Польща і Румунія "по-сусідськи" підмивають на кордоні цілі гектари української землі

 

Русла річок в Україні укріплені з боку сусідів і практично покинуті в нас. Вони стають чи не більшими ворогами територіальної цілісності України, ніж дехто з радикальних політиків.

 

Сотні гектарів наших земель через погодні примхи і людську байдужість щороку опиняються по той бік кордону. Туди-сюди забузький землевпорядник крутить карту земель села. Але хоч як крути, відображені на папері гектари в реальності вже ніяк не знайти, йдеться у сюжеті ТСН.

 

"Багато землі пішло нашої на сторону польської", - розповідає чиновник.

 

Карта щороку відчутно змінюється. Піщані береги Західного Бугу не витримують водного натиску і з"їдають землю. Для жителів тамтешнього села це - катастрофа. Вода підступає до їхніх городів. "Я там картоплю саджу, все роблю, як забере, то хто мені компенсує той пай", - скаржиться місцевий житель. Селяни бояться замість землі залишитись з папірцями державних актів про неї. З українських на польські перетворилися вже десятки гектарів.

 

Землевпорядник Забужжя розповів: "В нашому селі гектарів 50 за Бугом відійшло полякам". Віктор Бондарук рахує, скільки землі відійшло полякам лише на цій ділянці цього літа. Щороку Західний Буг краде від п'яти до десяти метрів берега. Нині на кону - ділянка у сто гектарів. Керівник водного управління розповів: "За нашими підрахунками для упорядкування всієї прикордонної ділянки Бугу необхідно 300 млн гривень". Прикордонник розповів: "Майже щороку ми змушені переносити деякі прикордонні знаки на метр далі від берега, щоб не допустити обвалу в Західний Буг".

 

На Закарпатті кордон із Румунією теж іде по фарватеру річки. Марія з сусідками переймаються за свої городи. Земля тут - на вагу золота. Річка постійно підмиває український берег, тож землі, що через природні примхи опиняються на іншому березі, дістаються румунам. Незаселений острів Майкан на Дунаї нібито український, а нібито й румунський. Фарватер Дунаю у цьому районі змінився кардинально і цілий острів опинився за ним. Згідно з міжнародним правом, кордони між державами проходять по річці, якщо сторони не домовились інакше. Слабкі, неукріплені береги, сильні течії та повені.

 

Ось головна причина відторгнення земель. На Чернігівщині за берег Дніпра взялися, лише коли нависла реальна небезпека затоплення цілого села. Та в мінливості прикордонних рік винна не лише природа, а людський умисел. З боку сусідньої держави вздовж річки кам'яні насипи, так звані хвилерізи. Саме вони скеровують основний потік води до українського, і так слабшого берега. Олександр Мазурець, виконроб пересувної механізованої колони, розповів: "Вони змінюють русло, яка б'є в берег і проводиться руйнація берега державного кордону України". Сильні і часті повені змусили владу вкладати гроші у зміцнення берегів. Але й румуни на це грошей ніколи не шкодували. На тому березі - суцільні каскади з колишніх укріплень. Поза камерою урядники кажуть, що румуни в порушення міжнародних норм укріплювальні роботи з українською стороною не узгоджують.

 

І при зміцненні берегів не залишають міждамбового простору на випадок повені. Збіг обставин чи випадковість, але щойно на тому березі помітили знімальну камеру - роботи припинилися. По закінченню зйомок - знову почались. Скільки української землі відійшло румунам, можна лише здогадуватися за обсягами пасовиськ та городів, що опинилися за кордоном. Змішана українсько-румунська комісія, що діє вже кілька років, ніяк не завершить свою роботу. Тим часом рік за роком ласі шматки української території опиняються на чужому березі.


01.10.2012 458 1
Коментарі (1)

щик... 2012.10.08, 00:16
Нехай підмивають!Може дасть Бог,що змиють так,аби лишився тільки гектар! Ох, аж тоді ми вздримо гідну коломийку,всі з паспортами будуть йти пасти худобу до сусідів,а їх багато і різних.А я хочу до маскалів ми з ними брати і сєстри і патріархат і мова в нас одна.Нашо мені до німаків,там не та віра і мєркєль нас не поважає,бо не хотіла нас підтримати в НАТО.
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

235
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13359 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1506
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

824
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6037
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1677

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

598

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1421

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1235

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1134
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

481
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

617
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1530
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

559
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

844
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5879
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13431
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

191
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

493
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

443
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

752 2