Під балаклавами: Репортаж із табору на Донбасі від ВВС (відео)

 

/data/blog/52473/83e881a2e64849d14bdd85fa6a6c99c4.jpg

 

Озброєне воєнізоване угрупування надало групі журналістів ВВС ексклюзивний доступ до свого навчального табору на сході України, де новобранці готуються воювати проти збройних сил своєї держави. Програма Рanorama спостерігала за рухами командувача підрозділу від часу, як спалахнув конфлікт, - а зараз у його загоні понад 100 людей.

На добре замаскованій віддаленій галявині в лісі, неподалік російського кордону, чоловіки готуються до бою. Донедавна всі вони мали іншу роботу: є серед них працівник супермаркету, шахтар, різноробочий.

Навіть їхній командир - Олексій Мозговий - новачок у цій справі. У минулому він керував будівельною компанією, але тепер готовий вести своїх підлеглих до бою проти, як він стверджує, незаконного уряду в Києві.

"Тут уже зараз стан громадянської війни. Громадянська війна почалася по тому, як пролунали перші постріли у Слов'янську, а тепер вона в розпалі. Схід України стабільно наближається до Росії, і це факт", - каже він.

"Смертний вирок"

Поштовхом до дії для цих чоловіків стали лютневі події в столиці України, внаслідок чого до влади, на їхнє переконання, прийшов незаконний проєвропейський уряд, який не представляє їхні інтереси.

Задум полягає в тому, що після проходження підготовки в цьому таборі чоловіки сформують власні воєнізовані угрупування, аж доки у всіх містах східної України буде створено загони ополченців. Їхній погляд на цей конфлікт є дзеркальною протилежністю до поглядів багатьох на Заході: для них агресором є українська армія.

Як сказав один із ополченців на ім'я Сергій: "Вони - бандити, і вони називають нас сепаратистами, вони погрожують нам довічним ув'язненням. Тому на наш погляд, вони є воєнними злочинцями і мають бути страчені".

Інший - Віктор - додає: "Мої родичі гордяться мною, бо знають, що я тут, щоби захистити їх і інші родини".

Ці чоловіки тренуються разом і живуть разом, а над табором майорить прапор однієї з провідних політичних партій Росії - ЛДПР.

Представники програми Panorama познайомилися з Олексієм у березні, коли він намагався здобути підтримку для антиурядових протестів. Охочих було небагато, і ніщо не вказувало на хаос, який настав згодом.

"Ви не повірите. Я жив і ходив на роботу, як інші. Я не хочу влади. Я хочу закону і порядку - і щоб людей почули", - сказав він у розмові з нами.

Він привів нас на закинутий завод боєприпасів, який забезпечував тисячами робочих місць місцеве населення. Це також стало частково причиною того, чому він прагне тісніших зв'язків з Росією.

"Ми все віддали - від ядерної зброї до заводів. Росія ж розуміє, що як хочеш миру, треба готуватися до війни", - сказав він нам.

"Це - радикали"

Ми також знімали його в час, коли протестувальники захопили першу адмінбудівлю в його рідному Луганську - обласну штаб-квартиру Служби безпеки України. В приміщенні була зброя, яка відтак потрапила до рук бунтівників. Він не схвалював їхній дій.

Табір

Тут намагаються не відповідати на запитання про те, звідки зброя

"Це - радикали, який цікавить лише захоплення будинку, тут немає нічого конструктивного, - сказав він. - Ну, добре, захопили вони будинок, але далі що?"

Наступного разу ми зустрілися з Олексієм відразу після його повернення з Москви, де він зустрічався з офіційними особами саме в той час, як Захід звинувачував російського президента Володимира Путіна в розпалюванні етнічної напруженості на сході України.

Відмовившись заглибитися в подробиці, він розповів нам, що мав зустрічі з лідерами двох провідних російських парламентських партій - Сергієм Мироновим і Володимиром Жириновським.

Він і його послідовники були тепер одягнуті у військові уніформи, але від відповіді на запитання, хто їм постачає зброю, він ухилився.

"Барак Обама. Барак Обама дав нам зброю своєю політикою. Якби він залишався вдома, керував своєю власною країною і не пхав свого носа до інших країн, то не було б жодної зброї - ні в Сирії, ні в Лівії, ні тут", - сказав Олексій.

"Референдуми"

Він так само ухилився від відповіді, коли ми поцікавилися, про що він розмовляв у Москві і з ким. Він сказав нам: "Чого ви цікавитеся лише моєю поїздкою до Москви? Ми - один народ. До кого ж мені ще йти, як не до брата? У кого питати поради, як не в моїх родичів?"

У його словах є важливий зміст: підтримка уряду в Києві з боку США і Європи розбурхала громадську думку на сході України. Багато людей, які спершу були поміркованими, включно із самим Олексієм, уже не готові задовольнитися просто розривом із Києвом - тепер вони готуються воювати за право увійти до складу Російської Федерації.

Ми знімали Олексія і в день, коли він голосував на референдумі 11 травня, оточений своїми новими озброєними охоронцями.

Сепаратисти в Донецьку і Луганську заявили, що на цих плебісцитах за "самостійність" проголосували, відповідно 89% і 96%. Україна, ЄС і США назвали референдуми незаконними, але Росія каже, що результати треба виконувати.

Загальнонаціональні вибори президента заплановані на 25 травня. Хоч би хто на них переміг, успадкує поділену країну, у якій цілі міста не підпорядковуються Києву, а багато хто не готовий іти на компроміс.

Panorama - "Україна: Під балаклавами" на телеканалі BBC 1 в ефірі 19 травня о 20:30 (22:30 за Київським часом)

 
 
Panorama - "Україна: Під балаклавами" на телеканалі BBC 1 в ефірі 19 травня о 20:30 (22:30 за Київським часом)


20.05.2014 1126 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2479
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1575 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3654
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5426
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1676
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2072

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

163

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

189

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

399

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

881
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

474
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

769
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2467 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

497
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

868
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4917
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

735
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

653
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

583
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

400
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

726
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

883 2