Періодичне підвищення температури та загальна слабкість – дуже поширені симптоми, якими супроводжується практично кожне ГРВІ. Але якщо такі прояви доповнюються болем у попереку та порушеннями сечовипускання — настав час бити на сполох. Адже саме так дається взнаки пієлонефрит. Це захворювання нирок, яке точно не можна залишати поза увагою. Терапія такої хвороби повинна здійснюватись під пильним контролем лікаря.
Що таке пієлонефрит і чому він може розвинутися?
Пієлонефрит – хвороба, для якої характерне запалення нирок переважно інфекційної природи (1). При розвитку такого захворювання відбувається ураження канальцевих структур нирок, що стає причиною порушення процесів фільтрації крові та закономірної втрати біологічно важливих для організму речовин. У жінок таке порушення здоров'я виникає частіше, ніж у чоловіків, що пояснюється анатомічними особливостями (короткішою уретрою). Проте від розвитку пієлонефриту не застрахований ніхто.
Основна причина хвороби – проникнення у нирки патогенної мікрофлори. Вони можуть потрапити до них із сечоводів, які у свою чергу котактують із сечовим міхуром, або разом із кров'ю чи лімфою.
Розвитку пієлонефриту може сприяти:
- загальне зниження захисних сил організму;
- запалення органів малого тазу;
- порушення повноцінного відтоку сечі через вроджені особливості або хірургічне лікування;
- мочекам'яна хвороба;
- доброякісна гіперплазія простати та ін.
Симптоми пієлонефриту: основні ознаки
Типові прояви гострого пієлонефриту включають:
- підвищення температури до 39 °С;
- біль в попереку;
- відчуття підвищеної слабкості та втоми, головний біль;
- нудота, яка може переходити у блювоту;
- зміна кольору сечі – вона стає темною та каламутною.
Можливе виникнення порушень сечовипускання (2).
За відсутності адекватного лікування гостра інфекція може затихнути, але хвороба не зникне, а набуде хронічного характеру — загострюватиметься при найменшому переохолодженні та зниженні імунітету.
Лікування та дієта для пієлонефриту
Лікування пієлонефриту зазвичай включає прийом антибіотиків для боротьби з інфекцією, а також симптоматичні ліки для полегшення симптомів. Нерідко використовуються препарати на травах, які покращують самопочуття та сприяють більш ефективній боротьбі з інфекцією. Важливо дотримуватися вказівок лікаря та завершити повний курс лікування, щоб запобігти рецидивам та хронічному перебігу захворювання.
Крім лікарської терапії, дієта відіграє значну роль у контролі пієлонефриту (3). Ось кілька рекомендацій щодо харчування для запобігання загостренням:
пити достатньо води для забезпечення нормальної функції нирок;
- уникати гострої, жирної та пряної їжі, яка може навантажувати нирки та посилювати запалення;
- збільшити споживання свіжих фруктів та овочів, багатих антиоксидантами та вітамінами;
- обмежити споживання солі, щоб знизити набряки та підтримувати нормальний артеріальний тиск;
- віддавати перевагу нежирним та білковим продуктам, таким як курка, риба, молочні продукти з низьким вмістом жиру;
- уникати вживання алкоголю та газованих напоїв, які можуть негативно впливати на функцію нирок.
Не варто ігнорувати симптоми пієлонефриту – за відсутності адекватної терапії це захворювання може принести чимало неприємних наслідків для здоров'я.
- Mariya Belyayeva; Jordan M. Jeong. Acute Pyelonephritis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-.
- Joel Herness, Amelia Buttolph, Noa C Hammer. Acute Pyelonephritis in Adults: Rapid Evidence Review. Am Fam Physician. 2020 Aug 1;102(3):173-180.
- Tero Kontiokari, Jaana Laitinen, Leea Järvi etc. Dietary factors protecting women from urinary tract infection. Am J Clin Nutr . 2003 Mar;77(3):600-4
Партнерський матеріал