"Пацієнтки очікують "чарівну пігулку": як харчування та спосіб життя впливають на жіноче здоров’я

Здоров’я жінки — це не тільки її впевненість у собі, а й ресурс, який впливає на якість життя, працездатність та емоційний стан. 

Як харчування та спосіб життя впливають на жіноче здоров’я, журналістка Фіртки поспілкувалася з акушер-гінекологинею, онкогінекологинею Оленою Бартловською.

"Правильне харчування та активний спосіб життя вкрай важливі. Пацієнти часто приходять і очікують "чарівну пігулку", але насправді харчування та спосіб життя — це запорука загального та зокрема гінекологічного здоров'я на сто відсотків.

Доведено, що більшість захворювань пов’язані з побутовими умовами, соціально-економічними сферами в нашому житті. Тому важливо дотримуватися здорового харчування, мінімізувати вживання легкозасвоюваних вуглеводів", — каже Олена Бартловська.

Олена Бартловська пояснює, якщо організм отримує необхідні поживні речовини, він працює злагоджено.

"Але, коли чогось бракує або надлишок непотрібних речовин, він починає працювати неправильно.

Наприклад, дефіцит вітаміну D впливає на синтез гормонів, оскільки він є субстратом для їхнього вироблення. Дефіцит заліза призводить до низького гемоглобіну, що погіршує самопочуття, викликає рясні менструації. А рясніші менструації це ще нижчий рівень гемоглобіну. Це вже замкнуте коло, яке не можна розірвати. 

Особливо важливо звертати увагу на це у молодих дівчат, яких часто турбують болючі або надмірні менструації", — зазначає Олена Бартловська.

Окрім медикаментозного лікування, акцент має бути на способі життя:

  • достатньому сну (без телефону перед сном),
  • збалансованому харчуванні,
  • регулярному сніданку,
  • мінімізації вживання газованих напоїв і солодощів.

"Сьогодні солодка їжа дуже популярна та доступна. І будь-які продукти, які містять багато цукрів, блокують імунну систему. Тобто, імунна система починає працювати в слабшому режимі та не реагує на будь-які інфекційні фактори, які потрапляють в організм.

Також, внаслідок надлишку глюкози, у нас розвивається інсулінорезистентність. Це нечутливість до інсуліну, тобто, підшлункова постійно його виділяє. Особливо це стосується тих людей, які не мають визначених прийомів їжі, а які під'їдають. Враховуйте, кожен раз, коли ми щось ставимо в рот, у нас підшлункова виділяє інсулін.

І відповідно внаслідок такої не ритмічної роботи, а постійної роботи, у нас розвивається інсулінорезистентність, тобто, організм вже нечутливий до інсуліну, а це призводить до розвитку полікістозу.

Сам полікістоз супроводжується ановуляторними циклами, тривалими циклами, відсутністю овуляції, а потім виникають проблеми з зачаттям, надмірна вага. Тобто виникає каскад порушень", — підкреслює Олена Бартловська.

Більше читайте у матеріалі: Вплив стресу на жіноче здоров'я, статеві інфекції та вагітність після сорока: інтерв'ю з гінекологинею Оленою Бартловською


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Медицина творить дива": які найпоширеніші причини безпліддя у жінок і як їх діагностувати

Може нашкодити психіці: івано-франківська гінекологиня про ранню вагітність та особливості її перебігу

Чи існують вікові особливості у догляді за жіночим здоров'ям: консультує івано-франківська гінекологиня

Як часто перевіряти гормональний фон та симптоми, коли треба звертатися до лікаря — консультує гінекологиня


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1586
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3038
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1069
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1110
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1138 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3363 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

146

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1040

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

858

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

246
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2433
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1236
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

506
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15131
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7439
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

262
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

323
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

426
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

718