Пієлонефрит: підступне запалення нирок, яке може розвинутись у кожного

Періодичне підвищення температури та загальна слабкість – дуже поширені симптоми, якими супроводжується практично кожне ГРВІ. Але якщо такі прояви доповнюються болем у попереку та порушеннями сечовипускання — настав час бити на сполох. Адже саме так дається взнаки пієлонефрит. Це захворювання нирок, яке точно не можна залишати поза увагою. Терапія такої хвороби повинна здійснюватись під пильним контролем лікаря.

Що таке пієлонефрит і чому він може розвинутися?

Пієлонефрит – хвороба, для якої характерне запалення нирок переважно інфекційної природи (1). При розвитку такого захворювання відбувається ураження канальцевих структур нирок, що стає причиною порушення процесів фільтрації крові та закономірної втрати біологічно важливих для організму речовин. У жінок таке порушення здоров'я виникає частіше, ніж у чоловіків, що пояснюється анатомічними особливостями (короткішою уретрою). Проте від розвитку пієлонефриту не застрахований ніхто.

Основна причина хвороби – проникнення у нирки патогенної мікрофлори. Вони можуть потрапити до них із сечоводів, які у свою чергу котактують із сечовим міхуром, або разом із кров'ю чи лімфою.

Розвитку пієлонефриту може сприяти:

  • загальне зниження захисних сил організму;
  • запалення органів малого тазу;
  • порушення повноцінного відтоку сечі через вроджені особливості або хірургічне лікування;
  • мочекам'яна хвороба;
  • доброякісна гіперплазія простати та ін.

Симптоми пієлонефриту: основні ознаки

Типові прояви гострого пієлонефриту включають:

  • підвищення температури до 39 °С;
  • біль в попереку;
  • відчуття підвищеної слабкості та втоми, головний біль;
  • нудота, яка може переходити у блювоту;
  • зміна кольору сечі – вона стає темною та каламутною.

Можливе виникнення порушень сечовипускання (2).

За відсутності адекватного лікування гостра інфекція може затихнути, але хвороба не зникне, а набуде хронічного характеру — загострюватиметься при найменшому переохолодженні та зниженні імунітету.

Лікування та дієта для пієлонефриту

Лікування пієлонефриту зазвичай включає прийом антибіотиків для боротьби з інфекцією, а також симптоматичні ліки для полегшення симптомів. Нерідко використовуються препарати на травах, які покращують самопочуття та сприяють більш ефективній боротьбі з інфекцією. Важливо дотримуватися вказівок лікаря та завершити повний курс лікування, щоб запобігти рецидивам та хронічному перебігу захворювання.

Крім лікарської терапії, дієта відіграє значну роль у контролі пієлонефриту (3). Ось кілька рекомендацій щодо харчування для запобігання загостренням:

пити достатньо води для забезпечення нормальної функції нирок;

  • уникати гострої, жирної та пряної їжі, яка може навантажувати нирки та посилювати запалення;
  • збільшити споживання свіжих фруктів та овочів, багатих антиоксидантами та вітамінами;
  • обмежити споживання солі, щоб знизити набряки та підтримувати нормальний артеріальний тиск;
  • віддавати перевагу нежирним та білковим продуктам, таким як курка, риба, молочні продукти з низьким вмістом жиру;
  • уникати вживання алкоголю та газованих напоїв, які можуть негативно впливати на функцію нирок.

Не варто ігнорувати симптоми пієлонефриту – за відсутності адекватної терапії це захворювання може принести чимало неприємних наслідків для здоров'я.


  1. Mariya Belyayeva; Jordan M. Jeong. Acute Pyelonephritis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-.
  2. Joel Herness, Amelia Buttolph, Noa C Hammer. Acute Pyelonephritis in Adults: Rapid Evidence Review. Am Fam Physician. 2020 Aug 1;102(3):173-180.
  3. Tero Kontiokari, Jaana Laitinen, Leea Järvi etc. Dietary factors protecting women from urinary tract infection. Am J Clin Nutr . 2003 Mar;77(3):600-4  
Партнерський матеріал


27.07.2023 1149
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

77
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2870
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21027
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1949
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1330 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2344

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

656

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2123

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

802

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1393
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

102
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

452
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

983
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

113
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

734
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

727
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

670
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8189
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

778 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

863
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2146 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

805