Поблизу Івано-Франківська, відбудеться урочисте вшанування 70-ої річниці пам’яті закатованої польської інтелігенції

6 серпня в Чорному лісі, в селі Павлівка, поблизу Івано-Франківська, відбудеться урочисте вшанування  70-ої річниці пам’яті закатованої польської інтелігенції.

 

Сьогодні тут останній етап робіт на місці поховання. Десятки робітників із різних галузей, члени місцевого польського товариства культури «Пшиязнь» працюють зранку до ночі на великій площі – 1,8 гектара. За роботами спостерігала й кореспондент «Кур’єра Галіційського».

 

Від Івано-Франківська до місця останнього спочинку сотень поляків п’ятнадцять кілометрів. Цей відтинок шляху на автомобілі  можна подолати, коли немає заторів, за 15-20 хвилин. У годину пік дістатися туди значно важче.

 

«Про це місце трагедії стало відоме у 1988-ому році, – розповідає голова товариства «Пшиязнь» Люція Кубіцька. – Тоді члени українського історико-культурного товариства «Меморіал» розкопувало чимало масових поховань жертв фашистських загарбників та енкаведистів. Окрім цього,  до нас почали приїжджати чимало колишніх мешканців міста, які на той час жили в Польщі. Вони й розповіли про те, що трапилося у 1941 році».

 

Хоча трагедія була типова для того часу.

 

«У серпні 1941-ого гауптштурмфюрер СС Ганс Крігер, який до цього часу провів розстріл польських професорів у Львові, зробив щось подібне в і нас, – мовить активіст товариства та один з ініціаторів відзначення цих урочистостей Віталій Чащин. – Спершу розстріляли євреїв, а згодом полякам казали, аби ті зголошувалися до комендатури, де із ними підписуватимуть угоди та надаватимуть працю. Отримавши таким чином сотні адрес, фашисти згодом ходили по домах та арештовували поляків. Ні в чому невинні люди сиділи у в’язниці на теперішній вулиці Сахарова. Звідтіля їх, роздягнених, вантажили у три машини та вивозили до Чорного лісу. Кільком нещасним вдалося втекти.

 

Так одну дівчину, доньку директора ліцею, якого ув’язнили раніше,  від куль своїм тілом захистила мати. Дівчина приїхала до батьків на канікули та заглянула у вічі смерті. Коли їх заарештували, мати сказала дитині, що зробить все, аби вона залишилася жити. Прошита автоматною чергою жінка впала і прикрила доньку. Цілий день напівжива від страху та жаху юнка пробула під мертвою мамою. А потім втекла до села Рибне, де її прихистила місцева родина. Їй дали одежу та можливість добратися до Львова. Згодом вона виїхала до Польщі. Опинилася у Вроцлаві. А після кількох десятків років повернулася на Прикарпаття, аби знайти тих, хто врятував їй життя. Інший молодик врятувався під час грози. Він дивом вистрибнув з машини, скотився у рів. Німці почали стріляти, але, на щастя, не влучили. І таких жахливих подробиць не бракує! 

 

Отже місце мусить бути належно пошановане. Проте, коли ще наприкінці ХХ століття туди прийшли меморіалівці та колишні мешканці Станиславова розкопувати це місце, жодного знаку, що тут знаходяться могили, звісно, не було. Поросла  густою травою з великими кущами долина. На землі – мочари та нечистоти. Але крок за кроком – і робота тривала. Велику допомогу надав Адам Рубашевський з Польщі. Йому допомагав наш лікар та краєзнавець Леонід Орел.

 

«Долучилися до них і пани з Вроцлава Мєндзибродський, Гамерський, – продовжує дружина пана Чащина, Ірена. – Ще у 1991-ому році через раду охорони народної пам’яті  вони зв’язалися з польською фірмою «Енергополь», працівники якої будували у райцентрі Богородчани, неподалік обласного центру Прикарпаття газокомпресорну станцію. Тоді була підписана угода та розпочалися роботи з упорядкування місця розстрілу та поховань.  Поставили 17 маленьких хрестів на восьми спільних могилах. І з того часу до 1993 року – нічого там не робилося.

 

Та й із виявлених сотні костей, не можна було зрозуміти, хто там похований. Адже ексгумацію тіл не проводили. Залишалося чимало здогадок та запитань. Тоді активіст товариства «Пшиязнь» Віталій Чащин звернувся до Івано-Франківського управління Служби безпеки України. Йому надали архівні матеріали тих часів. Допоміг у доступі до архівів і керівник Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк. Тепер вже достеменно відомо, що в Чорному лісі поблизу Івано-Франківська німці розстріляли близько 700 осіб зі Станиславава, Тисмениці та приміських сіл. Серед них багато жінок та студентської молоді. Після визволення Станиславова від німецьких фашистів чимало людей давали свідчення про те, що німці тут накоїли. Кого, де і коли розстрілювали. Опитували представники радянської влади і членів родин розстріляних. Усе це можна знайти в архівах СБУ. Є і німецькі документи. До речі, неподалік від місця розстрілу поляків, позбавили життя і 2840 євреїв. В тому числі й дітей.

 

А могилами невинно вбитих поляків заопікували члени товариства «Пшиязнь». За роки всіляке було. На місці поховань було чимало крадіжок. Буря зламала хрест. Але люди не впадали у відчай. Перед  70-ою річницею розстрілу звернулися за допомогою до місцевої влади. Лист до очільника ОДА написали члени товариства та Консул Генерального Консульства Республіки Польща у Львові Гжегож Опаліньскі.

 

«Михайло Васильович відреагував оперативно, – каже пан Чащин. – Разом з головою обласної ради Олександром Сичем та своїми заступниками поїхав до Чорного лісу. Віддав шану загиблим та провів там оперативну нараду. Перед тим ми показали йому всі документи на будівництво пам’ятного знаку».

 

До цього часу тут вже стояв хрест, але два роки тому його пошкодив буревій. Тепер на старому фундаменті зведуть ще один знак, роботи львівського скульптора Олександра Криськіва. Вигляд нового пам’ятника затвердили у раді охорони пам’яті народної у Варшаві, ескізи погодили в ОДА і в Консульстві. Споруджується дерев’яна каплиця. Роботи проводять  підрозділи МНС, будівельники, дорожники, лісівники і звісно, члени товариства. По 20-50 осіб щодня.

Бріз


28.07.2011 2659 0
Коментарі (0)

08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

179
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

525
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5388
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1439
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1316
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2602

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

363

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1204

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1039

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

956
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

269
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10642
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5660
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1435
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

325
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

226
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

580 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883