Погроза церкві чи вірянам?

 

«Релігія – справа переконань і совісті людини,

якій вона має право слідувати все життя»

(Джеймс Медісон, 4-й президент США)

 

16 січня у США відзначають – День свободи віросповідання. Далекого 1786 року було ухвалено положення Томаса Джефферсона Про свободу віросповідання Вірджинії. Цим документом Генеральна Асамблея штату Вірджинія затвердила права громадян на висловлення своїх релігійних переконань, які не будуть дискриміновані. Згодом День свободи віросповідання в США став також днем прийняття відповідної поправки до Конституції США. І тепер щорічно президент країни звертається до всіх громадян Сполучених Штатів Америки із закликом взяти участь у заходах, присвячених черговій річниці з дня ухвалення Положення про свободу віросповідання.

А привертає увагу американський День свободи віросповідання у зв’язку із нещодавніми подіями на Українській землі. Цими днями Українська греко-католицька церква (далі – УГКЦ) заявила, що Міністерство культури погрожує у судовому порядку добиватися припинення діяльності УГКЦ. Листа за підписом першого заступника міністра культури Тимофія Кохана з відповідними погрозами оприлюднив предстоятель УГКЦ блаженнійший Святослав, якому він й адресувався. Це повідомлення викликало бурхливу реакцію не лише у священнослужителів, а й у суспільстві.

Якщо громадянин України обрав для себе релігію та церкву (у тому числі й УГКЦ), хіба можна позбавити саме ГРОМАДЯНИНА права відвідувати саме цю церкву, відібравши у неї ліцензію? Тому відповідь варто шукати в основному законі (подобається він вам чи ні - ваша справа) - Конституції України.

У статті 35 зазначено, що «кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров’я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей».

Ось тут зупинимось….. У листі Мінкульту повідомляється, що систематична діяльність ієреїв УГКЦ на Майдані Незалежності "має негативний вплив на правову культуру та правосвідомість громадян". Та хіба священнослужителі - це ті люди, що запалюють ворожнечу у серцях мітингуючих, а не ті, хто стримує будь-які “нехристиянські помисли”? Хіба вони закликають до бунту?

Глава УГКЦ заявив: «Церква не є учасником політичних процесів, але вона не може стояти осторонь, коли її вірні просять про духовну опіку. Наші вірні спільно з іншими громадянами України озвучили в мирний спосіб своє бачення європейського вибору України на основі християнських та загальнолюдських цінностей».  

І знову повернемося до нашої Конституції, у статті 3 якої написано чорним по білому: «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю… Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави». Тож, якщо людина обрала для богослужіння саме УГКЦ, то чому держава, в особі свого виконавчого органу, погрожує не стільки вже й церкві, скільки людині позбавленням однієї із її свобод – позбавленням можливості богослужіння в обраній церкві? Конституція, яка би перероблена і яка би «травмована» сьогодні би не була, чогось взагалі варта?

І насамкінець, повертаючись до статті 35 того ж основного закону України, де також сказано, що «Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави». Тож хай це буде так!

 

Олена Бас, для Фіртки


15.01.2014 Олена Бас 966 1
Коментарі (1)

Іван 2014.01.15, 21:57
Файно, Оленко. І на часі.
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

663
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1048 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

863
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1680
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2306
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4291 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

433

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

278

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

505

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

457
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8033
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

691
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

731
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1148
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

731
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6315
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1804
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

283
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

307
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1626
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

817 1