Підприємець, який не встановив обіцяні пам'ятники у Меморіальному сквері, відшкодує вдовам учасників АТО 180 тисяч гривень

 

 

Івано-Франківський апеляційний суд залишив в силі рішення суду першої інстанції, яке зобов’язувало підприємця Руслана Коваля повернути 180 тис. грн шістьом вдовам учасників АТО. Йдеться про пам'ятники полеглим у Меморіальному сквері.

 

ЗМІ писали про те, як встановлювали пам’ятники у Меморіальному сквері Івано-Франківська полеглим на сході Василю Білику, Володимиру Шарабуряку, Михайлу Шемегінському, Петру Безпальку, Василю Семанюку та Юрію Барану, пише Фіртка з посиланням на Курс.

 

Нагадаємо, вдови вважали, що фірма, якій вони замовили меморіал, їх обманула – не виконала своїх зобов’язань. Підприємець, який мав на Покрову 2015 року втілити проект з пам’ятниками, отримав з кожної сім’ї по 30 тис. грн авансу (то була допомога від обласної влади – таку виплачують усім родинам загиблих) і не виконав роботу, обумовлену договором, – виготовлення і встановлення надгробків. Вдови мусили шукати іншого підрядника. Пам'ятники постали в Меморіальному сквері у травні цього року, за них дружини загиблих заплатили самотужки. 

 

24 червня цього року Івано-Франківський міський суд розглянув позов дружин та матерів полеглих до підприємця Руслана Коваля про повернення коштів та відшкодування моральних збитків. Суд позов задовольнив частково: виніс рішення стягнути з підприємця авансові платежі на користь кожної позивачки – всього 180 тис. грн. Компенсацію моральних збитків не присудив.

 

/data/blog/116292/295f1d0da8b75d27bb87955ce7d939c3.jpg

 

Відповідач, підприємець Руслан Коваль, більш відомий у Франківську завдяки магазину-салону "Майстерня Каменю", в якому справи як директор веде його дружина Христина Коваль. У суді першої інстанції до матеріалів справи Руслан Коваль долучив копію довіреності на свою дружину – на право ведення підприємницької діяльності. Серед іншого магазин-салон пропонує надмогильні пам’ятники. 

 

Підприємець не погодився з рішенням суду і подав апеляцію. Він уважає, що виконав свої зобов’язання – придбав деталі пам’ятника та художні елементи. Тому підстав для повернення грошей замовникам немає.

 

/data/blog/116292/2279bb3c4f7dbd5e6304243aea16957f.jpg

 

Виступ у суді та дебати захисники підприємця – адвокати Наталія та Світлана Аверкови –  побудували на колізії: авансовий платіж подавали як завдаток. Відтак, у випадку визнання цього терміну судом, отримували аргумент, щоби не повертати кошти. Суд натомість вказав на документ у справі – квитанцію про сплату авансу, підписану Ковалем.

 

Суд ще раз встановив, що вдови звернулися до підприємця Коваля і уклали з ним угоди в червні 2015 року. Усно було обумовлено, що меморіал має бути встановлений на свято Покрови, 14 жовтня. Факт такої домовленості зафіксував суд першої інстанції. В апеляційному суді одна із захисниць Коваля домовленість підтвердила, тоді як друга – заперечила.

 

У серпні 2015-го підприємець пред’явив замовницям частину робіт – фотографії та букви. За букви – атрибутику, згідно із договором – треба було платити окремо. На той час вдови ще не отримали обіцяних владою грошей, тож не мали чим платити. Розгорівся скандал.

 

Причини скандалу сторони називають різні. Зі слів представників підприємця випливало, що до конфлікту призвели сумніви замовників у якості робіт.

 

"Конфлікт виник, коли прийшла продукція PILLA. Позивачі прийшли, і їм не сподобалася якість робіт. Вони почали вимагати підтверджуючих документів, звідки взялася ця продукція, оскільки вони виявилися експертами. Вважають, що їм потрібен напис "made in Italiya", а цього немає на керамічних виробах. Вони забракували якість робіт, тобто вважали, що ця продукція куплена в Україні і таким чином підприємець Коваль хотів на них заробити гроші", – пояснила суду Наталія Аверкова.

 

/data/blog/116292/c317e73b25c0f5731e13adb305a1cb10.jpg

 

Представник замовників, юрист юридичної компанії "Моріс Груп" Зореслава Кудиба підтвердила, що замовники засумнівалися у походженні, а відтак і вартості атрибутики. Підприємець не надав документів, які би свідчили про оригінальне італійське виробництво – копії сертифікату якості, документів про проходження кордону, гарантійне зобов’язання фірми PILLA (відомо, що таке надається на 50 років) тощо.

 

"Підприємець не надав на нашу вимогу документів, натомість почав вимагати решту грошей. Оплата роботи, згідно з договором, мала бути здійснена після встановлення пам’ятників. Інших оплат не було обумовлено. От в цьому і виник конфлікт", – пояснила юрист.

 

У матеріалах судової справи фігурує платіжка підприємця – розрахункова накладна. При чому три різні її варіанти. Апеляційному суду також не було представлено документів, які би засвідчили якість та гарантійний термін продукції.

 

Суд також встановив, що після серпневого інциденту ніякі інші роботи з виготовлення та встановлення меморіалу не проводилися. Камінь для надгробків фірма отримала лише в травні цього року – це підтвердила Наталія Аверкова.

 

Жодна з адвокатів апелянта не заперечили твердження Зореслави Кудиби, що її разом із замовницями в січні цього року вигнали з офісу Ковалів. Після цього випадку замовниці почали шукати іншого підрядника. Той встановив надгробки за неповні три місяці, повідомила представник родин полеглих. 

 

 

На пропозицію мирової угоди, з якою до представників підприємця звернувся головуючий суддя, ті відповіли, що це вже не актуально. І під час дебатів звинуватили родичів загиблих у "суб'єктивності" та використанні статусу. 

 

Дослідивши всі докази, суд відхилив апеляційну скаргу Романа Коваля і залишив рішення суду першої інстанції без змін.

 

Підприємець мусить повернути авансовий платіж за пам'ятники, які він так і не встановив.


20.09.2016 733 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2572
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1211
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1135
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2319
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3762
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2758 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

997

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

843

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

795

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

741
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10476
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1327
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

377
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5475
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1182
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2983
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

574
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

420 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

856
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

747
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

797