Пастка подібності

Людям притаманно мислити подібностями. Так простіше. Зустрічаючи щось нове й незвичне, людина починає знайомство з думки: «На що воно похоже?». А коли подібність уже встановлена, то це нове і незвичне сприймається вже тільки через придуманий образ, через такий собі «фільтр подібності». Якби індіанці не вирішили, що воїни Кортеса подібні до зображень їхніх богів, держава ацтеків нізащо не зазнала би такої ганебної поразки. Якби мій знайомий не вбив собі в голову, що його подружка є точною копією Брітні Спірс, він ніколи не потрапив би у шлюбну пастку і не ходив би тепер з трагічним виразом на мармизі. Якби українські виборці не бачили у вітчизняних політиках героїв народних казок, то… Проте, це вже окрема тема.

Тепер, коли світові процеси набувають нових і незвичних форм, навіть досвідчені аналітики намагаються мислити через призму подібності. Політичні заворушення у Тунісі та Єгипті порівнюють з подіями в Україні шестирічної давності. Харчову кризу, яка повільно, але впевнено, насувається на планету, порівнюють із зерновою кризою початку шістдесятих. А глобальну американсько-китайську торгову війну вперто розглядають як повторення тридцятилітньої давності конфліктів між Вашингтоном і Токіо.

Насправді всі примари подібностей лише вводять в оману. На нас насуваються не «повторення» і не «подібності». На нас наступає майбутнє. Корені якого заглиблені іноді у ті явища та процеси, які пройшли повз нас непоміченими.

Світ, зокрема, практично не зреагував на закінчення двовікового «просвітницького» проекту, відлуння якого в Україні відоме під совдепівським брендом «ліквідації безграмотності». Два століття найавторитетніші люди зі світовими іменами стверджували і повторювали, що всезагальна освіта подолає практично усі тисячолітні проблеми людства. А коли мети було практично досягнуто, тема раптом зникла з інформаційного обігу. Просвітницькі проекти перестали хвилювати ЗМІ та інтелектуальну еліту.

Більше того, почався різкий відступ у якості та доступності освіти. Виявилося, що широкі маси, отримавши освіту, зовсім не змінили своїх пріоритетів, відомих від часів Давнього Риму. Хліба і видовищ! Розвинута радянська освіта не створила людей нової якості. Високоосвічена інтелігенція СРСР, як тільки відкрилась така можливість, між проектом побудови світлого майбутнього і ковбасою обрала ковбасу. І не варто шукати у цьому виборі повторення середньовічної варваризації. Це радше чергова поразка просвітницької романтики. Поразка, з якої виростають теперішні події та тенденції. Виростає світ «варварства ХХІ століття», яке замішане на суміші соціальних інтернет-мереж і феноменів новітнього язичництва – від зіркових культів до різновидів фронтального гламуру.

Майбутнє варварство не буде з чим порівнювати. Адже воно вийде не з диких степів легендарної Тартарії, а одного дня підведеться з дивану та остаточно знесе ту хитку конструкцію, яка називається культурною традицією. Зрештою, тої традиції вже майже немає. Тому що «реальним пацанам» сучасного світу культура потрібна лише як принагідний ресурс для виробництва розваг. А з точки зору розвитку розваги є глухим кутом, бо вони самодостатні та самі по собі нічого не продукують, окрім безпосеред­нього задоволення. І порівнювати їх можна лише з іншими розвагами. Або навіть не напружуватись на порівняння.

 

Репортер


Коментарі (0)

02.02.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка зібрала актуальну інформацію про правила вручення повісток під час воєнного стану та відповіді на розповсюджені запитання.

1311
24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

851
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

6009
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1565
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

5963
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1726

Якби усіх людей, що беруть участь у дискусіях  в соцмережах, які розгорнулися довкола Почаївського монастиря, зібрати разом, то ними можна було б  легко заповнити центральний собор обителі та й весь  монастир до зовнішніх мурів.  

370

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

1034

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1340

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1341
31.01.2023

Найулюбленішою стравою українців вважається червоний борщ. Готують його часто із засмажкою, різними овочами та м'ясом. Однак є такі інгредієнти, які можуть лише зіпсувати смак страви.  

295
25.01.2023

Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття? Читайте, чи можна лягати спати голодним.  

514
20.01.2023

Пропонуємо підбірку продуктів, які допоможуть зберегти здоров'я у таких несприятливих для організму погодних умовах та зміцнити імунітет.

709
31.01.2023

Якщо люди вільного стану одружилися цивільно, і в них не було раніше іншого вінчання, то щоб вони могли іти до сповіді та до причастя — мають повінчатися.

274
24.01.2023

Коли подружжя переживає кризові моменти у сім’ї – слід прийти на розмову чи то до священника, чи до духівника, чи хорошого психолога, оскільки є різні ситуації й відповідно різні ділянки компетенції.

435
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

747
10.01.2023

Спільної комісії Української греко-католицької церкви та Православної церкви України, яка працюватиме над реформою церковного календаря, поки немає, але будь-які рішення церкви ухвалюватимуть спільно.  

1243
04.02.2023

Сьогодні працюють над оформленням необхідних документів та зйомкою відеофільму, який продемонструють згодом.

54
04.02.2023

Сили безпеки і оборони України продовжують посилюватися. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу».  

92
31.01.2023

Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що виступає проти передачі зброї Україні західними союзниками, а також висловив переконання в тому, що окупований Росією Крим ніколи не повернеться до складу України.  

235
25.01.2023

Президент Володимир Зеленський подякував лідерам Німеччини й США за рішення надати Україні танки Leopard 2 і M1 Abrams, зазначивши, що провідне значення тепер має їхня кількість та швидкість постачання.  

407
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

637