перетворився з G8 на G7, неймовірно дратує Путіна. Він знов "розкатав губу" на Мар’їнку. І не виключено, що його "дратівливіть" змусить світ вивчити назву ще не одного українського села.

Військовий шантаж

Час нападу на Мар’їнку, зранку 3 червня, за словами експертів, був обраний не випадково. Напередодні, 2 червня, російська сторона зірвала зустріч тристоронньої контактної групи, яка мала відбутись в Білорусі. Представник Росії Азамат Кульмухаметов залишив зал засідань. Таким чином, Росія фактично піддала ревізії Мінські домовленості. Такий фортель Кульмухаметова вже на ранок 3 червня виглядав, як знак для бойовиків починати атаку.

І вони її почали. Почали напередодні прес-конференції президента України, напередодні саміту G7, напередодні саміту Росія-ЄС, який має відбутись наприкінці червня.

До слова, пізніше, вже під вечір 3 червня, коли до Мар’їнки була прикута увага всього світу, в Росії заявили про можливість екстреного зібрання Ради Федерації. Однак, воно так і не відбулось. Згідно графіку, сенатори мають зібратися 24 червня.

За словами Олесі Яхно, настільки суттєве посилення обстрілів на сході – це результат "образи" Путіна. Він у паніці через те, що його вплив на Захід щодня зменшується. Особливо, якщо просто подивитись на події, які вже відбулись.

"Захід починає відповідати на "гібридну" війну "гібридними" санкціями. Наприклад, нещодавно Росії знов не вдалось домогтися відкладення запровадження Україною європейських стандартів сертифікації. Далі скандал з ФІФА і Блаттером. Очевидно, що все це б’є по іміджу Москви. Крім того, наприкінці червня має відбутися саміт ЄС-Росія, після якого, навіть без подій у Мар’їнці, санкції на Кремль мали б бути посилені. Розуміючи все це, Москва просто у військовий спосіб почала шантажувати Європу та Київ", - вважає Яхно.

Фото: EPA

Вона також зазначає, що раніше Захід часто закривав очі на корупцію в Росії, розуміючи, що це - пострадянська країна і швидко її змінити не вийде.

"Давали можливість самим виправитись. Тепер політика ЄС та США щодо Росії стала жорсткішою. І на будь-які дії Москви Захід може знайти відповідь "з архіву", на зовні випливають "старі гріхи", - думає Яхно.

 

Анастасія Точилова


08.06.2015 762 0
Коментарі (0)

04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

3683
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1372
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1476
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2597
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2325
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

2254

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

220

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1458

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2210

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2952
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

508
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

650
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

646
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

495
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

15940
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2842
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

1119
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26598 1
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

971
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

833 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

635