Майже півсотні підприємців міста Калуша виявили бажання напувати пивом та безалкогольними напоями калушан у літній період. Утім, це — не єдиний рекорд: за півгодинні торги лише за право встановлення пивних палаток у Калуші бізнесмени витратили кількадесят тисяч гривень. Окрім цього, щомісячно вони сплачуватимуть у міську скарбницю орендну плату. Витрати — чималі. Тому свій бізнес підприємці називають… невигідним. Поступатися ним, проте, не хочуть.
Комерційний конкурс на право оренди окремих конструктивних елементів благоустрою міста під розміщення пересувних малих архітектурних форм у Калуші відбувся кілька тижнів тому. Охочих "придбати" місце для торгівлі пивом було настільки багато, що фінансові пропозиції на окремі об’єкти просто зашкалювали.
Утім, своїх власників на найближче півріччя знайшли не всі запропоновані земельні ділянки. Тож, їх виставили на конкурс удруге. Він відбувся минулої середи. Влада запропонувала підприємцям також місця під квас, морозиво та солодку вату. Проте, цього разу бізнесмени не розкошелилися: обійшлися мінімальними витратами.
Загалом, якщо "пивні" місця підприємці хапають "мертвою хваткою", то у заробітки на квасі і морозиві, схоже, не дуже вірять. Організовувати бізнес на продажу солодкої вати — взагалі не хочуть: принаймні, наразі не зголосився ніхто.
Порівняно пасивними були і торги за місця продажу морозива та квасу. Їх, здебільшого, пропонуватимуть калушанам у комплексі. Адже і місця, фактично, спільні, і підприємці — одні і ті ж.
Прохолодного квасу, зокрема, можна буде випити на вул. Б. Хмельницького — поруч із будинком №30; на пр. Лесі Українки — поруч із банком "ВТБ" та поруч із приміщенням державної виконавчої служби; на вул. Дзвонарській — поруч із будинком №5. За право встановити торговельні кіоски у цих місцях підприємець, загалом, погодився заплатити 1040 гривень. Ще 545 гривень заробило місто на дозволах встановити холодильники з морозивом за цими ж адресами та на вул. Дзвонарській навпроти аптеки "Нова".
Натомість, пивні палатки куди вагоміше позначилися на бюджеті міста. Так, підприємцям запропонували 14 місць. На "найгарячіші" з них претендували по шестеро-семеро бізнесменів. Відтак, фінансові пропозиції зростали у рази: майже по всіх об’єктах "стартували" з 1000-2000 гривень, "фінішували" — на 10 000-15 000 гривень.
Серед лідерів конкурсу — три місця на площі Героїв (біля колишнього кінотеатру "Відродження", навпроти будинку №12 та №21), на яких пивні палатки мали намір встановити по четверо-шестеро підприємців міста. Торгувалися — дуже активно. Відтак, загалом мали сплатити трохи більше 43 000 гривень. Утім, уже після конкурсу, один із підприємців-переможців, який обіцяв 15 300 гривень, вочевидь, "охоловши" — передумав. Відтак, "слабоалкогольне" місце на пл. Героїв — наразі вакантне.
Аналогічно — з місцем біля аптеки на розі будинку №30 на вул. Б. Хмельницького: двоє підприємців боролися за нього настільки активно, що незчулися, як доторгувалися майже до 25 000 гривень. У обіцяний триденний термін переможець, проте, грошей не сплатив. Відтак, одне з найбільш популярних "пивних" місць доведеться повторно виставляти на конкурс.
Вільними після двох спроб знайти їм тимчасових власників залишаються і місця у парку ім. І. Франка та на березі Лімниці поблизу підвісного моста. Вони, найімовірніше, пустують, через не-сезон. Коли встановиться більш тепла погода і калушани потягнуться на природу, підприємці, сподівається міська влада, активізуються.
Щодо інших точок продажу пива на літній період, то ціна на них різнилася суттєво. Скажімо, за право оренди двох місць біля центральної пошти бізнесмени заплатили 15 100 і 9 100 гривень; біля торгового центру "Прометей" на вул. Пушкіна — 18 000 гривень; на розі вулиць Малицької і Ринкової — 9 000 гривень. Значно дешевше обійшлися місця, на яких бракувало претендентів, як торік, так і тепер: поруч із будинком №76 на пр. Лесі Українки, на розі вулиці Євшана та бульвару Незалежності, біля магазину "Фуршет" на майдані Шептицького. За кожне з них підприємці заплатили 1030-1050 гривень.
Таким чином, після двох конкурсів пиво поповнило міську скарбницю на 83 135 гривень. Це — вдвічі більше, аніж було минулого року, коли за можливість встановити літні палатки боролися 12 підприємців. Тоді найдорожче обійшлося право на встановлення палатки на вул. Б. Хмельницького (біля "п’ятачка"). За неї один із місцевих підприємців зголосився віддати 13 100 гривень. За інші місця, хоча і заплатили по кілька тисяч, утім, десятитисячний бар’єр вони — не подолали.
Згідно з умовами конкурсу, наголосила заступник міського голови Руслана Вайда, для встановлення палаток підприємцям залишилося укласти відповідні угоди оренди та погодити асортимент із санепідстанцією. Окрім цього, обов’язковим для підприємців, які торгуватимуть пивом, є встановлення поблизу палаток біотуалетів.
Між іншим, не виключає міська влада, що пивом у палатках цьогоріч торгуватимуть востаннє. Нагадаємо, що з пропозицією відмовитися від такого заробітку на сесії міської ради нещодавно виступив головний лікар міської поліклініки, депутат Михайло Гаврилишин (УП), на думку якого, пивні палатки створюють незручності для людей, а пінний напій — шкодить їхньому здоров’ю. І хоча міська влада наразі питання називає дискусійним, не виключено, що за підтримки більшості депутатів пивні палатки у Калуші опиняться під забороною.
Юрій Тимощук