Потреба в крові — державна таємниця: донорство на Прикарпатті під час війни

Кров, яку потребують наші захисники, рятує життя. Потреба в донорстві є завжди.

Про це розповіла лікарка-методистка Прикарпатського обласного центру служби Івано-Франківської обласної ради Любов Грицишин у програмі «Про головне в деталях», передає Фіртка.

"Кров — це тканина. Це є той самий трансплантат. Він має певні терміни зберігання. Тому потребує постійно поповнення.

Ми виконуємо не лише мобілізаційне завдання, коли даємо кров на схід для наших захисників, вона потрібна нам також у лікарнях", — пояснила Любов Грицишин.

Зі слів лікарки, донорство крові є налагодженим процесом.

"Ми дуже цінуємо час наших донорів. Ми їх запрошуємо до попереднього запису. Виїжджаємо у трудові колективи. Виїжджаємо у центр міста на нашому мобільному пункті збору крові.

Ми звʼязуємося з колективами, готуємо списки. Щоб час донорів був збережений і вони йшли із задоволенням до нас. Потреба крові завжди була і буде. Бо це такий лік, який ще ніхто штучно не винайшов", — прокоментувала Любов Грицишин.

Як зазначає громадська діячка, координатора платформи «Donor.ua» в Івано-Франківській області Людмила Лінник, від початку повномасштабного вторгнення в різних регіонах України потреба в донорстві крові зросла на 40-60 %.

"Неможливо запастися кровʼю наперед — вона має короткий термін призначення. Центри крові планують свої запаси, скільки можуть заготувати та видати. В тому числі враховуючи мобілізаційне завдання.

Більшість центрів крові по Україні його виконують. Звичайно, це державна таємниця з метою безпеки.

Але це додаткове навантаження, яке лягло на центр крові, особливо в тилових регіонах. Тому, що у прифронтовій зоні зараз немає можливості заготовляти кров безпечно, багато центрів крові закрилося, багато центрів крові втрачено.

Про деякі центри немає інформації взагалі", — розповіла Людмила Лінник.

Найбільший виклик — це передача крові на передову. Здійснюється доставлення 4-5 раз на місяць.

Зі слів фахівчині, зараз можна використовувати кров на етапі евакуації, тобто бойовим медикам зараз офіційно, юридично дозволено робити переливання крові. Ці люди проходять спеціальне навчання.

«Більше потрібно резус мінус. У 40% населення — перша плюс, перша мінус є у 30%.

Якщо друга плюс є у 36-38% населення, то другої мінус є тільки 20%. А третя, четверта групи — це взагалі одиниці, 3-6%.

Тому заготовити ту потребу крові, яку нам дають, інколи є не просто. У таких випадках даємо оголошення», — пояснила Любов Грицишин.

Є розпорядження голови Івано-Франківської ОВА Світлани Онищук від липня минулого року, яка зобовʼязала всіх керівників влади, керівників територіальних громад долучитися до цього, стати координаторами.

"Наші бригади виїжджають у заклади, установи при умові що є 40-60 донорів. Відстані є різними: і зовсім близько, і далеко — це, наприклад, Верховинський, Снятинський райони, Буковель, Яремче.

Тому ми їдемо, знаючи, що донори будуть. Просимо долучати донорів саме тієї групи, з таким резусом, на які маємо запити. З цим завданням справляємося. Нас відзначають, зауважують, що наша область безвідмовна", — коментує Любов Грицишин.


Відповідно до українського законодавства, донор може здати кров у будь-якому центрі крові незалежно від місця проживання чи реєстрації. Єдине: для того, щоб стати донором крові треба пройти відповідне медичне обстеження та переконатись, що у вас немає протипоказань.

Донорами крові можуть бути здорові люди віком від 18 років до 60 років, вага яких більше ніж 50 кг. Такі вимоги зумовлені тим, що забір крові має бути безпечним для здоров’я донора.

Серед обов’язкових вимог – відсутність інфекційних, паразитарних, психічних та соматичних захворювань. Окрім того, на донацію — процедуру здачі крові – обов'язково потрібно взяти з собою документ, що посвідчує особу: паспорт громадянина України та ідентифікаційний код.

За рекомендаціями МОЗ, чоловіки можуть здавати цільну кров не більше п'яти разів на рік, жінки – не більше чотирьох разів на рік. Окрім цього, жінки через фізіологічні особливості певний період пропускають донації.

Станом на сьогодні чіткого регламенту досі немає, тому все залежить від самопочуття та стану здоров’я донора на момент здачі крові. 

Потреба у здачі компонентів крові є постійною. Передбачити, які групи крові, які її компоненти та в якій кількості будуть необхідні неможливо. Кожного дня трапляються різні ситуації, тому поповнювати запаси потрібно щоденно.

Приємним бонусом для донорів є те, що вони отримують безкоштовно не тільки попереднє обстеження до донації, а й обстеження на такі інфекції, як гепатит С, ВІЛ/СНІД, сифіліс. Окрім цього, донори, які не знають свою групу крові та резус-фактор, можуть дізнатись їх безпосередньо до процедури здачі крові.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатців закликають стати донорами крові для порятунку військових та цивільних: куди звертатися


Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1317
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

964
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1223 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3639 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33836
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2795

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

328

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

718

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1647

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1031
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

588
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

475
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

853
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12159
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1460
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1236
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1323
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

505
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

210
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

288
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

332
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1223