Пієлонефрит: підступне запалення нирок, яке може розвинутись у кожного

Періодичне підвищення температури та загальна слабкість – дуже поширені симптоми, якими супроводжується практично кожне ГРВІ. Але якщо такі прояви доповнюються болем у попереку та порушеннями сечовипускання — настав час бити на сполох. Адже саме так дається взнаки пієлонефрит. Це захворювання нирок, яке точно не можна залишати поза увагою. Терапія такої хвороби повинна здійснюватись під пильним контролем лікаря.

Що таке пієлонефрит і чому він може розвинутися?

Пієлонефрит – хвороба, для якої характерне запалення нирок переважно інфекційної природи (1). При розвитку такого захворювання відбувається ураження канальцевих структур нирок, що стає причиною порушення процесів фільтрації крові та закономірної втрати біологічно важливих для організму речовин. У жінок таке порушення здоров'я виникає частіше, ніж у чоловіків, що пояснюється анатомічними особливостями (короткішою уретрою). Проте від розвитку пієлонефриту не застрахований ніхто.

Основна причина хвороби – проникнення у нирки патогенної мікрофлори. Вони можуть потрапити до них із сечоводів, які у свою чергу котактують із сечовим міхуром, або разом із кров'ю чи лімфою.

Розвитку пієлонефриту може сприяти:

  • загальне зниження захисних сил організму;
  • запалення органів малого тазу;
  • порушення повноцінного відтоку сечі через вроджені особливості або хірургічне лікування;
  • мочекам'яна хвороба;
  • доброякісна гіперплазія простати та ін.

Симптоми пієлонефриту: основні ознаки

Типові прояви гострого пієлонефриту включають:

  • підвищення температури до 39 °С;
  • біль в попереку;
  • відчуття підвищеної слабкості та втоми, головний біль;
  • нудота, яка може переходити у блювоту;
  • зміна кольору сечі – вона стає темною та каламутною.

Можливе виникнення порушень сечовипускання (2).

За відсутності адекватного лікування гостра інфекція може затихнути, але хвороба не зникне, а набуде хронічного характеру — загострюватиметься при найменшому переохолодженні та зниженні імунітету.

Лікування та дієта для пієлонефриту

Лікування пієлонефриту зазвичай включає прийом антибіотиків для боротьби з інфекцією, а також симптоматичні ліки для полегшення симптомів. Нерідко використовуються препарати на травах, які покращують самопочуття та сприяють більш ефективній боротьбі з інфекцією. Важливо дотримуватися вказівок лікаря та завершити повний курс лікування, щоб запобігти рецидивам та хронічному перебігу захворювання.

Крім лікарської терапії, дієта відіграє значну роль у контролі пієлонефриту (3). Ось кілька рекомендацій щодо харчування для запобігання загостренням:

пити достатньо води для забезпечення нормальної функції нирок;

  • уникати гострої, жирної та пряної їжі, яка може навантажувати нирки та посилювати запалення;
  • збільшити споживання свіжих фруктів та овочів, багатих антиоксидантами та вітамінами;
  • обмежити споживання солі, щоб знизити набряки та підтримувати нормальний артеріальний тиск;
  • віддавати перевагу нежирним та білковим продуктам, таким як курка, риба, молочні продукти з низьким вмістом жиру;
  • уникати вживання алкоголю та газованих напоїв, які можуть негативно впливати на функцію нирок.

Не варто ігнорувати симптоми пієлонефриту – за відсутності адекватної терапії це захворювання може принести чимало неприємних наслідків для здоров'я.


  1. Mariya Belyayeva; Jordan M. Jeong. Acute Pyelonephritis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-.
  2. Joel Herness, Amelia Buttolph, Noa C Hammer. Acute Pyelonephritis in Adults: Rapid Evidence Review. Am Fam Physician. 2020 Aug 1;102(3):173-180.
  3. Tero Kontiokari, Jaana Laitinen, Leea Järvi etc. Dietary factors protecting women from urinary tract infection. Am J Clin Nutr . 2003 Mar;77(3):600-4  
Партнерський матеріал


27.07.2023 1079
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

459
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4455
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1383
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1274
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2517
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3919

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

318

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1145

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

988

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

926
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

233
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10604
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

257
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

562
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5623
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1364
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

112
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

140
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

548 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

973
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

846