Побачити невидиме: Прикарпатський університет провів тренінги для осіб з вадами зору (ФОТОФАКТ)

У Прикарпатському університеті відкрилася друга серія тренінгів за проєктом «Невидима спадщина: обмін та впровадження передового досвіду щодо доступу до культури для людей з вадами зору.

Про це повідомляє пресслужба університету, передає Фіртка.

Метою проєкту є підвищення доступності творів візуального мистецтва для таких людей.

Це черговий проєкт, який засвідчує, що для нас важливо, щоби наші співвітчизники весь час почувалися комфортно, незалежно від тих проблем, які їх супроводжують, зазначив на відкритті тренінгу ректор університету Ігор Цепенда.

"Цей проєкт сконцентрований на допомогу людям, які мають вади зору. Спільно з нашими колегами з Католицького Університету в Любліні ми розпочали саме блок мистецький. Ніщо так не збагачує людину, як мистецтво, і коли людина не може побачити цю красу, їй на допомогу приходять вироблені методики, які дозволяють пізнати глибину цього мистецтва. Тому проєкт використовує відомі технології методів Брайля для людей з вадами зору, які матимуть можливість насолодитися цим мистецтвом. З іншого боку ми хочемо його продовжувати, бо за декілька тижнів розпочинається відкриття виставкового залу Прикарпатського національного університету, і вже ці методики за методом Брайля ми хочемо використати саме в роботах наших студентів, викладачів, щоби всі, хто хоче пізнати мистецтво, мали можливість це зробити", – підкреслив Ігор Цепенда.

Можливість побачити твори мистецтва і самостійно творити їх, наприклад, спробувати малювати, викликає чимраз більший інтерес у людей із вадами зору, тому цей проєкт є важливим не тільки для України та Польщі, але й для всього світу, переконує професор Богуслав Марек, науковий координатор проєкту із Люблінського Католицького Університету Іоана Павла ІІ. Ще донедавна незрячі особи не мали взагалі жодного доступу до музеїв, мистецьких галерей, і це поступово змінюється – десь швидше, десь із запізненням – тож Україна і Польща мають багато чого надолужити. Багато вже зроблено, але цього все одно мало, зазначає професор Марек.

"Це один із перших наших проєктів у рамках міжнародної співпраці. В Польщі багато музеїв намагаються завдяки європейським проєктам робити якісь індивідуальні речі в тому напрямку. В Католицькому університеті Іона Павла ІІ ми маємо великий досвід такої роботи з дітьми і дорослими особами з вадами зору. І потреба доступу до мистецтва, як ми бачимо, чимраз більша. Також ми побачили під час роботи з партнерами з України велике їхнє зацікавлення, з чого ми робимо висновки, що це початок доброї і тривалої співпраці", – додав професор Богуслав Марек.

Під час наступних кількох днів на тренінгах, які розпочалися 25 листопада, особи з вадами зору навчаться користуватися тактильними адаптаціями загалом. Після того вони зможуть повноцінно користуватися адаптаціями творів мистецтва, створеними зокрема і в ході проєкту.

Також, за проєктом виготовляються тактильні адаптації експонатів Краєзнавчого музею, Музею мистецтв Прикарпаття. Створена і Туристична стежка середмістям Івано-Франківська з розробленим путівником із вміщеними адаптаціями та описами шрифтом Брайля для цілковито незрячих та великим шрифтом для осіб зі слабким зором.

До участі у тренінгах також, запрошені представники Краєзнавчого музею та Музею мистецтв Прикарпаття та міські гіди, які проходили спеціальне навчання для роботи з людьми з вадами зору, а також представники міської організації УТОС, що навчатимуться на тренінгах.

Проєкт реалізується за програмою транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Інтелектуальний студентський батл: в Івано-Франківську відбулася перша Універсіада метикуючих


26.11.2021 Іван Муканик 1588
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

313
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1707
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3162
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1144
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1170
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1205 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

245

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1119

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

945

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

416
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

330
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2490
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1241
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1318
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

550
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15181
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7481
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

338
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

648 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

469
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

385
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

474