Погляд з Польщі: Євро-2012 і підміна понять

 

 

Купив собі телевізор! Як на мене, великий – 50 дюймів, систем лед. Для моєї сім’ї це серйозна інвестиція. Хоча, якщо задуматися, то і не дуже знаю, у що саме я інвестую. 

 

 

Держава інвестувала у дороги, стадіони, в «інфраструктуру», як про це кажуть на ТБ. Я добре знаю, що вона заінвестувала, бо відчуваю це кожного дня, їздячи цими дорогами і сягаючи до щораз порожнішої кишені.

 

 

А у засобах масової інформації буря. Як завжди. Як не Тимошенко і Янукович, то Барак Обама або англійські таблоїди. Постійне питання: бойкотувати це Євро чи ні? А якщо так, то конкретно що або кого?

 

 

Щоденно можна дізнатися чимало різних жахливих новин: в Україні масово вбивають псів; поляки, згідно з англійськими медіа, – це суцільні антисеміти і бандити, що бушують на стадіонах і поза ними; росіяни зроблять парад на своє Свято Росії, 12 червня, у Варшаві (хоч небагато з них знає, що мають якесь свято саме того дня).

 

 

Єврокомісари до України не поїдуть, бо там править поганий Янукович і його кенти. А у Варшаві на радіо телефонують слухачі, що вони хочуть у Польщі такого закону, як в Україні, щоби тим «негідникам з всіляких компаній і міністерств, які понакрадали, нашахрували, добряче всипати по дупі». Щоби вони не могли прикриватися «політичною» відповідальністю.   

 

Можливо, це якимось чином, на якийсь момент було би справедливо? Але в такому разі кожних чотири роки у нас були б десятки процесів помсти і щораз більше нових покараних. Ясна річ, «політичних в’язнів».

 

А тим часом нас безперервно інформують про те, що Польща - на тлі Європи – чудово справується. Ми є таким собі «зеленим островом» із невпинним економічним ростом.

 

Я почав задумуватися, чи часом не мешкаю десь за кордоном, бо щось цього невпинного росту взагалі не відчуваю. Тобто відчуваю, але не ріст.

 

Вчора я знову був у лікаря. Очевидно, не задарма. Все тривало 10 хвилин. За пораду приватна клініка отримала від мене 60 євро. Я заробляю 450.

 

У лікарні, в яку я потрапив після травми коліна, черговий лікар таємничо попередив мене: "Лиш не приходьте сюди  на операцію (безплатну), бо можна залишитися із ногою, яка не згинається".

 

В такій ситуації ті гроші, які я тепер заплатив, - то ніщо супроти перспективи цілого життя з ногою, яка не буде згинатися.

 

У лікарні я попросив про УЗД і магнітний резонанс. Але лікарі вирішили, що мені цього непотрібно. Досить рентгенівського знімка. Діагнозу мені не поставили.

 

Я випросив документ – скерування лікаря-спеціаліста. І після чотирьох місяців очікування у черзі мені зробили магнітний резонанс (безплатно!). Від часу моєї травми минув майже рік.

 

Тепер я чекаю на операцію коліна, ходжу, граю спектаклі з розірваною зв’язкою і тріщиною чашечки. Попереду ще півтора року очікування у черзі на процедуру у приватній клініці, за яку заплатить мій «зелений острів». Може, якось дотягну?

 

Але не подумайте собі, що я так над собою бідкаюся – адже іншим ще гірше – тож бідкаюся так, загалом.

 

Багато років я думав, що наш «успіх» береться із якогось виробництва, з експорту, з науки. Ну, що є якісь заводи, що ми щось порядне виробляємо, видобуваємо з-під землі і т.д. Дуже помилявся, бо наш віце-прем’єр сказав, що успіх викликаний нашим споживанням. Тобто ми багато купуємо і комфортно живемо. Це приносить державі реальні прибутки у вигляді податків. А як перестанемо купувати, то буде катастрофа.

 

Те, що у нас люди більше не працюють, а «узаконюються» і «роблять бізнес», мене вже не дивує. Але те, що успіх може виникати із нашого безперервного бажання споживати, - то для мене щось нове.

 

А де ж тоді якісь традиційні господарність, ощадність, стриманість? Хто не купує, той гине? Справді, я є невиправним гуманістом.

 

Я сиджу і вдивляюся у мій великий телевізор на 100 герц. Сиджу і споживаю його. Властиво, не сиджу, а лежу, бо сьогодні знову погано став на хвору ногу, і мене болить.  Дається важко. Я знову посилив «зелений острів» своїм атавістичним бажанням пожирати усе гарне. Картинка в цьому телевізорі якась така паперова. Ніби хтось повирізав фігурки і приклеїв їх на тло. Думаю, що в цьому році ми знову нікуди не поїдемо у відпустку, адже цей телевізор куплений у кредит. Може, хоча би в Україну? Бо дешевше? На кілька днів до Франківська… Гм.  

 

Виглядаю через вікно. Покручений світ підмінених понять. Архітектуру замінено на вульгарні пастельні брили. Екологію і охорону природи на пластикову естетику - знаки, таблички, безперервне стриження газонів. Рефлексію на консуменцію. Працю на залагодження справ. Культуру на шоу-бізнес. Релігію на політику і бізнес. Почуття і емоції на тренінг, правильність, стиль і релакс.

 

Все гарне і відкрите. І так мало з цієї відкритості виникає… Добре, хай буде, що я  маруджу.

 

Тим часом трибуни наших стадіонів заповнять польські вболівальники. Десятки тисяч. Але не ті, про яких пишуть англійці, а споживачі. Боже, це ж самі стоматологи, юристи, вищі керівники, хірурги, гінекологи, менеджери, військові, бізнесмени… з пластиковими сурмами. Боже! А хто ж буде вболівати по-справжньому?

 

І тоді я пошлю свій новий телевізор! А моє зболіле коліно каже мені, що це також і моє Євро і «Ще не вмерла Польща»!

 



Богуслав СЛУПЧИНСЬКИЙ,

режисер, драматург, керівник театру „CST" ( Цєшин, Польща);

спеціально для «Галицького кореспондента»


Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

922 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

818
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1632
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2268
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4245 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3249

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

235

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

470

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

412

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

877
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

653
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

694
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

979
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1106
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

692
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6277
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1768
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31787 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1577
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

782 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

743