"Після війни може розпочатися спалах ПТСР": івано-франківський психіатр про проживання подій, які травмують

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це психічний розлад, який виникає внаслідок переживання однієї чи кількох подій, які ушкоджують психіку.

Як діяти військовим з ПТСР, яким доводиться повертатися у місця, де вони пережили травмуючі події, журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ІФНМУ, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

Зі слів фахівця, проблема полягає в тому, що все українське суспільство сьогодні травмоване.

"Ми значною мірою адаптувалися до травми війни та стресу і можемо вже не відчувати тієї гостроти. Я сам мав досвід закордонного відрядження.

Одного разу я виїхав на наукову конференцію та стажування і впродовж тижня прожив без тривог і інформаційного контенту, пов’язаного з війною.

Час пройшов непомітно, але, коли я повернувся, відчув інформаційний травматичний потік, якого не було тиждень. Моя психіка трохи відвикла від цього, і я усвідомив, що знову потрапляю в дуже болісне інформаційне середовище. Це, звісно, минуло за два-три дні, і я знову звик до реальності.

Таким чином, я вважаю, що абсолютно всі зараз травмовані, і ідентифікувати ПТСР у військових стає надзвичайно складно, адже всі переживають цю травму на різних рівнях. Це одна сторона питання".

Друга сторона, додає Михайло Пустовойт, полягає в тому, що тільки певні військові експерти або військово-лікарська комісія (ВЛК) мають повноваження оцінювати та діагностувати ПТСР.

"Проте, ясності з цього питання немає, оскільки до початку війни ніхто не цікавився цією темою. Відсутність досвіду та знань щодо діагностики ПТСР у військових лікарів призводить до нерозуміння справжніх потреб військових, які переживають травматичні події.

На додаток, коли я жив і працював в Одесі, у мене виникла ідея написати докторську дисертацію на тему психічної травми, зокрема посттравматичного стресового розладу (ПТСР).

Я планував зосередитися на пацієнтах, які пережили ДТП або інші катастрофічні ситуації та змогли вижити. В Одесі також були моряки, яких сомалійські пірати брали в полон, або ті, хто потрапляв у шторм.

Тоді існувала проблемна комісія, яка визначала актуальність теми, і у 2005 році мені сказали, що це питання для України абсолютно неактуальне.

Таким чином, лікарі не мали досвіду в діагностиці бойової травми та в розумінні, як працювати з цією проблемою.

Як тільки почалася війна, попит на знання про ПТСР різко зріс. Працівники психіатричної лікарні почали просити прочитати лекцію або надати матеріали про ПТСР і його діагностику".

Проте, зазначає спеціаліст, діагностика цього розладу є проблематичною, адже вона часто спирається на суб’єктивні переживання пацієнтів, які можуть варіюватися залежно від індивідуальних обставин і контексту пережитого травматичного досвіду.

"Окрім того, ці переживання не можна виміряти якимось приладом. Оцінка їх інтенсивності та патологічності також є суб'єктивним судженням фахівця, об'єктивність якого зростає зі збільшенням досвіду роботи з травмованими людьми.

Кожен лікар приносить у свою практику не лише знання, а й власні переживання, спостереження та емоційний інтелект, що є критично важливим для правильного розуміння і підтримки пацієнтів, які пережили жахливі травми.

Також, існує велика настороженість, що військові, можуть використовувати знання про ПТСР для симуляції".

Часто думки лікарів щодо діагностики посттравматичного стресового розладу (ПТСР) розходяться, що ускладнює постановку цього діагнозу.

"Я зазвичай ставлю його під час консультацій, на які мене запрошують. У деяких випадках лікарі посилаються на мої висновки, щоб обґрунтувати перед військовою частиною необхідність звільнення пацієнта або тривалої реабілітації.

Важливо розуміти, що людина, яка перебуває в стресовій ситуації, має психіку, що залишається згуртованою та готовою відбити атаку. Доки існує небезпека, немає часу для переживання болісних емоцій. Це можна порівняти з дисоціативною анестезією — захисним механізмом.

Наприклад, спортсмени, особливо борці, можуть ламати ребра під час поєдинків, не відчуваючи цього болю до закінчення бою. Відчуття приходять лише після поєдинку, адже на фоні стресу діє анестезія.

Нещодавно я консультував бійця, який разом зі своєю групою перебував у підвальному приміщенні, коли туди прилетів снаряд. Всі його побратими загинули, і він провів добу наодинці з їхніми тілами, перш ніж його врятували.

Після цього у нього розвинувся шок від усвідомлення, що він вижив. Надалі у нього з'явилися класичні симптоми ПТСР, зокрема, він навіть втратив мову.

Хочу підкреслити, що поки триває війна, психіка залишається згуртованою. Але як тільки вона закінчиться, може розпочатися спалах посттравматичного стресового розладу.

Тоді психіка усвідомить, що можна розслабитися, і в цей момент відкриються всі емоційні поранення, які наразі залишаються прихованими.

Це стане справжнім випробуванням, адже виникне можливість знову зітхнути, але разом з тим — впустити в себе весь накопичений біль та переживання".


Більше читайте у матеріалі: «Нормальна реакція людської душі на надмірне потрясіння», — психіатр Михайло Пустовойт про симптоми та лікування ПТСР.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Посилює проблеми: як війна вплинула на кількість випадків серцево-судинних захворювань серед прикарпатців

"Кожна людина реагує по-своєму": прикарпатцям розповіли, як війна впливає на психічне здоров'я

"Вижив — винний": що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці 


Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

488
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1733 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

748
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2692
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1826
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3005

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

603

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

797

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1210

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1809
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

512
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

703
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1177
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

943
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

694
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

937
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7590
22.03.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

33135 1
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

760
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1390
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1150 1
17.03.2025

Раніше Зеленський зазначав, якщо буде перемир’я, то протягом 30-денного режиму тиші обговорюватимуть гарантії безпеки для України.

1036