Пастка подібності

Людям притаманно мислити подібностями. Так простіше. Зустрічаючи щось нове й незвичне, людина починає знайомство з думки: «На що воно похоже?». А коли подібність уже встановлена, то це нове і незвичне сприймається вже тільки через придуманий образ, через такий собі «фільтр подібності». Якби індіанці не вирішили, що воїни Кортеса подібні до зображень їхніх богів, держава ацтеків нізащо не зазнала би такої ганебної поразки. Якби мій знайомий не вбив собі в голову, що його подружка є точною копією Брітні Спірс, він ніколи не потрапив би у шлюбну пастку і не ходив би тепер з трагічним виразом на мармизі. Якби українські виборці не бачили у вітчизняних політиках героїв народних казок, то… Проте, це вже окрема тема.

Тепер, коли світові процеси набувають нових і незвичних форм, навіть досвідчені аналітики намагаються мислити через призму подібності. Політичні заворушення у Тунісі та Єгипті порівнюють з подіями в Україні шестирічної давності. Харчову кризу, яка повільно, але впевнено, насувається на планету, порівнюють із зерновою кризою початку шістдесятих. А глобальну американсько-китайську торгову війну вперто розглядають як повторення тридцятилітньої давності конфліктів між Вашингтоном і Токіо.

Насправді всі примари подібностей лише вводять в оману. На нас насуваються не «повторення» і не «подібності». На нас наступає майбутнє. Корені якого заглиблені іноді у ті явища та процеси, які пройшли повз нас непоміченими.

Світ, зокрема, практично не зреагував на закінчення двовікового «просвітницького» проекту, відлуння якого в Україні відоме під совдепівським брендом «ліквідації безграмотності». Два століття найавторитетніші люди зі світовими іменами стверджували і повторювали, що всезагальна освіта подолає практично усі тисячолітні проблеми людства. А коли мети було практично досягнуто, тема раптом зникла з інформаційного обігу. Просвітницькі проекти перестали хвилювати ЗМІ та інтелектуальну еліту.

Більше того, почався різкий відступ у якості та доступності освіти. Виявилося, що широкі маси, отримавши освіту, зовсім не змінили своїх пріоритетів, відомих від часів Давнього Риму. Хліба і видовищ! Розвинута радянська освіта не створила людей нової якості. Високоосвічена інтелігенція СРСР, як тільки відкрилась така можливість, між проектом побудови світлого майбутнього і ковбасою обрала ковбасу. І не варто шукати у цьому виборі повторення середньовічної варваризації. Це радше чергова поразка просвітницької романтики. Поразка, з якої виростають теперішні події та тенденції. Виростає світ «варварства ХХІ століття», яке замішане на суміші соціальних інтернет-мереж і феноменів новітнього язичництва – від зіркових культів до різновидів фронтального гламуру.

Майбутнє варварство не буде з чим порівнювати. Адже воно вийде не з диких степів легендарної Тартарії, а одного дня підведеться з дивану та остаточно знесе ту хитку конструкцію, яка називається культурною традицією. Зрештою, тої традиції вже майже немає. Тому що «реальним пацанам» сучасного світу культура потрібна лише як принагідний ресурс для виробництва розваг. А з точки зору розвитку розваги є глухим кутом, бо вони самодостатні та самі по собі нічого не продукують, окрім безпосеред­нього задоволення. І порівнювати їх можна лише з іншими розвагами. Або навіть не напружуватись на порівняння.

 

Репортер


Коментарі (0)

27.05.2020
Люся Грибик

Як вийти з карантину з чистим та доглянутим обличчям Фіртці розповіла франківська косметологиня Стефанія Білусяк.

464
26.05.2020
Роса Мартинюк

 Жінка не може працювати в  урології, йти до лікаря варто тоді, коли вже болить, а простатит лікується за 5 хвилин — ці та інші міфи ми часто чуємо та чи розуміємо їхню помилковість?Розмовляємо із Владиславою Литвинець — лікарем-урологом Лікувально-ліагностично центру професора Литвинця, асистентом кафедри урології Івано-Франківського медичного університету.

2270
22.05.2020
Олена Британська

Ця історія з тих, які тягнуться роками. Про з’єднання Південного та Північного бульварів в Івано-Франківську заговорили ще у 2015-му.

2955 2
22.05.2020
Марія Лутчин

Уявити собі сучасні міста, містечка та села без асфальтного покриття просто неможливо – десь воно ідеальне, десь бажає бути кращим, а десь ями та вибоїни роками не бачили асфальтобетонного катка. Тому сьогодні асфальт впевнено можна назвати одним з

2767
21.05.2020
Роса Мартинюк

Вона справляє враження жінки, що все встигає — працює на роботі, двічі на рік організовує етнофестиваль та виховує трьох діток. Про те, як їй все вдається, з чого починалася “Крайка”, про навчання у Парижі та курйозні ситуації під час організації: говоримо із Наталією Бартків.

750
19.05.2020

Вищі навчальні заклади закінчуватимуть навчальний рік у дистанційному режимі. 

1114

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві.  Не відкрию вам Америки, якщо скажу, що багато жителів Галичини м

2025

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

4501

Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна.

3983 2

ВЕСНу/2020 весь світ запам’ятає…

3093
17.04.2020

Пам’ятаймо, що маємо поділитися цією радісною звісткою з усіма, хто у скорботі та потребує нашої розради.

1735
10.04.2020

Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – найбільш давнє, урочисте й радісне свято з усіх великих християнських свят церковного року. До цього світлого дня християни готуються заздалегідь. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харч

4691 1
09.04.2020

Наразі церква вивчає різні механізми освячення паски.

1705
09.04.2020

Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у спеціальному зверненні дав детальні поради щодо поведінки у храмі на Страсний тиждень та Великдень, зокрема щодо сповіді і причастя, та оголосив диспензи (звільнення) Церкви усім в

1747
19.05.2020

Наш дзвінок застав композитора Ігоря Іванціва в Бурштині, де він живе, працює і творить. Простий, приємний співбесідник, з прекрасним почуттям гумору, повен життєвих сил та настрою.

895