Понад 60 військовослужбовців з Івано-Франківської громади перебувають у російському полоні.
Про це повідомив міський голова Руслан Марцінків в етері телерадіокомпанії «ВЕЖА», пише Фіртка.
Посадовець додав, що захищаючи країну, загинули 511 військовослужбовців з громади, ще 111 бійців та бійчинь вважаються зниклими безвісти.
Яке йдеться в інструкції Головного управління розвідки Міністерства оборони України, якщо людина потрапила у полон, близькі родичі та члени сім’ї полоненого насамперед можуть сповістити про подію відповідні органи, а далі звернутися у міжнародні організації.
Для отримання або надання інформації громадяни можуть звернутися до Об’єднаного Центру з пошуку та звільнення полонених при Службі безпеки України. Це можна зробити за телефонами: +38 067 650 83 32, +38 098 087 36 01, або надіслати запит на електронну пошту united.centre.ssu@gmail.com.
З відповідними запитами також можна звернутися до Національного інформаційного бюро, зателефонувавши на гарячу лінію 1648 або на міський номер (044) 287-81-65 (для дзвінків із-за кордону). Є варіант звернення на електронну пошту, яка розміщена на сайті Бюро nib.gov.ua.
Окрім того, розшуком полонених займається Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, де за телефоном (044) 428-62-74 можна отримати необхідну інформацію, або надіслати електронний запит на адресу contact@gur.gov.ua.
Дізнатися про те, що особа захоплена у полон можна за телефоном довіри МВС: +38 089-420-18-66.
Також можна звернутися із заявою до найближчого територіального органу Національної поліції України, надіслати запит поштою, зателефонувати на телефон 102 (цілодобово) або телефон гарячої лінії (0894) 200-18-67.
"Отримана заява реєструється в журналі Єдиного обліку та вносяться відомості до ЄРДР для здійснення органами Національної поліції досудового розслідування за ст. 110 Кримінального кодексу України з приміткою “знаходиться в полоні, 437 або 438 КК України", —йдеться в повідомленні Міноборони.
Після виконання першого кроку, а саме: отримання офіційної відповіді, громадянам рекомендують звернутися на гарячу лінію Міжнародного Комітету Червоного Хреста за телефоном 0-800-300-155. Також можна підготувати звернення до Європейського суду з прав людини та до Комітету з прав людини ООН.
До слова, чому не варто у соціальних мережах публікувати фото військовослужбовців, які зникли безвісти, раніше журналістці Фіртки пояснювала представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин Наталя Пасічник.
"Це не заборонено, але не варто це робити, щоб не нашкодити процесам пошуку. Скільки б на цьому не наголошували, люди все одно продовжують це робити. Така поведінка близьких зниклого цілком зрозуміла.
Втім, важливо розуміти, що будь-яка інформація, яка містить персональні дані людини зниклої безвісти може зашкодити не лише процесу пошуку та подальшому процесу обміну, а й здоров’ю та навіть життю зниклої людини.
Наприклад, коли ви в соціальних мережах поширюєте персональні дані людини та її світлину у військовій формі, ви, несвідомо, можете викрити цю людину, якщо вона переховується на тимчасово окупованих територіях у цивільному.
Чи, для прикладу, людина може перебувати в полоні як цивільна, а ви викриваєте її, зазначаючи, що це саме військовослужбовець.
Ще один важливий нюанс — під час пошуку зниклих нерідко можна натрапити на шахраїв, які намагаються нажитись, пропонуючи начебто можливість розмови телефоном зі зниклим або ж послуги щодо обміну чи повернення тіла.
Не довіряйте таким повідомленням та ретельно перевіряйте отриману інформацію. Пам'ятайте, якщо за розшук або нібито повернення тіла зниклого у вас просять грошову винагороду — це шахрайська схема. На жаль, є ті, які ведуться на це".