Побачити невидиме: Прикарпатський університет провів тренінги для осіб з вадами зору (ФОТОФАКТ)

У Прикарпатському університеті відкрилася друга серія тренінгів за проєктом «Невидима спадщина: обмін та впровадження передового досвіду щодо доступу до культури для людей з вадами зору.

Про це повідомляє пресслужба університету, передає Фіртка.

Метою проєкту є підвищення доступності творів візуального мистецтва для таких людей.

Це черговий проєкт, який засвідчує, що для нас важливо, щоби наші співвітчизники весь час почувалися комфортно, незалежно від тих проблем, які їх супроводжують, зазначив на відкритті тренінгу ректор університету Ігор Цепенда.

"Цей проєкт сконцентрований на допомогу людям, які мають вади зору. Спільно з нашими колегами з Католицького Університету в Любліні ми розпочали саме блок мистецький. Ніщо так не збагачує людину, як мистецтво, і коли людина не може побачити цю красу, їй на допомогу приходять вироблені методики, які дозволяють пізнати глибину цього мистецтва. Тому проєкт використовує відомі технології методів Брайля для людей з вадами зору, які матимуть можливість насолодитися цим мистецтвом. З іншого боку ми хочемо його продовжувати, бо за декілька тижнів розпочинається відкриття виставкового залу Прикарпатського національного університету, і вже ці методики за методом Брайля ми хочемо використати саме в роботах наших студентів, викладачів, щоби всі, хто хоче пізнати мистецтво, мали можливість це зробити", – підкреслив Ігор Цепенда.

Можливість побачити твори мистецтва і самостійно творити їх, наприклад, спробувати малювати, викликає чимраз більший інтерес у людей із вадами зору, тому цей проєкт є важливим не тільки для України та Польщі, але й для всього світу, переконує професор Богуслав Марек, науковий координатор проєкту із Люблінського Католицького Університету Іоана Павла ІІ. Ще донедавна незрячі особи не мали взагалі жодного доступу до музеїв, мистецьких галерей, і це поступово змінюється – десь швидше, десь із запізненням – тож Україна і Польща мають багато чого надолужити. Багато вже зроблено, але цього все одно мало, зазначає професор Марек.

"Це один із перших наших проєктів у рамках міжнародної співпраці. В Польщі багато музеїв намагаються завдяки європейським проєктам робити якісь індивідуальні речі в тому напрямку. В Католицькому університеті Іона Павла ІІ ми маємо великий досвід такої роботи з дітьми і дорослими особами з вадами зору. І потреба доступу до мистецтва, як ми бачимо, чимраз більша. Також ми побачили під час роботи з партнерами з України велике їхнє зацікавлення, з чого ми робимо висновки, що це початок доброї і тривалої співпраці", – додав професор Богуслав Марек.

Під час наступних кількох днів на тренінгах, які розпочалися 25 листопада, особи з вадами зору навчаться користуватися тактильними адаптаціями загалом. Після того вони зможуть повноцінно користуватися адаптаціями творів мистецтва, створеними зокрема і в ході проєкту.

Також, за проєктом виготовляються тактильні адаптації експонатів Краєзнавчого музею, Музею мистецтв Прикарпаття. Створена і Туристична стежка середмістям Івано-Франківська з розробленим путівником із вміщеними адаптаціями та описами шрифтом Брайля для цілковито незрячих та великим шрифтом для осіб зі слабким зором.

До участі у тренінгах також, запрошені представники Краєзнавчого музею та Музею мистецтв Прикарпаття та міські гіди, які проходили спеціальне навчання для роботи з людьми з вадами зору, а також представники міської організації УТОС, що навчатимуться на тренінгах.

Проєкт реалізується за програмою транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Інтелектуальний студентський батл: в Івано-Франківську відбулася перша Універсіада метикуючих


26.11.2021 Іван Муканик 1414
Коментарі ()

20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

318
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2225
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1633
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1930
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5544 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4072

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1050

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1056

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1575

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1059
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

807
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

671
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14481
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10332
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5986
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

550
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5243 6
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28389 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

424
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

554
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

390
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

580