Пієлонефрит: підступне запалення нирок, яке може розвинутись у кожного

Періодичне підвищення температури та загальна слабкість – дуже поширені симптоми, якими супроводжується практично кожне ГРВІ. Але якщо такі прояви доповнюються болем у попереку та порушеннями сечовипускання — настав час бити на сполох. Адже саме так дається взнаки пієлонефрит. Це захворювання нирок, яке точно не можна залишати поза увагою. Терапія такої хвороби повинна здійснюватись під пильним контролем лікаря.

Що таке пієлонефрит і чому він може розвинутися?

Пієлонефрит – хвороба, для якої характерне запалення нирок переважно інфекційної природи (1). При розвитку такого захворювання відбувається ураження канальцевих структур нирок, що стає причиною порушення процесів фільтрації крові та закономірної втрати біологічно важливих для організму речовин. У жінок таке порушення здоров'я виникає частіше, ніж у чоловіків, що пояснюється анатомічними особливостями (короткішою уретрою). Проте від розвитку пієлонефриту не застрахований ніхто.

Основна причина хвороби – проникнення у нирки патогенної мікрофлори. Вони можуть потрапити до них із сечоводів, які у свою чергу котактують із сечовим міхуром, або разом із кров'ю чи лімфою.

Розвитку пієлонефриту може сприяти:

  • загальне зниження захисних сил організму;
  • запалення органів малого тазу;
  • порушення повноцінного відтоку сечі через вроджені особливості або хірургічне лікування;
  • мочекам'яна хвороба;
  • доброякісна гіперплазія простати та ін.

Симптоми пієлонефриту: основні ознаки

Типові прояви гострого пієлонефриту включають:

  • підвищення температури до 39 °С;
  • біль в попереку;
  • відчуття підвищеної слабкості та втоми, головний біль;
  • нудота, яка може переходити у блювоту;
  • зміна кольору сечі – вона стає темною та каламутною.

Можливе виникнення порушень сечовипускання (2).

За відсутності адекватного лікування гостра інфекція може затихнути, але хвороба не зникне, а набуде хронічного характеру — загострюватиметься при найменшому переохолодженні та зниженні імунітету.

Лікування та дієта для пієлонефриту

Лікування пієлонефриту зазвичай включає прийом антибіотиків для боротьби з інфекцією, а також симптоматичні ліки для полегшення симптомів. Нерідко використовуються препарати на травах, які покращують самопочуття та сприяють більш ефективній боротьбі з інфекцією. Важливо дотримуватися вказівок лікаря та завершити повний курс лікування, щоб запобігти рецидивам та хронічному перебігу захворювання.

Крім лікарської терапії, дієта відіграє значну роль у контролі пієлонефриту (3). Ось кілька рекомендацій щодо харчування для запобігання загостренням:

пити достатньо води для забезпечення нормальної функції нирок;

  • уникати гострої, жирної та пряної їжі, яка може навантажувати нирки та посилювати запалення;
  • збільшити споживання свіжих фруктів та овочів, багатих антиоксидантами та вітамінами;
  • обмежити споживання солі, щоб знизити набряки та підтримувати нормальний артеріальний тиск;
  • віддавати перевагу нежирним та білковим продуктам, таким як курка, риба, молочні продукти з низьким вмістом жиру;
  • уникати вживання алкоголю та газованих напоїв, які можуть негативно впливати на функцію нирок.

Не варто ігнорувати симптоми пієлонефриту – за відсутності адекватної терапії це захворювання може принести чимало неприємних наслідків для здоров'я.


  1. Mariya Belyayeva; Jordan M. Jeong. Acute Pyelonephritis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-.
  2. Joel Herness, Amelia Buttolph, Noa C Hammer. Acute Pyelonephritis in Adults: Rapid Evidence Review. Am Fam Physician. 2020 Aug 1;102(3):173-180.
  3. Tero Kontiokari, Jaana Laitinen, Leea Järvi etc. Dietary factors protecting women from urinary tract infection. Am J Clin Nutr . 2003 Mar;77(3):600-4  
Партнерський матеріал


27.07.2023 925
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1644
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1050
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1298 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3789 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33894
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2863

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

373

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

778

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1728

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1089
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1068
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

650
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

527
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2006
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12221
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1515
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1309
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

566
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

274
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

348
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

395
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1284