Покладатися на власні сили

 

 

Рік 2012-ий залишив небагато підстав для оптимізму в 2013-му. Я не песиміст і не люблю згущувати фарби, але здоровий глузд, цифри, знаки і сигнали підказують, що Україні слід готуватися до дуже нелегкого року.

 

2012 став роком несправджених надій і загрозливих «покращень», від яких не знаєш, чи плакати, чи сміятися. Візьмемо Євро-2012. Це найбільша з часу Помаранчевої революції «промо-акція» держави. Стільки було розмов, сподівань, бюджетних мільярдів, ейфорії, пива, туристів... А що в сухому залишку? Стадіони стали тягарем для бюджету, суперсучасні термінали в аеропортах стоять пусткою. Надії на те, що футбольне Євро змінить уявлення про Україну в світі, також не справдилися: масовий турист сюди не кинувся, як і інвестори. Яскраве свято, дорожезний маркетинговий хід виявився порожнім фейком.

 

Щось подібне маємо і в сфері політики. Надії (якщо такі були) на парламентські вибори не справдилися. Результати голосування законсервували статус-кво - ситуацію «контрольованого хаосу» в країні. Які б не були ризики наступного року, нам конче потрібна була солідаризована нація, здатна здолати кризу і гідно реагувати на зовнішні виклики, та, на жаль, вибори знову поділили країну. І до цього доклалися усі - і влада, і опозиція. Регіонали вкинули у політичне поле самовбивчу маячню - «мовний закон», а опозиція радісно підняла це на прапор, намагаючись накрутити на темі електоральні дивіденди. Якщо комусь це й було вигідно, то хіба поза межами країни. І цей хтось своєї мети досягнув. Отже, попри прихід у парламент радикалів, вибори нічого по суті в державі не змінили.

 

Політичні еліти (якщо це слово взагалі у нас доречне) як були, так і залишилися неспроможними запропонувати єдину стратегію, порядок денний і координати, в яких буде жити держава найближчим часом. Позбавлена бачення майбутнього, уся країна живе одним днем, тобто виживає й перебивається: пересічні українці - від зарплати до зарплати, бізнес - від кредиту до кредиту.

 

Ще кілька цифр для ілюстрації. Гарним показником стану економіки завжди є обсяг ринку M&A (злиттів і поглинань). Якщо в 2010 році угод було на понад 4 млрд. дол., в 2011 - на 3 млрд., в 2012 - на 1 млрд., то на 2013 рік нема навіть прогнозів. Звужується і коло бізнесменів, які діють на цьому ринку. Залишаються або ті, які у владі, або близькі до неї.  Отже, публічна бізнес-активність згортається, а це чіткий сигнал для іноземних інвесторів: триматися подалі від України. Звернули увагу, скільки банків з іноземним капіталом втекло минулого року з країни? За масштабом криза-2013 може перевершити падіння 2008-го року.

 

Різко звужується коло людей, допущених до прийняття серйозних управлінських рішень. Навіть умовна колегіальність олігархії у 2012 році фактично закінчилася. Новий склад уряду - найпереконливіший доказ того, що в країні залишилася одна політично-бізнесова група, яка вирішує усе. Сумнівною втіхою в цій ситуації є усвідомлення, що їй же за все і доведеться відповісти. Але чи доведеться?

 

Руйнуються останні мости й способи комунікації між суспільством і владою. У нових розкладах місце пересічним українцям відведене хіба... на городах. Чи готове суспільство постати проти такої «перспективи»? Громадянська активність та ініціативи ще з 2007-го пішли на спад, і жодні «покращення» - ні Податковий кодекс, ні Пенсійна реформа, ні скасовані виплати чорнобильцям, ні навіть «мовний закон» - серйозних для влади наслідків у вигляді масових протестів не мали. Чи досягнемо в 2013-му році дна соціальної апатії? Не факт. Як сумно жартували в минулому році, маємо стабілізець.

 

Що робити в такій ситуації? Рецепт не новий: покладатися на себе і виживати всупереч обставинам. Дбати про родини і друзів, об'єднуватися для спільної справи й праці, вчитися довіряти один одному. Не зламатися, зберегти дух і людське обличчя. Почуття гумору також не завадить. Навчитися нарешті відстоювати свої права, а не намагатися купувати їх за хабар чи лояльність. Вимагати від чиновників дотримання закону і правил, інакше закон ніколи не запрацює в країні. І пам'ятати, що найгустіша темрява - перед світанком.

 

 

 

Андрій РОМАНЧУК,

 

керуючий партнер юридичної компанії «Moris Group»


10.01.2013 Андрій Романчук 1963 6
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1057
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2442
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2068
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2108
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6410 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2404 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

271

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1091

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1131

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1336
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

215
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

549
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2009
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26451
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

510
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10413 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7951
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

494
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

354
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

509
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

581
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1526