Побачити невидиме: Прикарпатський університет провів тренінги для осіб з вадами зору (ФОТОФАКТ)

У Прикарпатському університеті відкрилася друга серія тренінгів за проєктом «Невидима спадщина: обмін та впровадження передового досвіду щодо доступу до культури для людей з вадами зору.

Про це повідомляє пресслужба університету, передає Фіртка.

Метою проєкту є підвищення доступності творів візуального мистецтва для таких людей.

Це черговий проєкт, який засвідчує, що для нас важливо, щоби наші співвітчизники весь час почувалися комфортно, незалежно від тих проблем, які їх супроводжують, зазначив на відкритті тренінгу ректор університету Ігор Цепенда.

"Цей проєкт сконцентрований на допомогу людям, які мають вади зору. Спільно з нашими колегами з Католицького Університету в Любліні ми розпочали саме блок мистецький. Ніщо так не збагачує людину, як мистецтво, і коли людина не може побачити цю красу, їй на допомогу приходять вироблені методики, які дозволяють пізнати глибину цього мистецтва. Тому проєкт використовує відомі технології методів Брайля для людей з вадами зору, які матимуть можливість насолодитися цим мистецтвом. З іншого боку ми хочемо його продовжувати, бо за декілька тижнів розпочинається відкриття виставкового залу Прикарпатського національного університету, і вже ці методики за методом Брайля ми хочемо використати саме в роботах наших студентів, викладачів, щоби всі, хто хоче пізнати мистецтво, мали можливість це зробити", – підкреслив Ігор Цепенда.

Можливість побачити твори мистецтва і самостійно творити їх, наприклад, спробувати малювати, викликає чимраз більший інтерес у людей із вадами зору, тому цей проєкт є важливим не тільки для України та Польщі, але й для всього світу, переконує професор Богуслав Марек, науковий координатор проєкту із Люблінського Католицького Університету Іоана Павла ІІ. Ще донедавна незрячі особи не мали взагалі жодного доступу до музеїв, мистецьких галерей, і це поступово змінюється – десь швидше, десь із запізненням – тож Україна і Польща мають багато чого надолужити. Багато вже зроблено, але цього все одно мало, зазначає професор Марек.

"Це один із перших наших проєктів у рамках міжнародної співпраці. В Польщі багато музеїв намагаються завдяки європейським проєктам робити якісь індивідуальні речі в тому напрямку. В Католицькому університеті Іона Павла ІІ ми маємо великий досвід такої роботи з дітьми і дорослими особами з вадами зору. І потреба доступу до мистецтва, як ми бачимо, чимраз більша. Також ми побачили під час роботи з партнерами з України велике їхнє зацікавлення, з чого ми робимо висновки, що це початок доброї і тривалої співпраці", – додав професор Богуслав Марек.

Під час наступних кількох днів на тренінгах, які розпочалися 25 листопада, особи з вадами зору навчаться користуватися тактильними адаптаціями загалом. Після того вони зможуть повноцінно користуватися адаптаціями творів мистецтва, створеними зокрема і в ході проєкту.

Також, за проєктом виготовляються тактильні адаптації експонатів Краєзнавчого музею, Музею мистецтв Прикарпаття. Створена і Туристична стежка середмістям Івано-Франківська з розробленим путівником із вміщеними адаптаціями та описами шрифтом Брайля для цілковито незрячих та великим шрифтом для осіб зі слабким зором.

До участі у тренінгах також, запрошені представники Краєзнавчого музею та Музею мистецтв Прикарпаття та міські гіди, які проходили спеціальне навчання для роботи з людьми з вадами зору, а також представники міської організації УТОС, що навчатимуться на тренінгах.

Проєкт реалізується за програмою транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Інтелектуальний студентський батл: в Івано-Франківську відбулася перша Універсіада метикуючих


26.11.2021 Іван Муканик 1055
Коментарі ()

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

822
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

639
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

9828 7
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2741 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

2017
11.04.2023
Уляна Мокринчук

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2522

Як московити крали історію наших предків.

331

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

212

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

754

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

781
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

191
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

305
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

518
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

200
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

453
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

531
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

674 1
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5783
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

256
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

423
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

505
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

513