Погроза церкві чи вірянам?

 

«Релігія – справа переконань і совісті людини,

якій вона має право слідувати все життя»

(Джеймс Медісон, 4-й президент США)

 

16 січня у США відзначають – День свободи віросповідання. Далекого 1786 року було ухвалено положення Томаса Джефферсона Про свободу віросповідання Вірджинії. Цим документом Генеральна Асамблея штату Вірджинія затвердила права громадян на висловлення своїх релігійних переконань, які не будуть дискриміновані. Згодом День свободи віросповідання в США став також днем прийняття відповідної поправки до Конституції США. І тепер щорічно президент країни звертається до всіх громадян Сполучених Штатів Америки із закликом взяти участь у заходах, присвячених черговій річниці з дня ухвалення Положення про свободу віросповідання.

А привертає увагу американський День свободи віросповідання у зв’язку із нещодавніми подіями на Українській землі. Цими днями Українська греко-католицька церква (далі – УГКЦ) заявила, що Міністерство культури погрожує у судовому порядку добиватися припинення діяльності УГКЦ. Листа за підписом першого заступника міністра культури Тимофія Кохана з відповідними погрозами оприлюднив предстоятель УГКЦ блаженнійший Святослав, якому він й адресувався. Це повідомлення викликало бурхливу реакцію не лише у священнослужителів, а й у суспільстві.

Якщо громадянин України обрав для себе релігію та церкву (у тому числі й УГКЦ), хіба можна позбавити саме ГРОМАДЯНИНА права відвідувати саме цю церкву, відібравши у неї ліцензію? Тому відповідь варто шукати в основному законі (подобається він вам чи ні - ваша справа) - Конституції України.

У статті 35 зазначено, що «кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров’я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей».

Ось тут зупинимось….. У листі Мінкульту повідомляється, що систематична діяльність ієреїв УГКЦ на Майдані Незалежності "має негативний вплив на правову культуру та правосвідомість громадян". Та хіба священнослужителі - це ті люди, що запалюють ворожнечу у серцях мітингуючих, а не ті, хто стримує будь-які “нехристиянські помисли”? Хіба вони закликають до бунту?

Глава УГКЦ заявив: «Церква не є учасником політичних процесів, але вона не може стояти осторонь, коли її вірні просять про духовну опіку. Наші вірні спільно з іншими громадянами України озвучили в мирний спосіб своє бачення європейського вибору України на основі християнських та загальнолюдських цінностей».  

І знову повернемося до нашої Конституції, у статті 3 якої написано чорним по білому: «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю… Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави». Тож, якщо людина обрала для богослужіння саме УГКЦ, то чому держава, в особі свого виконавчого органу, погрожує не стільки вже й церкві, скільки людині позбавленням однієї із її свобод – позбавленням можливості богослужіння в обраній церкві? Конституція, яка би перероблена і яка би «травмована» сьогодні би не була, чогось взагалі варта?

І насамкінець, повертаючись до статті 35 того ж основного закону України, де також сказано, що «Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави». Тож хай це буде так!

 

Олена Бас, для Фіртки


15.01.2014 Олена Бас 939 1
Коментарі (1)

Іван 2014.01.15, 21:57
Файно, Оленко. І на часі.
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

883
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

812
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1287
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2670
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1461
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2221 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

783

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

831

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1727

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1724
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

443
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

519
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18430
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7551
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3724
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1121
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10838
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

499
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

394
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

569
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

508