Погроза церкві чи вірянам?

 

«Релігія – справа переконань і совісті людини,

якій вона має право слідувати все життя»

(Джеймс Медісон, 4-й президент США)

 

16 січня у США відзначають – День свободи віросповідання. Далекого 1786 року було ухвалено положення Томаса Джефферсона Про свободу віросповідання Вірджинії. Цим документом Генеральна Асамблея штату Вірджинія затвердила права громадян на висловлення своїх релігійних переконань, які не будуть дискриміновані. Згодом День свободи віросповідання в США став також днем прийняття відповідної поправки до Конституції США. І тепер щорічно президент країни звертається до всіх громадян Сполучених Штатів Америки із закликом взяти участь у заходах, присвячених черговій річниці з дня ухвалення Положення про свободу віросповідання.

А привертає увагу американський День свободи віросповідання у зв’язку із нещодавніми подіями на Українській землі. Цими днями Українська греко-католицька церква (далі – УГКЦ) заявила, що Міністерство культури погрожує у судовому порядку добиватися припинення діяльності УГКЦ. Листа за підписом першого заступника міністра культури Тимофія Кохана з відповідними погрозами оприлюднив предстоятель УГКЦ блаженнійший Святослав, якому він й адресувався. Це повідомлення викликало бурхливу реакцію не лише у священнослужителів, а й у суспільстві.

Якщо громадянин України обрав для себе релігію та церкву (у тому числі й УГКЦ), хіба можна позбавити саме ГРОМАДЯНИНА права відвідувати саме цю церкву, відібравши у неї ліцензію? Тому відповідь варто шукати в основному законі (подобається він вам чи ні - ваша справа) - Конституції України.

У статті 35 зазначено, що «кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров’я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей».

Ось тут зупинимось….. У листі Мінкульту повідомляється, що систематична діяльність ієреїв УГКЦ на Майдані Незалежності "має негативний вплив на правову культуру та правосвідомість громадян". Та хіба священнослужителі - це ті люди, що запалюють ворожнечу у серцях мітингуючих, а не ті, хто стримує будь-які “нехристиянські помисли”? Хіба вони закликають до бунту?

Глава УГКЦ заявив: «Церква не є учасником політичних процесів, але вона не може стояти осторонь, коли її вірні просять про духовну опіку. Наші вірні спільно з іншими громадянами України озвучили в мирний спосіб своє бачення європейського вибору України на основі християнських та загальнолюдських цінностей».  

І знову повернемося до нашої Конституції, у статті 3 якої написано чорним по білому: «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю… Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави». Тож, якщо людина обрала для богослужіння саме УГКЦ, то чому держава, в особі свого виконавчого органу, погрожує не стільки вже й церкві, скільки людині позбавленням однієї із її свобод – позбавленням можливості богослужіння в обраній церкві? Конституція, яка би перероблена і яка би «травмована» сьогодні би не була, чогось взагалі варта?

І насамкінець, повертаючись до статті 35 того ж основного закону України, де також сказано, що «Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави». Тож хай це буде так!

 

Олена Бас, для Фіртки


15.01.2014 Олена Бас 1045 1
Коментарі (1)

Іван 2014.01.15, 21:57
Файно, Оленко. І на часі.
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2044
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18988
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1696
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1180
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2233
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3808

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1935

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

654

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1274

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1431
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

343
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

858
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24365
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

588
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

588
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

724
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1616
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7983
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

390
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

744
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2007 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

711