Погляд з Польщі: Євро-2012 і підміна понять

 

 

Купив собі телевізор! Як на мене, великий – 50 дюймів, систем лед. Для моєї сім’ї це серйозна інвестиція. Хоча, якщо задуматися, то і не дуже знаю, у що саме я інвестую. 

 

 

Держава інвестувала у дороги, стадіони, в «інфраструктуру», як про це кажуть на ТБ. Я добре знаю, що вона заінвестувала, бо відчуваю це кожного дня, їздячи цими дорогами і сягаючи до щораз порожнішої кишені.

 

 

А у засобах масової інформації буря. Як завжди. Як не Тимошенко і Янукович, то Барак Обама або англійські таблоїди. Постійне питання: бойкотувати це Євро чи ні? А якщо так, то конкретно що або кого?

 

 

Щоденно можна дізнатися чимало різних жахливих новин: в Україні масово вбивають псів; поляки, згідно з англійськими медіа, – це суцільні антисеміти і бандити, що бушують на стадіонах і поза ними; росіяни зроблять парад на своє Свято Росії, 12 червня, у Варшаві (хоч небагато з них знає, що мають якесь свято саме того дня).

 

 

Єврокомісари до України не поїдуть, бо там править поганий Янукович і його кенти. А у Варшаві на радіо телефонують слухачі, що вони хочуть у Польщі такого закону, як в Україні, щоби тим «негідникам з всіляких компаній і міністерств, які понакрадали, нашахрували, добряче всипати по дупі». Щоби вони не могли прикриватися «політичною» відповідальністю.   

 

Можливо, це якимось чином, на якийсь момент було би справедливо? Але в такому разі кожних чотири роки у нас були б десятки процесів помсти і щораз більше нових покараних. Ясна річ, «політичних в’язнів».

 

А тим часом нас безперервно інформують про те, що Польща - на тлі Європи – чудово справується. Ми є таким собі «зеленим островом» із невпинним економічним ростом.

 

Я почав задумуватися, чи часом не мешкаю десь за кордоном, бо щось цього невпинного росту взагалі не відчуваю. Тобто відчуваю, але не ріст.

 

Вчора я знову був у лікаря. Очевидно, не задарма. Все тривало 10 хвилин. За пораду приватна клініка отримала від мене 60 євро. Я заробляю 450.

 

У лікарні, в яку я потрапив після травми коліна, черговий лікар таємничо попередив мене: "Лиш не приходьте сюди  на операцію (безплатну), бо можна залишитися із ногою, яка не згинається".

 

В такій ситуації ті гроші, які я тепер заплатив, - то ніщо супроти перспективи цілого життя з ногою, яка не буде згинатися.

 

У лікарні я попросив про УЗД і магнітний резонанс. Але лікарі вирішили, що мені цього непотрібно. Досить рентгенівського знімка. Діагнозу мені не поставили.

 

Я випросив документ – скерування лікаря-спеціаліста. І після чотирьох місяців очікування у черзі мені зробили магнітний резонанс (безплатно!). Від часу моєї травми минув майже рік.

 

Тепер я чекаю на операцію коліна, ходжу, граю спектаклі з розірваною зв’язкою і тріщиною чашечки. Попереду ще півтора року очікування у черзі на процедуру у приватній клініці, за яку заплатить мій «зелений острів». Може, якось дотягну?

 

Але не подумайте собі, що я так над собою бідкаюся – адже іншим ще гірше – тож бідкаюся так, загалом.

 

Багато років я думав, що наш «успіх» береться із якогось виробництва, з експорту, з науки. Ну, що є якісь заводи, що ми щось порядне виробляємо, видобуваємо з-під землі і т.д. Дуже помилявся, бо наш віце-прем’єр сказав, що успіх викликаний нашим споживанням. Тобто ми багато купуємо і комфортно живемо. Це приносить державі реальні прибутки у вигляді податків. А як перестанемо купувати, то буде катастрофа.

 

Те, що у нас люди більше не працюють, а «узаконюються» і «роблять бізнес», мене вже не дивує. Але те, що успіх може виникати із нашого безперервного бажання споживати, - то для мене щось нове.

 

А де ж тоді якісь традиційні господарність, ощадність, стриманість? Хто не купує, той гине? Справді, я є невиправним гуманістом.

 

Я сиджу і вдивляюся у мій великий телевізор на 100 герц. Сиджу і споживаю його. Властиво, не сиджу, а лежу, бо сьогодні знову погано став на хвору ногу, і мене болить.  Дається важко. Я знову посилив «зелений острів» своїм атавістичним бажанням пожирати усе гарне. Картинка в цьому телевізорі якась така паперова. Ніби хтось повирізав фігурки і приклеїв їх на тло. Думаю, що в цьому році ми знову нікуди не поїдемо у відпустку, адже цей телевізор куплений у кредит. Може, хоча би в Україну? Бо дешевше? На кілька днів до Франківська… Гм.  

 

Виглядаю через вікно. Покручений світ підмінених понять. Архітектуру замінено на вульгарні пастельні брили. Екологію і охорону природи на пластикову естетику - знаки, таблички, безперервне стриження газонів. Рефлексію на консуменцію. Працю на залагодження справ. Культуру на шоу-бізнес. Релігію на політику і бізнес. Почуття і емоції на тренінг, правильність, стиль і релакс.

 

Все гарне і відкрите. І так мало з цієї відкритості виникає… Добре, хай буде, що я  маруджу.

 

Тим часом трибуни наших стадіонів заповнять польські вболівальники. Десятки тисяч. Але не ті, про яких пишуть англійці, а споживачі. Боже, це ж самі стоматологи, юристи, вищі керівники, хірурги, гінекологи, менеджери, військові, бізнесмени… з пластиковими сурмами. Боже! А хто ж буде вболівати по-справжньому?

 

І тоді я пошлю свій новий телевізор! А моє зболіле коліно каже мені, що це також і моє Євро і «Ще не вмерла Польща»!

 



Богуслав СЛУПЧИНСЬКИЙ,

режисер, драматург, керівник театру „CST" ( Цєшин, Польща);

спеціально для «Галицького кореспондента»


Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2423
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1544 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3625
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5396
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1658
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2042

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

118

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

165

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

865
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

449
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

755
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2445 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

464
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

850
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4901
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

719
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

622
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

559
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

383
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

706
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

867 2