Пастка подібності

Людям притаманно мислити подібностями. Так простіше. Зустрічаючи щось нове й незвичне, людина починає знайомство з думки: «На що воно похоже?». А коли подібність уже встановлена, то це нове і незвичне сприймається вже тільки через придуманий образ, через такий собі «фільтр подібності». Якби індіанці не вирішили, що воїни Кортеса подібні до зображень їхніх богів, держава ацтеків нізащо не зазнала би такої ганебної поразки. Якби мій знайомий не вбив собі в голову, що його подружка є точною копією Брітні Спірс, він ніколи не потрапив би у шлюбну пастку і не ходив би тепер з трагічним виразом на мармизі. Якби українські виборці не бачили у вітчизняних політиках героїв народних казок, то… Проте, це вже окрема тема.

Тепер, коли світові процеси набувають нових і незвичних форм, навіть досвідчені аналітики намагаються мислити через призму подібності. Політичні заворушення у Тунісі та Єгипті порівнюють з подіями в Україні шестирічної давності. Харчову кризу, яка повільно, але впевнено, насувається на планету, порівнюють із зерновою кризою початку шістдесятих. А глобальну американсько-китайську торгову війну вперто розглядають як повторення тридцятилітньої давності конфліктів між Вашингтоном і Токіо.

Насправді всі примари подібностей лише вводять в оману. На нас насуваються не «повторення» і не «подібності». На нас наступає майбутнє. Корені якого заглиблені іноді у ті явища та процеси, які пройшли повз нас непоміченими.

Світ, зокрема, практично не зреагував на закінчення двовікового «просвітницького» проекту, відлуння якого в Україні відоме під совдепівським брендом «ліквідації безграмотності». Два століття найавторитетніші люди зі світовими іменами стверджували і повторювали, що всезагальна освіта подолає практично усі тисячолітні проблеми людства. А коли мети було практично досягнуто, тема раптом зникла з інформаційного обігу. Просвітницькі проекти перестали хвилювати ЗМІ та інтелектуальну еліту.

Більше того, почався різкий відступ у якості та доступності освіти. Виявилося, що широкі маси, отримавши освіту, зовсім не змінили своїх пріоритетів, відомих від часів Давнього Риму. Хліба і видовищ! Розвинута радянська освіта не створила людей нової якості. Високоосвічена інтелігенція СРСР, як тільки відкрилась така можливість, між проектом побудови світлого майбутнього і ковбасою обрала ковбасу. І не варто шукати у цьому виборі повторення середньовічної варваризації. Це радше чергова поразка просвітницької романтики. Поразка, з якої виростають теперішні події та тенденції. Виростає світ «варварства ХХІ століття», яке замішане на суміші соціальних інтернет-мереж і феноменів новітнього язичництва – від зіркових культів до різновидів фронтального гламуру.

Майбутнє варварство не буде з чим порівнювати. Адже воно вийде не з диких степів легендарної Тартарії, а одного дня підведеться з дивану та остаточно знесе ту хитку конструкцію, яка називається культурною традицією. Зрештою, тої традиції вже майже немає. Тому що «реальним пацанам» сучасного світу культура потрібна лише як принагідний ресурс для виробництва розваг. А з точки зору розвитку розваги є глухим кутом, бо вони самодостатні та самі по собі нічого не продукують, окрім безпосеред­нього задоволення. І порівнювати їх можна лише з іншими розвагами. Або навіть не напружуватись на порівняння.

 

Репортер


Коментарі (0)

29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1294 3
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3428 2
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

2659
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7085 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

19253 29
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

4836 1

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

272

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1276

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

1803

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

1656
06.07.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1954
01.07.2024

Сонячна та суха погода дещо пришвидшила збирання зернових культур.

690
27.06.2024

Сухий корм для собак — це один із найпопулярніших видів харчування для домашніх улюбленців. Його головні переваги включають зручність у зберіганні, тривалий термін придатності та можливість легко контролювати раціон тварини.

698
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

5628
07.07.2024

В Івано-Франківську освятили престол в оновленому храмі релігійної громади Матері Божої Неустанної Помочі, що на вулиці Івасюка.  

4255 1
03.07.2024

Як церква визначає роль чоловіка та жінки у шлюбі та як ці ролі можуть змінюватися з часом, пояснив священник. 

903 3
28.06.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

771 1
11.07.2024

Арсен Мірзоян у суботу приїде в Івано-Франківськ із презентацією свого нового альбому «Сонце».  

235
09.07.2024

Серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б в рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67-68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було.  

453 1
04.07.2024

Наскільки ефективною є робота міської ради та які пріоритети у діяльності депутатів, розповів секретар Івано-Франківської міської ради.

543
29.06.2024

Після початку повномасштабної російської агресії проти України частка громадян, які вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі істотно зросла.  

735 1
26.06.2024

52% опитаних іванофранківців схвалюють діяльність міської ради, окремо роботу міського голови Руслана Марцінківа схвалюють 58%.   

869 1