Протягом 9 місяців 2010 року підрозділом державного нагляду ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» здійснено перевірки за додержанням стандартів, норм і правил при виробництві і реалізації продукції та дотриманням вимог у галузі метрології на 204 підприємствах Івано-Франківської області. Порушення були виявлені у 163 суб’єктів господарювання, що становить 80% від загальної кількості перевірених підприємств.
З метою недопущення на споживчий ринок неякісної та небезпечної продукції контрольними заходами охоплено харчову (молочні продукти, хлібобулочні, кондитерські та ковбасні вироби, воду питну фасовану, безалкогольні напої, соки, фіточаї, консерви дитячого харчування, ягоди заморожені) та промислову (меблі, миючі засоби, іграшки дитячі, канцтовари, паливно-мастильні матеріали, цеглу керамічну, тротуарну плитку, лісоматеріали, вікна ПВХ) продукцію вартістю понад 2,5 млн. грн. За невідповідність вимогам нормативної документації забраковано 48% перевіреної продукції вартістю понад 1,2 млн.грн.
До основних видів порушень, які допускаються підприємствами при виробництві хлібо-булочних, кондитерських та ковбасних виробів є невідповідність готової продукції нормам по фізико-хімічних та органолептичних показниках, а при виробництві молочної продукції – ще й систематичні невідповідності щодо наявності рослинних жирів. Через порушення технології виробництва не відповідали нормам по хімічному складу води мінеральні, та перевищувався рівень масової частки метало-магнітних домішок у фіточаях. Не допущено до реалізації несертифіковану цеглу керамічну та дитячі іграшки китайського виробництва, які не відповідали вимогам нормативної документації за показниками безпеки. Окремою проблемою можна виділити недотримання виробниками як харчової, так і промислової продукції, вимог нормативної документації щодо маркування та недотримання належних умов зберігання готової продукції на складах.
Державним метрологічним контролем з початку 2010 року охоплена метрологічна діяльність у сферах водопостачання питної води, забезпечення охорони здоров’я, фасування товарів в торгівельних закладах, торговельно-комерційні операції при роздрібній торгівлі нафтопродуктами. Загалом обревізовано 2543 одиниці засобів вимірювальної техніки 10% з яких визнано непридатними до використання.
Як свідчать результати проведених контрольних заходів, основними причинами, що спричиняють порушення метрологічних норм і правил та негативно впливають на достовірність різних видів вимірювань, є незадовільний стан засобів вимірювальної техніки на підприємствах та порушення методик виконання вимірювань. Непоодинокими є й порушення вимог нормативних і методичних документів, недостатній контроль за станом і застосуванням засобів вимірювальної техніки, незабезпеченість підприємств нормативними та методичними документами в галузі метрології і метрологічної діяльності. Зокрема, контрольними заходами на 12-ти з 14-ти перевірених АЗС області встановлено порушення метрологічних норм і правил через використання непридатних засобів вимірювальної техніки, експлуатацію неповірених резервуарів, відсутність погоджених переліків засобів вимірювальної техніки, що підлягають повірці у 2010 році.
Загалом, протягом 9 місяців, за результатами контрольних заходів видано 73 приписи про усунення порушень при виробництві та реалізації продукції та 81 припис про усунення порушень метрологічних норм і правил. Видано 23 приписи про заборону реалізації окремих партій та 82 - про заборону реалізації всієї партії продукції. Також, заборонено проведення 12 видів вимірювань та видано 39 приписів на вилучення з експлуатації непридатних ЗВТ. За порушення чинного законодавства у галузі стандартизації, випуск і реалізації неякісної продукції застосовано 88 штрафних санкцій на суму понад 102 тис. грн. До адміністративної відповідальності, із застосуванням штрафних санкцій у розмірі 20,5 тис.грн, притягнуто 121 посадову особу.