Підтримка воїнів та розвиток інфраструктури: пропозиції Асоціації міст України для покращення бюджету на Прикарпатті

Пропозиції АМУ до Держбюджету-2025 покликані забезпечити фінансову стабільність громад та надати їм інструменти для підтримки військових і розвитку місцевої інфраструктури.

Про це розповів виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук, пише Фіртка.

Стефанчук звернув увагу, що для громад Прикарпаття надзвичайно важливо, якими будуть місцеві бюджети у 2025 році, адже тенденції минулих років насторожують.

"Війна ставить перед громадами серйозні виклики, і для них фінансова стабільність, тобто розуміння, яким буде бюджетне законодавство та сам Держбюджет-2025 є особливо важливим", — сказав Стефанчук.

З огляду на це Юрій Стефанчук розповів про ключові пропозиції Асоціації міст України для покращення бюджетної політики:

Збереження 64% ПДФО для місцевих бюджетів.

Так, 64% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) має залишатися в місцевих бюджетах і бути закріпленим у законодавстві. Це гарантує фінансову стабільність громад і їхню здатність реагувати на поточні виклики.

Повернення «військового» та «силового» ПДФО.

Відновити із 2025 року зарахування до бюджетів територіальних громад ПДФО з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу (для громад Прикарпаття – це понад 3 мільярда гривень). АМУ пропонує закріпити цільове використання такого ресурсу виключно на оборонну та безпекову сфери.

Варто звернути увагу на використання «військового» та «силового»  ПДФО, про що йдеться у листі Міністерства фінансів України від 16 серпня 2024 року № 10040-13/24202, де головні розпорядники бюджетних коштів на державному рівні неефективно використовують цей ресурс. А саме за січень-липень 2024 року використали лише 45%, а у 2023 році – 65% фактичних надходжень ПДФО, вилучених у громад.

Тому важливо, що 3 вересня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №11417 про внесення змін до Держбюджету на 2024 рік, що передбачає перерозподіл вилученого в громад «військового» та «силового» ПДФО між розпорядниками, так ці кошти працюватимуть на потреби військових як і раніше, а не залишатимуться на рахунках в той час, коли є потреба в них.

За відповідний законопроєкт проголосував 301 депутат.

Належне забезпечення коштами освітньої сфери.

Передбачити у Державному бюджеті освітню субвенцію місцевим бюджетам в обсязі не менше 110 млрд гривень з метою забезпечення належного фінансування освітніх послуг, передбачених законодавством, державних гарантій педагогічним працівникам, недопущення утворення кредиторської заборгованості з оплати праці.

Також не вилучати з бюджетів місцевого самоврядування залишки освітньої субвенції 2024 року, які, зокрема, заплановано громадами використати на укриття.

Належне забезпечення коштами сфери охорони здоров’я.

Збільшити капітаційну ставку та передбачити субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування укриттів у медзакладах з масовим перебуванням людей.

Припинення вилучення реверсної дотації.

Вилучення реверсної дотації слід припинити, що дозволить громадам зберігати більше коштів для підтримки армії. Передбачити, що в умовах воєнного стану не застосовуються норми абзацу п’ятого частини третьої статті 99 Бюджетного кодексу України.

На 2025 рік це збереження 13,0 млрд гривень для 199 територіальних громад, з яких 75% це малі міста, села та селища.

Закріпити фінансування пільг, встановлених державою

Пільги, встановлені на центральному рівні, повинні сповна фінансуватися з державного бюджету з метою належного виконання зобов’язань.

Спрощення податкового адміністрування.

Закріпити виключно за органами місцевого самоврядування право встановлення пільг з місцевих податків і зборів та надати органам місцевого самоврядування повноваження з формування та ведення муніципальних фіскальних реєстрів з метою покращення адміністрування місцевих податків і зборів та впливу на повноту податкових надходжень до бюджетів.

Використання залишкових коштів.

Зняти обмеження щодо напрямків використання вільних залишків місцевих бюджетів. Для цього пункт 22-8 Розділу VI БКУ виключити.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Допомога ЗСУ та безпека в громаді: іванофранківці розповіли, які сфери вважають пріоритетними для міської влади

На суму понад 14 мільйонів гривень: військовим з Івано-Франківської громади затвердили нові виплати

Суми виплат зросли: як в Івано-Франківській громаді підтримують військовослужбовців


13.09.2024 508
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

10830 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1323
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

677
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5819
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1587
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1443

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

518

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1331

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1159

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1060
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

408
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

501
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1440
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

482
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

749
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5794
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

522
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

374
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

693 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1139
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

996